Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації, з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.
28 квітня 2020 року
*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*
Прокремлівська класика і Білл Гейтс на RT Arabic
Від старого доброго «немає доказів» до поширення дезінформації на 117 різних сайтах арабською мовою.
Цього тижня EUvsDisinfo додав до своєї бази даних (англійською) 45 нових випадків прокремлівської дезінформації. 30 із них були пов’язані з коронавірусом.
Щоб зрозуміти, наскільки успішними виявилися ці дезінформаційні повідомлення в соціальних мережах, було зібрано 176 URL- адрес, пов’язаних із цими 45 новими випадками. Адреси було перевірено через BuzzSumo – інструмент для дослідження й аналізу, який обробив 133 із них. Виявилося, що нові випадки прокремлівської дезінформації загалом зібрали 36534 репости, лайки і коментарі у Facebook, Twitter, Pinterest і Reddit.
Найпопулярнішим випадком дезінформації цього тижня був матеріал на RT Arabic, в якому намагаються дискредитувати ЄС, помилково заявляючи про те, що він не допомагає своїм партнерам у боротьбі з коронавірусом, тоді як Китай і Росія кинулися на допомогу. Цей матеріал зібрав 9900 лайків у Facebook, а загальна кількість реакцій налічувала 10400.
На другому місці прокремлівський матеріал, в якому стверджується, що Білл Гейтс, можливо, доклав руку до створення коронавірусу і поширення пандемії у всьому світі, щоб імплантувати мікрочіпи в голови людей. Колишній керівник Microsoft нібито хоче зробити це для того, щоб виявити тих, хто був перевірений на COVID-19, і провести обов’язкову вакцинацію.
Окрім того, що це твердження не має нічого спільного з реальністю, цей матеріал RT Arabic примітний ще й тим, що ним поділилися 116 інших арабських сайтів. Матеріал із RT зібрав загалом 6300 реакцій, із яких 4200 – лайки у Facebook.
Третє місце посів відеоролик, опублікований на YouTube каналом Ahí les Va. У відео йдеться про те, що нещодавня стаття в The New York Times використала президента Росії як офірне ягня, стверджуючи, що його можна звинуватити у проблемах американської системи охорони здоров’я. Та початковий матеріал у The New York Times тільки підтверджує, що Росія пропагує позицію неприйняття вакцинації на Заході. Він також розкриває методи, які Кремль використовував для поширення дезінформації з питань охорони здоров’я понад десять років тому. Це відео зібрало 4400 реакцій у Facebook і понад 800 у Twitter, а на YouTube воно швидко набрало 296542 перегляди.
Інший приклад цього тижня – Дмитро Кисельов, відомий російський медіаменеджер і телеведучий, на якого поширюються персональні санкції ЄС. Виступаючи у своїй щотижневій програмі новин і поточних подій на федеральному телебаченні, він стверджував, що немає жодних доказів походження коронавірусу, і що це схоже на звинувачення Росії у втручанні в політику США або отруєнні Сергія Скрипаля та його доньки Юлії. Значну кількість таких голослівних заяв зібрали 8 реакцій у Facebook і 125336 переглядів на YouTube.
Окрім наведених вище прикладів, увагу привернули кілька груп наративів. Два матеріали спрямовані проти України і ще дев’ять – проти ЄС і НАТО, як неспроможних або свідомо шкідливих суб’єктів.
Найрезультативніша група, пов’язана з коронавірусом, складалася з матеріалів, в яких згадувалися, приміром, Джордж Сорос, Білл Гейтс, «глибинна держава», ЦРУ і масони. За винятком двох із них, ці неймовірно креативні теорії змови зібрали у соціальних мережах менше ніж 1000 реакцій кожна.
Інші креативні дезінформаційні матеріали цього тижня:
– Українські русофоби стоять за антиросійською дезінформаційною кампанією La Stampa;
– Швеція довела, що ВООЗ вчинила найбільше шахрайство в історії;
– Найпотужніший вірус було занесено в Італію секретною терористичною мережею НАТО під назвою Gladio.
*СВІЖА АНАЛІТИКА*
Прокремлівські ЗМІ проти Білла Гейтса
Прокремлівська дезінформація знайшла нове жертовне ягня. Детальніше
«Протидія дезінформаційним кампаніям Росії»: історія EUvsDisinfo
Екскурс в історію EUvsDisinfo: від рішення про створення робочої групи в 2015 році у контексті конфлікту в Україні до інфодемії COVID-19 навесні 2020 року. Детальніше
*І НАСАМКІНЕЦЬ*
Дезінформаційні напади на стан здоров’я Бориса Джонсона
Розслідування «Медузи»: Заяви «РІА Новости» про стан здоров’я прем’єр-міністра Великої Британії – результат централізованих координованих дій у Москві. Детальніше