Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 3 травня 2019 року

10.05.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

3 травня 2019 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Новини про вибори до Європейського Парламенту: гра з далеким прицілом

Оскільки європейські парламентські вибори відбудуться менше ніж за місяць, цей випуск огляду присвячено поточним тенденціям дезінформації, пов’язаної з виборами.

Нагадаємо: російська кампанія з поширення дезінформації проти ЄС – і його виборчого процесу – триває вже п’ять років. Це не нова особливість європейського політичного ландшафту. Кремль зробив перші спроби підриву громадської підтримки ЄС, просування популістських та скептично налаштованих до ЄС партій і кандидатів, посилення поляризації й фрагментації європейської єдності ще в 2014-му році, і відтоді їх не припиняв.

В Європі Росія грає в гру з далеким прицілом, метою якої є не просто вплив на результати будь-яких конкретних виборів, а найімовірніше – у ширшій перспективі підірвати ефективність європейських демократичних інституцій, повсюдно поширити соціальну розрізненість і недовіру й зрештою паралізувати здатність європейців діяти у власних інтересах і захищати свої цінності.

Ефект снігової кулі

Застосовуючи різні тактики і дезінформаційні наративи, Кремль вже майже п’ять років сіє зерна цього невдоволення. Він

послідовно підтримує популістські, антиєвропейські партії й кандидатів, як крайніх правих, так і крайніх лівих, нападає на цілісність домінуючої політичної лінії та засобів масової інформації і підкреслює нелегітимність і марність виборів у системі, яка є, за його словами, в своїй основі корумпованою. За допомогою цих дій Кремль наділив повноваженнями і розширив владу інших корумпованих і антидемократичних гравців, щоб посилити їх вплив у Європі, створивши ефект снігової кулі для поширення своїх антизахідних концепцій.

Завдяки цьому ретельно підготовленому фундаменту та довгостроковій інтеграції (і нормалізації) антиєвропейських наративів у публічну сферу, спроби Кремля маніпулювати виборами до Європейського Парламенту здаються менш сенсаційними, ніж в інших сумнозвісних випадках, наприклад, #MacronGate або президентські вибори в США 2016 року. Але це не означає, що ніяких маніпуляцій не було – навпаки, прокремлівські ЗМІ продовжують наполегливо атакувати ЄС, його цінності і його демократичний мандат, одночасно поширюючи скептичні погляди на Європейський Союз.

Так, наприклад, Sputnik систематично приділяє час в ефірі новинам і позиціям антиєвропейських партій і транслює інтерв’ю з їх кандидатами. Польський Sputnik розміщує в центрі своїх матеріалів інформацію про політиків із антиєвропейськими поглядами, надаючи їм майданчик для виступів і поширюючи їх наративи, тоді як італійський Sputnik винятково акцентує на націоналістичній консервативній партії Fratelli d’Italia («Брати Італії»). Ще одним загальним кліше, спрямованим на те, щоб перешкодити явці виборців, є твердження, що ставлять під сумніви легітимність виборів до Європейського Парламенту.

Тим часом партії, які не ставлять під сумнів майбутнє існування ЄС або не просувають ідеї виходу своєї країни з ЄС, зазнають постійної критики. Якщо їх основні кандидати відомі, як, наприклад, у Франції, то вони часто потерпають від особистих закидів. Аналогічно основні ЗМІ звинувачуються в упередженості й навмисному заниженні даних про успіхи євроскептиків. Ініціативи щодо перевірки фактів також наражаються на критику за нібито посягання на свободу слова і пропаганду «глобалістських» поглядів.

Зрозуміло, закидам із використанням усіляких спотворених фактів і неправдивих наративів, більшість з яких ґрунтуються на уявленні про «втрачений суверенітет» або загрозу національної ідентичності, зазнає і Європейський Союз. Наприклад, ЄС звинувачують у підриві суверенітету його держав-членів: Директиви ЄС з питань обігу зброї, квоти для вимушених переселенців і процедури за Статтею 7 – це лише політичні інструменти, призначені для скасування національного законодавства. І це ще не все: ЄС насправді також позбавлений суверенітету, оскільки є всього лише васалом Сполучених Штатів!

І нарешті, постійно висміюються і зображуються як суттєва загроза християнської моральної традиції і консервативним сімейним цінностям прогресивні цінності Європи. Особливо популярними мішенями в цьому сенсі є права жінок, етнічних і релігійних меншин, а також права ЛГБТ-співтовариств. З цією метою експлуатувалася навіть нещодавня трагедія Собору Паризької Богоматері – як доказ «загибелі нашої європейської цивілізації».

На думку Кремля, кращий спосіб її врятувати – повністю відмовитися від демократії. Як вам така пропозиція?

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Прокремлівські ЗМІ скоріше для сміху покличуть інопланетянина-рятівника, аніж визнають відповідальність Росії та її головну роль у війні на Донбасі. Детальніше

На «Новинному фронті» без новин
Як прокремлівське дезінформаційне ЗМІ News Front підганяє зміст під різні європейські аудиторії. Детальніше

Цифра тижня: 400 000

Ролик RT був рекомендований передплатникам не менше 236 каналів YouTube, що належать великим новинним корпораціям, веб-сайтам, а також експертам усього політичного спектра.

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Гороскоп прокремлівської дезінформації

Команда EUvsDisinfo налаштувала свою кришталеву кулю на хвилі кремлівських зірок, щоб передбачити, яку дезінформацію чекати від наступного циклу кремлезодіаку. Детальніше