Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 29 вересня 2017 року

02.10.2017

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

29 вересня 2017

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Прокремлівський паперовий комбінат

Цього тижня прокремлівські пропагандисти оточили себе стіною бюрократії. Щоб докопатися до істини, потрібно буде перебрати не одну купу паперів : і йдеться лише про офіційні документи та угоди.

Першою мішенню потоку дезінформації стала пропозиція Президента України Петра Порошенка ввести миротворчі війська на всю територію східної України, включаючи кордон із Росією. Так, від кремлівського прес-секретаря Дмитра Пєскова ми дізналися, що “розміщення якихось місій на кордоні […] йшло б урозріз із мінськими домовленостями”.

Насправді в Комплексі заходів щодо виконання Мінських угод миротворчі місії не згадуються. Навпаки, в ньому йдеться про те, що контроль українського уряду має бути цілком відновлений “в усій зоні конфлікту”.

Другий наратив, що суперечить першому, повідомляв, що миротворці не потрібні, оскільки кордон між Україною і Росією – “зона миру і спокою”. Погляньте на цифри – на кількість смертей серед цивільного населення під час війни в Україні, і ви зрозумієте, що це дезінформація.

Окрім того, ця тема сприяла воскресінню однієї з найпопулярніших псевдотеорій про те, що “Україною править терористична хунта, яка знищує російську мову”, і що США та країни Європи привели до влади як Гітлера, так і Порошенка.

Докази не потрібні

Другою мішенню минулого тижня стала нещодавня доповідь про ситуацію в Криму, представлена Управлінням Верховного комісаріату ООН з прав людини. За даними ООН, ситуація стосовно дотримання прав людини в Криму в умовах російської окупації значно погіршилася. “Були зафіксовані серйозні порушення прав людини: свавільні та незаконні арешти і затримання, насильницькі зникнення, жорстоке поводження і катування і, як мінімум, одна позасудова страта”, – йдеться у доповіді.

Однак прокремлівська відповідь була простою: доповідь, мабуть, базується на неправдивій інформації. Було наведено нібито аргументи: експерти ООН не були в Криму, так що всю інформацію вони отримали з України і від тих, хто вже давно не був у Криму, а про ситуацію роблять висновки “тільки з картинки українських телеканалів”.

Насправді, Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні збирала інформацію по всій країні, включаючи Крим, куди російська влада забезпечила доступ лише одного разу. Частина документації була у формі прямих інтерв’ю та місій з установлення фактів на адміністративному кордоні основної території України і Криму.

Також було зроблено спробу ввести аудиторію в оману стосовно зазіхань Майорки на незалежність від Іспанії. “Спутник” стверджував, начебто не тільки Каталонія хоче голосувати за незалежність, а й Балеарські острови також вимагають незалежності. Насправді голосування за визнання Республіки Майорки – всього лише політичний умисел і маніфест, написаний націоналістичною партією, що знаходиться в меншості.

Проте, врешті-решт, прокремлівська дезінформуюча машина повернулася до однієї зі своїх найпрямолінійніших тактик: насправді, немає ніякої необхідності в будь-яких документах, щоб підтвердити неправдиві аргументи. Так, ми почули, що литовський інструктор НАТО згвалтував двох дівчаток на Донбасі. Останню заяву на цю заяложену тему, яку ми спостерігаємо уже тривалий час, швидко спростували у Литві.

Окрім того, Латвія та Естонія чули, що у них є територіальні претензії до Росії, достеменно як у Польщі – до України і Білорусії, а у Румунії нібито претензії стосовно Придністров’я.

Також ми дізналися, що коли у Боржомській ущелині бушувало полум’я, США допомогли Грузії лише тим, що пожертвували непотрібне взуття, яке зазвичай використовується при похованні бездомних у США. 

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Корупція та дезінформація: за лаштунками російського телебачення

Влітку з’явилася нова інформація про внутрішню сторону прокремлівських ЗМІ, зі свідченнями викривачів і анонімних джерел у цих організаціях. Докладніше

Цифра тижня : 45%

Майже половина населення України залишила країну і зараз працює за кордоном. Така наразі ситуація, стверджує військовий телеканал “Звезда” Докладніше

Російське ТБ: загрози ядерною зброєю на адресу України і оборонні навчання “Захід-2017”

Телеведучий Володимир Соловйов : “Єдиною по-справжньому демократичною країною був Радянський Союз” Докладніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Захід зняв цей фільм, щоб дестабілізувати Росію!

Нещодавно ми дізналися, що комедійні фільми можуть бути “спланованою провокацією” і частиною плану Заходу щодо дестабілізації Росії. Докладніше

*ЯКЩО ВИ ПРОПУСТИЛИ*

Можливості нового сайту EUvsDisinfo.eu:

Останні новини й аналіз прокремлівської дезінформації. Понад 3000 випадків прокремлівської дезінформації. Єдина доступна для пошуку база цих фейкових новин. Свідчення інформаторів про прокремлівську дезінформацію. Докладніше

Нацистська одержимість прокремлівських пропагандистів

Реакція російських ЗМІ на відео НАТО про так званих “лісових братів” була по-справжньому вибуховою. Докладніше

Прокремлівське телебачення: грає в одну дудку

“Захід є причиною усіх проблем у світі, тоді як Росія незмінно є єдиним джерелом надії для усього людства” – висновок нещодавнього дослідження повідомлень російських ТБ у Молдові. Докладніше

Занадто добре, щоби бути правдою?

Люди можуть стати настільки одержимими поширенням дезінформації, що ділитимуться фейковим матеріалом, який навіть не претендував на серйозність. Докладніше