Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 26 січня 2018 року

26.01.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

26 січня 2018 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Роки жаху в Європі

Майже п’ять років тому, 18 серпня 2013 р., на YouTube виклали відео під назвою “Жах. Легалізація інцесту в Європі”.

Його сюжет дійсно нагадує фільм жахів: неквапливо й залякуючи, нам розповідають, що Європа, особливо скандинавські країни, хочуть легалізувати інцест і навіть визнати «інцестофобію» такою, за яку передбачено покарання.

Насправді ж інцест заборонено у країнах ЄС.

На разі цим відео поділилися уже 8 600 користувачів на Facebook. Коли у листопаді минулого року відео оприлюднили на Facebook, воно привернуло значну увагу завдяки своєму дезінформуючому «посилу». Той факт, що багато коментаторів вважають відео пропагандистським, не заважає усім іншим ним ділитися.

Заголовки статей, які ми бачимо в репортажі, взагалі суперечать заявам дезінформації – наприклад, стаття «Ісландський додаток для запобігання інцесту». Також використано відеоматеріали про те, як поліція бореться з протестами, що жодним чином не пов’язані з цією темою.

Попередження

Відео приголомшує глядачів спотвореними цифрами, наприклад, нібито «у Німеччині 38,5 тисяч дітей були вилучені проти їх волі і передані одностатевим сім’ям». Раніше ми спостерігали, як такий самий дезінформаційний «посил» з’явився у Грузії. І це не дивно: цей репортаж був розміщений на YouTube аж п’ять років тому, а цього часу більш ніж достатньо для закріплення дезінформації. Суть наративу зрозуміла: підтримка демократичних цінностей неминуче призведе до морального розкладу й катастрофи. А це одна з улюблених тем прокремлівської дезінформаційної кампанії.

Втім, при успішному спростуванні спроби використати ЗМІ для дезінформації проіснують недовго. Цього тижня патрульна поліція Дніпропетровської області в Україні спростувала дезінформацію про те, що її працівник нібито опублікував на своїй Facebook-сторінці фото в нацистській уніформі. Насправді цей чоловік ніколи не працював у поліції.

Спотворення міжнародного права

Складність міжнародного права робить його одним із найпростіших джерел для створення прокремлівської дезінформації. Як стало відомо, цього тижня міністр закордонних справ РФ заявив, що Росія не порушувала Будапештський меморандум. Аргумент: Росія не погрожувала Україні ядерною зброєю.

Звучить переконливоВзагалі-то у Будапештському меморандумі сказано, що «Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують Україні їх зобов’язання згідно з принципами Заключного акта НБСЄ [Наради з безпеки і співпраці в Європі, нині ОБСЄ] поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України», а Росіябезумовнопорушила цю домовленість, анексувавши Крим.

По-друге, президент Росії раніше підтвердив, що Росія була готова привести ядерну зброю в стан бойової готовності під час кризи в Україні і в Криму.

Правова суб’єктивність

Навіть західні ЗМІ у результаті можуть збити аудиторію з пантелику повідомленнями про Крим. Цього тижня в статті Euronews повідомили, що в Криму Чорноморський флот ВМФ Росії навчає дітей закладати і знешкоджувати міни у рамках «майстер-класу з розмінування». У матеріалі не пояснювався контекст незаконної анексії Криму Росією і не повідомлялося про те, що Росія підтримує сепаратистів у війні на території України. Хоча в нинішній версії статті автор неохоче визнає, що «Крим, який вважають геополітичним бастіоном Москви, анексували в України 2014 року», в ній також розповідається, яким чином ЄС і США були змушені ввести «санкції проти Росії через «незаконність» акту.

Ми нагадуємо, що в Резолюції Генеральної Асамблеї ООН чітко сказано, що дії Росії на півострові, а також референдум, проведений в Автономній Республіці Крим, порушують міжнародне право.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Антисемітизм і прокремлівська пропаганда

Стаття під заголовком «Час скинути єврейське табу» викликала негативну реакцію серед оглядачів російських ЗМІ. Докладніше

 Цифра тижня: 8 180

Цього місяця на телеканалі «Росія 1» озвучили дивовижні подробиці торгових відносин між Республікою Молдовою та ЄС. Докладніше

Дезінформація про Литву

Прокремлівська дезінформація про Литву: невдала держава, ядерна бомба і Лісові брати. Не дайте ввести себе в оману!  Докладніше

*І НАОСТАНОК*

Передвиборна кампанія президента РФ: без сорочки і амфори

У Росії наближаються вибори президента, і кандидати роблять усе можливе, щоб привернути увагу виборців. Докладніше