Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 28 січня 2019 року

29.01.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

28 січня 2019 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Теорії змови і нові наративи про напад у Солсбері

 Минулого тижня прокремлівські ЗМІ заявили, що за «справою Скрипалів» стоїть британська влада, Захід втручається у справи Білорусі, США проводять небезпечні експерименти в Україні і, як завжди, Україна є провокатором.

 Яку картину можна намалювати про Україну? Принаймні шість прокремлівських ЗМІ були зайняті тим, що створювали імідж небезпечної і непедбачуваної країни, розповідаючи про те, що на сході України пропав італійський журналіст. Насправді журналіст благополучно повернувся в Італію і ділиться яскравими знімками, зробленими у Маріуполі.

Продовжуючи тему України − після того, як очільник МЗС оголосив, що його країна готується розірвати 50 договорів з Росією, прокремлівські ЗМІ взялися за поширення дезінформації про українських політиків, які нібито намагаються показати результати роботи своєму «хазяїну» − США. На основі щотижневих спостережень за діяльністю прокремлівських ЗМІ можна зробити висновок, що підривання довіри до майбутніх виборів і до політичних діячів в Україні, разом із звинуваченнями у залежності від США є для них першочерговими цілями.

Наратив про «роботу на американського хазяїна» застосовується не лише до України, але і до Німеччини. Російські федеральні ЗМІ заявили, що суверенітет Німеччини обмежений, оскільки її зовнішня і військова політика знаходиться під пильним наглядом Вашингтону. Ця спотворена картина світу дуже добре узгоджується з більш ранніми прокремлівськими заявами про те, що Німеччина є виконавцем волі США, які панують у Європіщо США контролює Європу за допомогою окупації Німеччини і Німеччина буде змушена зробити вибір між захистом інтересів Європи і обслуговуванням інтересів Вашингтону.

Але хто контролює «ляльковода»?

 Щоб відповісти на це питання, необхідно копнути глибше. Ми чули заяви про те, що «New York Times» і «Washington Post» слугують інтересам військової промисловості США. Аргументація авторів цієї теорії змови полягає в наступному: американські ЗМІ нападають на президента Трампа, тим самим маніпулюючи ним; а справжніми «ляльководами» є колишні генерали, які дають вказівки фінансовим корпораціям і засобам масової інформації.

Тим, хто прагне дискредитувати західні ЗМІ, пропонуємо згадати про те, що в Індексі свободи преси за 2018 рік, що складається «Репортерами без кордонів», Росія зайняла 148 місце із 180. США знаходяться на 45-му місці.

У центрі уваги прокремлівських ЗМІ знаходяться США також і через те, що вони нібито беруть в заручники іноземців. Насправді, Костянтин Ярошенко був затриманий за контрабанду наркотиків, Наталія Весельницька була звинувачена у перешкоджанні правосуддю, а Марія Бутина визнала себе винною у змові проти США.

Новий раунд дезінформації стосовно нападу в Солсбері

 До березня минулого року сайтом «EUvsDisinfo» вже було зібрано 20 різних наративів про «справу Скрипалів»; до минулого тижня було зареєстровано більше 100 дезінформаційних повідомлень, темою яких є напад у Солсбері. Проте після того, як ЄС було ухвалено рішення про введення санкцій проти посадовців ГРУ, пов’язаних з отруєнням Скрипалів, з’явилося ще декілька нових наративов.

За словами прокремлівських ЗМІ, за рішенням ЄС ввести санкції стояла прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей, і це її спосіб нагадати британським політикам, що усі вони є частиною змови. Звичайно, ці твердження не підтверджуються ніякими доказами; навпаки, британська поліція збирає неспростовні докази, підтверджені міжнародним співтовариством, які демонструють чіткий ланцюг подій, з фотографіями, що пов’язують підозрюваних з місцями, що фігурують у справі. Розслідування все ще не завершене, проте частково матеріали вже були оприлюднені.

Другий прокремлівський наратив про справу Скрипалів із минулого тижня був розроблений не до кінця; замість цього він був представлений як питання про крайню малоймовірність збігу, що полковник армії і очільник управління охорони здоров’я були серед перших, хто прибув на місце отруєння. Оскільки у справі Скрипалів пропонується все більше теорій, що  суперечать одна одній,  стратегічна мета у цьому випадку полягає в тому, щоб заплутати аудиторію, а не переконати її в істинності єдиного наратива.

Детальнішу інформацію про втручання Заходу в справи Білорусі або експерименти в Україні, проведені США, можна знайти у нашій базі даних (англійською).

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 700 фейкових новин у сербських таблоїдах в 2018 році

 На першій шпальті трьох сербських таблоїдів у 2018 році було надруковано більше 700 дезінформаційних або неперевірених новинних повідомлень. Детальніше

Атака на Україну через Канаду

Навіть якщо на перший погляд здається, що сюжет каналу «Россия 1» стосується Канади, незабаром стає зрозуміло, що основна його мета − Україна. Детальніше

Цифра тижня: 364

 Facebook оголосив про видалення 364 сторінок і облікових записів через їх «скоординовану неприродну поведінку». Видалені сторінки були пов’язані із співробітниками агентства «Sputnik». Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Втілення американської мрії в Ризі, Росія

 «Американці, які втекли із США, розповіли про життя в Росії» на телеканалі «НТВ». Детальніше