Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 26 травня 2020 року

26.05.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 26 травня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Білоруський підхід до спалаху коронавірусної інфекції

 Демонстративна поведінка Білорусі щодо спалаху коронавірусної інфекції COVID-19 привернула увагу всього світу. Тоді як більшість інших європейських країн, і Росія також, ввели суворі обмежувальні заходи, Білорусь залишається відкритою. На відміну від Росії, Білорусь провела парад Перемоги 9 травня, демонстративно нехтуючи соціальним дистанціюванням. Це стало поштовхом до дії для російських ЗМІ, внаслідок чого Мінськ і Москва досить різко обговорювали подання інформації в Росії про те, як Білорусь ставиться до спалаху коронавірусної інфекції.

Вірус за долари

Дуже специфічний білоруський варіант дезінформації, яку постійно повторюють деякі ЗМІ, пов’язаний із заявами про те, що білоруська опозиція намагається нібито поширювати вірус навмисно і за вказівками «Заходу». Уперше подібна заява з’явилася у базі даних EUvsDisinfo (англійською) 18 лютого. Відтоді вона повторювалася неодноразово: наприклад, «Міністр закордонних справ США за вказівкою Сороса роздає білоруській опозиції заражені шприци» (23 березня), або «Опозиція планує організувати геноцид білоруського народу» (16 квітня). Цього тижня цю заяву повторили ще раз: очевидно, зараз білоруська опозиція нібито «виконує вказівки Європи щодо поширення вірусу». Ми також чуємо заяви про те, що опозиція отримає по одному доларові за кожного інфікованого громадянина Білорусі. При теперішній кількості виявлених у Білорусі випадків зараження COVID-19 − це вже більше 30 000 доларів США!

Багато наративів про COVID-19 змінилися останніми місяцями по всьому світі. Коли інфекція поширилася всією Європою, США і Росією, первинні заяви про те, що вірус був призначений лише для азіатів, зникли. Також стало неможливо стверджувати, що Росія та інші «закриті суспільства» краще пристосовані для боротьби із цим вірусом, ніж демократичні держави. Однак нападки на білоруську опозицію мають, на подив, постійний характер. Схоже на те, що цей наратив ендемічно пов’язаний з білоруським інформаційним простором.

Спокута через насильство

Тенденція до зниження кількості випадків дезінформації щодо COVID-19, яка спостерігається впродовж останніх кількох тижнів, мабуть, зберігається. Хоча пандемія і продовжує залишатися головною і найчастіше повторюваною темою, на її «лідирську» позицію претендує сплеск дезінформації про Другу світову війну. Наприклад, італійський підрозділ агентства «Супутник» стверджує, що західні держави не збиралися об’єднувати зусилля із СРСР для боротьби з нацизмом. Ще один цікавий приклад із того ж джерела − це заява про те, що Сталін спокутував свої злочини проти російського народу шляхом звільнення європейців від Гітлера. Ця заява навіть містить у собі певну біблійську красу: Сталін жертвує своїм народом, щоб врятувати світ… На жаль, проблема в тому, що довоєнний масовий терор не припинився у кінці війни і не обмежився межами Росії. Пакт з Гітлером дозволив Сталіну розширити територію Радянського Союзу, а післявоєнні кордони СРСР відповідали тим кордонам, які були визначені у секретному протоколі до пакту Молотова-Ріббентропа.

Після невеликої перерви під час спалаху коронавірусної інфекції COVID-19 Польща і Україна знову виявилися під прицілом прокремлівської дезінформаційної машини. Наратив про те, що Україна нібито знаходиться на межі зникнення, що це колонія, керована Джо Байденом, яка переживає економічну кризу після «насильницького захоплення влади» під час Євромайдану і яка знаходиться у владі безсилого керівництва − вже звична брехня, яка повторюється майже щодня впродовж уже кількох років. Стосовно Польщі діє аналогічний сценарій, у якому в дещо зміненому вигляді використовуються старі дезінформаційні наративи і неправдиві заяви: Польща − це васальна держава США, яка не може запропонувати світові нічого окрім «русофобії» і неповаги до солдатів, які боролися за звільнення Польщі.

Фінляндія останнім часом також піддалася деяким нападкам, до яких можна віднести, наприклад, заяви про те, що 7000 радянських військовополонених було вбито у фінських концентраційних таборах, − поховані живцем або відправлені до газових камер − а винні так і не були покарані. Усе це брехня від першого до останнього слова. Радянський Союз наполягав на судовому процесі проти низки фінських воєначальників. Дослідники довели, що документи, отримані радянською владою відразу після закінчення війни, не підтверджують заяви про газові камери або інші звірства.

Найдивніші приклади дезінформації цього тижня:

– Вірменія узаконила педофілію (Ні, нічого подібного не було.)

– Україна повинна повернути Польщі Львів (Ні, не повинна.)

– У США розробляють методи використання комах як зброї (Ні, це не так.)

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Секретні лабораторії і Джордж Сорос: дезінформація про COVID-19 в країнах Східного партнерства

 Для прокремлівських ЗМІ пандемія відкрила нові можливості зміцнювати наявні дезінформаційні наративи і розкручувати нові. Детальніше

Цифра тижня: 1 152 270

494 дезінформаційних матеріалів, пов’язаних з коронавірусом і зареєстрованих у базі даних EUvsDisinfo, зібрали 1 152 270 лайків, репостів і коментарів у соцмережах. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 «Зовсім не смішно»

 Спроби демонізувати Білла Гейтса у поєднанні з пропагандою руху антивакцинаторів знову повернулися в наративи про COVID-19 на російському федеральному телебаченні. Детальніше