Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 28 травня 2018 року

29.05.2018

28 травня 2018 року

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Ключові слова дезінформації: «геноцид», «фашисти» і «Чемпіонат світу з футболу»

 Здавалось би, що спільного між геноцидом, фашистами і Чемпіонатом світу з футболу 2018 року? Найочевидніша відповідь – нічого спільного. Але прокремлівські фахівці з дезінформації черпають натхнення з усіх трьох, разом узятих.

Цього тижня вони займалися створенням димової завіси над Україною. Як уже спостерігалося раніше, ріст насилля на Донбасі зазвичай втілюється і супроводжується інтенсифікацією дезінформації у прокремлівських ЗМІ.

1. Чемпіонат світу. У рамках цієї теми прокремлівські ЗМІ зображають Україну головним агресором проти Росії і Донбасу. Вони стверджують, що Україна має намір організувати «великомасштабний наступ на Донбас під час чемпіонату світу з футболу», щоб викликати «гуманітарну катастрофу і паніку місцевого населення», і що мета цієї акції «виставити Росію стороною конфлікту й агресором». До цього повідомлення зазвичай додається й інше, яке озвучується досить часто: Росія не має жодного відношення до війни в Україні, хоча є конкретні докази зворотного.

Водночас кампанія з дезінформації намагається переконати всіх, що українська сторона припустилася численних помилок. Зокрема, було поширено неправдиве повідомлення, що в Україні нібито загинули військові НАТО через те, що українські військові сили спеціально завели їх на мінне поле. Цю інформацію швидко спростували журналісти.

2. Геноцид. Наступна стадія дезінформаційної кампанії полягає в тому, щоб піти на крок далі і виправдати російську агресію. Стверджується, що якщо Україна почне втілювати на практиці політику «геноциду» на Донбасі, Росія «не залишиться осторонь». Уже протягом багатьох років Росія заявляє, що в Україні відбувається геноцид, і головне завдання пропаганди – зробити так, щоб цей наратив із маргінального став буденним.

Ця ідея повторювалася і на високому рівні, коли президент Росії Володимир Путін передбачив, що масове вбивство, як у Сребрениці, може повторитися і в Україні, і що Росія «цього не допустить». Але жодної загрози геноциду в Україні немає і ніколи не було. Місії з прав людини, які відвідали Україну в 2014 році, не знайшли доказів того, що російськомовна меншина в Україні має чогось боятися.

3. Фашисти. Україну постійно зображають російські ЗМІ як «фашистську країну». Прокремлівська пропаганда стверджує, що українська влада «все більше занурюється в темноту фашизму», і що офіційна ідеологія в Україні сьогодні така, що «ця країна при Гітлеру процвітала би». Як факт зловмисності українського народу розповідається про те, що в Україні нібито будують будинки з останків розстріляних німецькими фашистами радянських військовополонених. З фактами можна ознайомитися тут.

Одна із технік, що застосовують на санкт-петербурзькій «фабриці тролів», полягає в тому, щоб використовувати в тексті ключові слова, які сприятимуть появі подібних тем у перших результатах пошукової видачі. Потім, за вказівкою Кремля, великі новинні ЗМІ подають цю інформацію з вигідних для них позицій.

Порівняйте систематичні повторення слів «Україна», «геноцид» і «фашисти» у нашій базі даних із дезінформації (англійською).

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Усі проти Росії: теорії змови у російських ЗМІ

В останні сім років у Росії спостерігається значне збільшення кількості теорій змови. На думку експертів, одна з причин такого явища – дезінформація. Детальніше

Цифра тижня: 5

Влада Польщі ввела п’ятирічну заборону на в’їзд до країни для п’яти можливих агентів російської «інформаційної війни». Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Заголовки по Фрейду від «РІА Новини»

Маніпуляція за допомогою заголовків статей – класичний трюк дезінформаторів. Детальніше


Перейти до вмісту