Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 3 липня 2018 року

03.07.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

3 липня 2018 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Дегуманізуюча дезінформація як зброя інформаційної війни

Дегуманізація – досить поширена риса конфліктних ситуацій, коли супротивники прагнуть отримати підтримку своїм діям, а також послабити противника за допомогою жорсткої риторики та поширення дезінформації.

Дезінформація часто використовує дегуманізацію як інструмент очорнити, зокрема, Збройні Сили України (ЗСУ). Попри те, що офіційна позиція Кремля (всупереч доказам) полягає в тому, що Росія не бере участі у війні на сході України.

З огляду на нові заяви щодо ЗСУ, які з’явилися цього тижня, ми вважаємо за доцільне проаналізувати попередні приклади дезінформації про українську армію. Жодних доказів щодо їх підтвердження надано не було.

По-перше, цього тижня з’явився матеріал, в якому особливий акцент робиться на нібито жорстокості ЗСУ і низькому рівні моральності на Заході (ще одна улюблена тема прокремлівської дезінформації).

«Багаті люди із західних країн можуть купити право вбивати мирних жителів на Донбасі, це «сафарі» забезпечується українською армією».

Ця жахлива і необґрунтована заява поширюється однією з офіційних сторін конфлікту – представником самопроголошеної Донецької Народної Республіки.

По-друге, з’явилося абсурдне твердження, яке неодноразово повторювалося. 

«Українські зомбі», які борються і після пострілів у голову, реальні.

Це дійсно страшно. Але що може бути ще страшніше? Запитайте у каналу «Звезда», офіційного телеканалу Міністерства оборони Росії, і він відповість – нацистські зомбі!

«Із могил вилізли справжні живі мерці – нацистські зомбі».

У ще одному непідтвердженому матеріалі повідомлялося, що в українських військових шпиталях відбувається щось підозріле: «Французькі митники в аеропорту Орли перехопили партію донорських органів, незаконно вивезену з України. Контейнер містив «понад 200 носових перегородок і сфінктерів анусу. Відправник – Дніпропетровський клінічний військовий шпиталь».

Також відповідно до дезінформаційних наративів ЗСУ не поважають церкву і релігію, як стверджується у наведеному нижче матеріалі: «Військкомат (України) влаштував облаву на призовників у монастирі. Монастир оточили і обшукали, військові намагалися знайти молодих людей, які ухиляються від служби в армії». Цю заяву швидко спростував сам монастир, який заперечував проведення будь-яких рейдів на його території.

Також є матеріали, спрямовані на приниження ЗСУ, а не з метою вселити страх перед ними, наприклад, твердження про спалах чуми у ЗСУ або недостатню кількість призовників, внаслідок чого ЗСУ вимушені призивати злочинців.

Хоча це і невичерпний список, він є ілюстрацією того, як прокремлівська дезінформація дегуманізує Збройні Сили України, щоб зменшити підтримку і співчуття Україні.

Гра в провокацію 2.0

11 червня у рамках візиту делегації ЄС в Україну розпочалася цілеспрямована кампанія з дезінформації. Цього тижня ми вирішили краще довідатися про цю кампанію.

Згідно з дезінформацією українські органи безпеки готували провокацію на Донбасі; вони нібито планували збити вертоліт делегації ЄС, щоб звинуватити проросійських сепаратистів в атаці. Як ми наголошували раніше, це типовий спосіб прокремлівської дезінформації: попередити про «провокацію», щоб посіяти недовіру і розбрат серед партнерів.

Дезінформація знову надійшла від однієї із сторін конфлікту: вона була вперше оприлюднена на сайті так званого Міністерства державної безпеки самопроголошеної Донецької Народної Республіки. Матеріал активно поширювався в перший день після публікації, сягнувши піку, а наступного дня поширення значно скоротилося і майже припинилося через три дні.

Той самий матеріал було опубліковано принаймні російською, англійською, іспанською, німецькою та французькою мовами на більш ніж 70 різних сайтах; він був опублікований у Twitter, ВКонтакті, блогах, на форумах, YouTube і навіть у розділі з коментарями сайту Bloomberg, під новинною статтею.

Згідно з аналітичним інструментом Brandwatch дезінформація зібрала понад 600 000 реакцій у Twitter. Її широко висвітлювали засоби масової інформації в Росії, але вона не потрапила в основні ЗМІ в ЄС – принаймні на аналізованих мовах. «Спутник» потурбувався про поширення дезінформації мовами ЄС.

Структура поширення була різною для англійської і російської мов. Станом на 7 годину ранку 11 червня, десятки російськомовних дезінформаційних ЗМІ поширили це повідомлення через короткі проміжки часу.

Англійською мовою матеріал уперше з’явився тільки на South Front. Потім він активно поширювався в Twitter акаунтами, активність яких подібна поведінці ботів. Перший Twitter-акаунт, який оприлюднив матеріал, в середньому публікує 250 твітів щодня. У перший день матеріал англійською мовою прочитали понад 200 000 користувачів Twitter.

На щастя, кампанія з дезінформації не змогла зірвати візит, але отримала широке висвітлення в російських ЗМІ, обмежене висвітлення в ЄС і досить активне поширення в соцмережах. І це всього лише з метою дезінформації, без будь-яких доказів очікуваної загрози «провокації».

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Стратегія і тактика прокремлівської дезінформаційної кампанії

У цій статті проводиться детальна оцінка завдань, які стоять перед ЄС у цій сфері. Наші дані було отримано в результаті двох з половиною років спостережень за різними російськими джерелами дезінформації, а висновки базуються на рекомендаціях багатьох експертів у цій сфері. Детальніше

Одне фото – чотирикратна дезінформація про мігрантів

 4 травня інформаційна агенція «News Front» поширила повідомлення, що супроводжувалося фотографією, на якій «мігранти з Косово і Албанії штурмують ЄС зі сторони Сербії». Детальніше

Цифра тижня: 6,4%

 Нещодавно російські прокремлівські ЗМІ втричі завищили оборонний бюджет Латвії, яка є членом НАТО. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Щоб Росія здавалася успішною – за будь-яку ціну!
Американці нарешті визнали перевагу російських винищувачів над американськими! І навіщо скаржитися на нещодавнє підвищення російським урядом пенсійного віку? У Китаї взагалі не платять ніяких пенсій! Детальніше