Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 26 лютого 2020 року

28.02.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

26 лютого 2020 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Відчай прокремлівської дезінформації: катастрофа рейсу MH17 і Друга світова війна

Цього тижня прокремлівська дезінформація розпочала «підготовку» до судового розгляду у справі про катастрофу рейсу MH17 і продовжила свою атаку на Польщу.

Через кілька тижнів, 9 березня, Окружний суд Гааги почне судовий розгляд кримінальної справи стосовно чотирьох підозрюваних у тому, що вони збили рейс Малайзійських авіаліній MH17. Що ближче до дати судового розгляду, тим відчайдушніше прокремлівська дезінформація намагається дискредитувати розслідування Об’єднаної слідчої групи (JIT), результатом якого і є майбутній судовий розгляд.

Цього тижня кілька прокремлівських ЗМІ опублікували сенсаційні новини, що вказують на «просочення документів, які раніше не публікувалися» і які нібито підтверджують, що в зоні катастрофи не було жодних ракетних комплексів «Бук». Представник Кремля скористався цією можливістю, щоб заявити, що «Росія була права», і звинуватити міжнародних слідчих в упередженому ставленні до Росії (така заява була одним з основних елементів прокремлівської дезінформаційної кампанії, пов’язаної зі справою про катастрофу рейсу MH17).

Однак сенсаційні знахідки були практично відразу ж дезавуйовані незалежними російськими журналістами The Insider, які звернули увагу на той факт, що документи,  які розглядаються, жодним чином не суперечать висновкам Об’єднаної слідчої групи (JIT).

Родзинкою ж стало те, що одним із засновників маловідомого видання, яке стало першоджерелом вищевказаних заяв, виявився колишній співробітник флагмана дезінформаційного флоту Кремля – ​​новинного агентства Russia Today.

Ця відчайдушна спроба схопитися за соломинку дезінформації свідчить про те, що прокремлівські ЗМІ почали «готуватися» до проведення судового розгляду єдиним відомим для них способом – спотворюючи і заплутуючи факти.

Вони робили це роками: база даних EUvsDisinfo містить майже 200 випадків дезінформації про катастрофу рейсу MH17 і подальше розслідування. Цього тижня ми додали ще кілька випадків, серед яких заяви прокремлівських ЗМІ про те, що судовий процес у справі про катастрофу рейсу MH17 буде постановочним, що Нідерланди будуть саботувати судовий розгляд, і що українські служби безпеки, очевидно, певною мірою пов’язані із цією катастрофою.

У найближчі тижні ми, ймовірно, побачимо збільшення як обсягу, так і зухвалості прокремлівської дезінформації щодо справи про катастрофу рейсу MH17 і майбутнього судового розгляду. Але ніяка дезінформація не може заперечувати той факт, що і Нідерланди, і Австралія вважають Росію відповідальною за розгортання ракетного комплексу «Бук», який використовувався для атаки на малайзійський авіалайнер, що забрала майже 300 життів.

У 12 виявлених цього тижня випадках дезінформації, шість з яких стосуються Другої світової війни, Польща як і раніше залишається актуальною темою для прокремлівських ЗМІ. Стаття Дмитра Теперик, очільника Міжнародного центру оборони і безпеки Естонії, допоможе розібратися в ситуації. Теперик пояснює, як за допомогою недобросовісних істориків Кремль замінює реальні спогади про Другу світову війну вигаданими спогадами.

Як стає очевидно з попереднього матеріалу EUvsDisinfo, присвяченого дискусії групи істориків про те, як можна використовувати історію для поліпшення міжнародного становища Росії, механізм досить простий: «[Нам слід] йти назад в історію, говорити про те, що Друга світова війна почалася не в 1939 році. Ми забуваємо, що було друге вогнище напруги – Далекий Схід. Там війна вибухнула в 1937-му –  китайці вважають, що це і був початок Другої світової».

Теперик також пише, що «Кремль може порадувати Пекін, погодившись на більш масштабну героїзацію китайської сторони в боротьбі з глобальним фашизмом». Кремль також постарається вести діалог про історію з європейськими академічними і політичними колами і утримати Голокост і нацизм на порядку денному, використовуючи свою всесвітню мережу дезінформації.

Це дозволить Кремлю показати, що в той час, коли деякі країни співпрацювали з нацистською Німеччиною, Росія відігравала визначальну роль в її розгромі. «Кремль популяризує концепцію про те, що нацизм був абсолютним злом порівняно з яким комуністичний режим Радянського Союзу був набагато м’якшим, гуманістичним і завжди орієнтованим на світ», – пише Теперик.

На сторожі перемоги

Стосовно сприйняття людських втрат і трагедії Другої світової війни ситуація змінилася в 1960-х роках. Траур і скорботу замінили імперським патріотизмом у формі святкових парадів на День Перемоги. Перемога служить для Кремля виправданням для можливості диктувати іншим, як слід інтерпретувати події Другої світової війни. «Вона буде ревно охороняти цю монополію на перемогу, тому що це потужний символ переваги. Кремлівський режим знає, що більше ніж 70% росіян поділяють думку про те, що перемога у Другій світовій війні належить лише Росії, а не іншим країнам», – пише Теперик.

На завершення Теперик стверджує, що ескалація «воєн пам’яті» триватиме і що західні політики повинні звернути пильну увагу на той факт, що подібні наративи не залишаться «існувати» тільки в прокремлівських ЗМІ, а будуть «перетворені на зброю» і використані з політичною метою.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Дезінформація загострила напругу у відносинах між Сербією і Чорногорією

Суперечлива ситуація навколо недавно ухваленого в Чорногорії Закону про свободу віросповідання була використана дезінформаційними ЗМІ в регіоні для розпалювання і посилення розбіжностей. Детальніше

Цифра тижня: 122

Facebook оголосив про ліквідацію 122 акаунтів, сторінок, груп і профілів Instagram, створених у Росії, які порушили політику недопущення іноземного втручання. Детальніше

*І НАОСТАНОК*

Журналістика і сміх: реакція росіян на прокремлівську пропаганду

Російське громадянське суспільство продовжує боротьбу з прокремлівською дезінформацією, використовуючи як сміх, так і журналістські розслідування. Детальніше