Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 25 листопада 2018 року

27.11.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

 25 листопада 2018 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 «Похоронні команди для солдатів НАТО» – тиждень дезінформації і нагнітання паніки

 Прокремлівська дезінформація досить швидко відреагувала на завершення масштабних навчань НАТО «Єдиний тризубець 2018». Нещодавно ми розповідали про три різні способи, за допомогою яких прокремлівська дезінформація намагається підривати громадську довіру до ЄС і НАТО. У цьому випуску ми розглянемо, як дезінформація Росії відреагувала на ці навчання.

Дезінформація була спрямована на створення враження, що НАТО є ворогом, агресивною військовою наддержавою, яка роками задумувала знищити Росію. Ми вже чули, що США готуються до війни з Росією з 2000 року і що ці вправи НАТО − перехід від теорії до практики – див. тут інформацію про спроби ЄС, НАТО і Заходу налагодити співпрацю з Росією упродовж багатьох років після розпаду Радянського Союзу.

Попередня дезінформація про бажання Заходу вторгнутися на нові території в Арктиці переросла у заяви про те, що мета «Єдиного тризубця» полягає в тому, щоб не дозволити Росії використати північно-східний прохід. Факти читайте тут.

 Русофобія – знову

 Суперечливі повідомлення − це одна з основних рис прокремлівської дезінформації. Таким чином, картина Заходу як військового агресора також перетворилася на образ застарілого альянсу, роздрібненого усередині. Також поширювалася дезінформація про те, що Німеччина не хоче стояти пліч-о-пліч з іншими країнами НАТО, і що Норвегія ризикує втратити свою незалежність і повністю зникнути через рішення провести ці навчання.

Формування образу Заходу як ворога завершилося відкритим кепкуванням. Ми знову побачили, як дезінформуючі ЗМІ публікували повідомлення на кшталт: «сувора погода перешкоджає проведенню русофобних вправ», і солдати НАТО знову «калічаться на навчаннях проти Росії» (минулого року ми побачили твердження про те, що «Супермени НАТО масово калічаться на кордонах Росії»).

Окрім висміювання типова мета дезінформації − погрози. Отже, ми почули на російському телебаченні прямі погрози про те, що Росії доводиться створювати «похоронні команди і хоронити усіх солдатів НАТО».

Наскільки ефективне розвінчування дезінформації?

 3 листопада Посольство Росії у Великобританії опублікувало неправдиві дані, щоб підкреслити передбачувану агресію НАТО на російських кордонах. Твіт набрав 720 репостів і коментарів − це навряд чи говорить про ефективність роботи посольства в соціальних медіа, проте дві третини коментарів містили спростування.

Тільки одна третя коментарів − це некритичні ретвіти дезінформації. Більше того, спростування набрали в цілому 1,6 мільйона переглядів в Твіттері, а повідомлення з дезінформацією − 630 000.

 Дезінформація була спростована прес-секретарем НАТО Оаною Лунгеску, яка представила факти в Твіттері, а також багатьма окремими користувачами, які поставили російське посольство на місце.

 Цього ж тижня також прийшов час для вже відомих теорій змови. У спробі затьмарити відповідальність Росії за отруєння Сергія і Юлії Скрипалів російське телебачення продовжує використати будь-яку можливість, щоб звинуватити інших в тому, що зробила Росія. Дуже часто ці зусилля із поширення дезінформації мають неприємні наслідки. І цей раз не став винятком. Коментатор заявив, що отруєння стали спеціалізацією британських спецслужб впродовж останніх декількох століть. Його «доказом» було те, що вже у XVI столітті британські лікарі отруїли Івана Грозного і його сина, Івана. Факти див. тут.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Цифра тижня: 9

 Хоча російські «інтернет-тролі» активно прагнуть маніпулювати аудиторіями у своїй країні, нове дослідження показує, що їх кампанії із впливу набагато ефективніші в США, ніж в Росії. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

РІА, новини і географія

 Російським федеральним пропагандистським ЗМІ не завадило б підучити політичну географію. Детальніше


Перейти до вмісту