Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 29 червня 2020 року

30.06.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

29 червня 2020 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Стріляючи наосліп, може що потрапить

Незмінний принцип кремлівської дезінформаційної кампанії полягає в тому, щоб у аудиторії не переставала крутитися голова. Зрештою сум’яття паралізує. Коли люди не вловлюють сенсу того, що відбувається, вони не можуть діяти послідовно, виходячи з власних інтересів. На абсолютно приголомшливому політичному пародійному акаунті Twitter @DarthPutinKGB ця думка була сформульована найточніше: «Ми плодимо так багато брехні не для того, щоб у якусь повірили, ми це робимо, щоб ви ні в одну не вірили. Якщо ви ні в що не вірите, то нічого не будете робити».

Випадки дезінформації, зареєстровані цього тижня, були присвячені темам, до яких останні декілька тижнів і місяців прикована увага прокремлівських ЗМІ: коронавірус, протести, перегляд історії, MH17, Україна, НАТО… дезінформація будь-якого виду і на будь-який смак.

Коронавірус

Хоча пандемія ─ вже не точка зосередження загальної уваги, як це було у березні і квітні, прокремлівські ЗМІ все ще захоплюються теоріями змови і дезінформацією про COVID – 19. Особливо помітні безперервні спроби розповсюдити дезінформаційні повідомлення, спрямовані проти вакцинації і які популяризують неефективні лікарські препарати. Крім того, прокремлівські ЗМІ продовжують просувати дезінформацію про те, що коронавірус створений штучно, а також про таємні біолабораторії США, що нібито організували спалах і планують напасти на Росію. Не припиняються і спроби внести розлад між європейськими країнами, наприклад, заявляючи, що Італія не отримала допомоги від ЄС і що коронавірус знищив єдність Європи.

Один випадок дав нам особливий привід посміятися: на думку RT, Всесвітня організація охорони здоров’я «не мала права» класифікувати COVID – 19 як пандемію.

Протести

Протести проти расової несправедливості в США є головною темою кремлівської дезінформації цього тижня, а Джорджа Сороса, «глибинну державу» і Демократичну партію США щоразу зображують організаторами «кольорової революції», мета якої ─ не допустити переобрання Трампа на пост президента. Крім істотної фінансової підтримки, що надається Соросом руху «Життя чорних важливі», неназвані «транснаціональні корпорації», очевидно, теж фінансують протести, які, як зловісно повідомляється, переросли в погроми і терористичні бунти. У хід також було пущено світовий негрохаліфат. Головний висновок полягає в тому, що Америка нарешті розвалюється на частини ─ і прокремлівські ЗМІ захоплено зловтішаються, заявляючи, що американські революційні методички, покликані повалити уряди по всьому світі, нарешті були використані проти самих США.

Ревізіонізм Другої світової війни

Кремль вивів історичний ревізіонізм щодо Другої світової війни на новий міжнародний рівень після публікації есе в онлайн журналі про зовнішню політику The National Interest під назвою «Фактичні уроки 75-ої річниці Другої світової війни», автором якої є сам Володимир Путін. Увага до цієї теми на вищому рівні показує, наскільки вона важлива для Кремля, а це означає, що нам, швидше за все, в майбутні місяці варто чекати початку масштабної дезінформаційної кампанії на цю тему.

База даних EUvsDisinfo (англійською) нині містить більше 250 випадків дезінформації про Другу світову війну і радянську спадщину. Цього тижня ми побачили знайомі повідомлення, що містять нападки на Польщу за те, що вона спровокувала початок Другої світової війни, спотворення правди про пакт Молотова-Ріббентропа і його секретні протоколи, а також матеріали, в яких країни Заходу звинувачуються у спробах переписати історію війни. Нам повідомили, що приєднання країн Балтії до СРСР сталося «на законних підставах», а країни Заходу є «злодіями історії», тому Вінстон Черчилль нібито врятував Європу, не віддаючи при цьому належного Радянському Союзу. Едвард Лукас правий, називаючи прокремлівський ревізіонізм психологічною маніпуляцією, спрямованою на країни, що винесли основну тяжкість радянського імперіалізму: «змусити жертву переслідування сумніватися у власному сприйнятті реальності».

Інші приклади дезінформації цього тижня гідні уваги:

– MH17: Свідчення, зібрані в результаті роботи Об’єднаної слідчої групи (JIT), могли бути сфабриковані;

– Україна готує нову провокацію на Чорному морі;

– Гонконг руйнують технологіями «кольорових революцій».

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Люта атака в нікуди

«Вторинна інфекція» ─ це почата в 2014 році кампанія з роздмухування конфлікту між країнами Заходу з використанням фіктивних акаунтів і підробних документів. Детальніше

 USA REALLY: викликаючи позіхання у американців з 2018 року

 Два роки тому був запущений амбітний проєкт «Реальні США. Прокиньтеся, американці». Переглядаючи його розвиток, стає очевидним: ніколи ще не витрачали так багато, щоб досягти так мало і з таким невеликим результатом. Детальніше

Окупація ─ це привілей

У вересні минулого року ми показали, як російське МЗС намагалося обмовити країни Балтії, заявляючи, що вони так і не стали демократичними державами, які поважають верховенство закону. Детальніше