Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 23 січня 2019 року

24.01.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

23 січня 2019 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Російських військ ніколи не було в Україні!?

Минулого тижня прокремлівські ЗМІ заявили, що Росія не є учасником конфлікту в Україні, оскільки там йде громадянська війна. А також акцентували, що російських збройних сил ніколи не було і немає на півдні та сході України. На жаль, це могло б бути правдою тільки у тому випадку, якщо б прокремлівські ЗМІ винайшли машину часу й активно її використали.

Торік Україна постійно перебувала в центрі уваги дезінформаційних повідомлень Кремля, і здається, цього року її чекає те саме. Цього тижня знову з’явилися неправдиві звинувачення в тому, що Україна є агресором на Донбасі і в Керченській протоці.

Також пролунав поширений наратив про Україну, як про «державу, яка не відбулася», оскільки були зроблені неправильні заяви про плани України закрити свої АЕС через брак урану. Окрім того, МЗС України звинуватили в служінні інтересам олігархів, і нам сказали, що Україна незабаром досягне вершини списку країн із найбільшою заборгованістю. Проте ці заяви звучать правдоподібно тільки в прокремлівських ЗМІ, насправді ж вони є безпідставними звинуваченнями.

І останнє, не менш важливе: прокремлівські ЗМІ намагалися поширювати дезінформацію про спір стосовно автокефалії Української Православної Церкви, стверджуючи, що увесь процес є передвиборчим трюком, і Томос, тобто указ про українську автокефалію, не зовсім реальний. Обидва ці наративи спрямовані на підрив авторитету Української Православної Церкви, водночас дискредитуючи майбутні президентські вибори в країні.

Особливий погляд на фашизм

Литовці відзначили річницю подій 13 січня 1991 року, коли радянські війська намагалися зломити відновлену незалежність країни. Тієї ночі радянські війська вбили 14 неозброєних цивільних осіб із натовпу, що відігравав роль живого щита для захисту телевежі та єдиної в країні телевізійної станції. Прокремлівські дезінформаційні ЗМІ послідовно намагалися подати ці події в абсолютно іншому, цинічному вимірі, стверджуючи, що 14 осіб загинули від рук своїх співвітчизників.

Та наруги над пам’яттю про 14 невинно убитих людей було недостатньо, у прокремлівських ЗМІ також була проблема з премією Свободи, яку литовський парламент вручив семи борцям за свободу, – «лісовим братам», які чинили озброєний опір радянській окупації наприкінці Другої світової війни.

Прокремлівські ЗМІ вже давно неправдиво називають «лісових братів» нацистськими соратниками, намагаючись дискредитувати боротьбу балтійських держав за незалежність і відбілити історію радянської окупації. Цього року риторику було оновлено для відображення сучасніших тенденцій, і «лісовим братам» навісили ярлик терористів.

Дезінформатори також скористалися випадком, щоб похвалити сталінський режим як «не кривавий і дуже гуманний». Режим, який, за оцінками, знищив майже 20 мільйонів осіб.

Нові наративи

Запланована поява нової Республіки Північна Македонія (КЮРМ) надихнула прокремлівські ЗМІ висунути звинувачення в тому, що країну змусили змінити назву і вступити в НАТО інші країни, і що проти нового найменування відбуваються масові протести. Прониклива людина, ймовірно, зверне увагу, що звинувачення в тому, що країна є маріонеткою Заходу, також активно використовується кремлівськими ЗМІ проти України.

І ще дещо: лабораторія в Грузії уже деякий час знаходиться в епіцентрі відвертих теорій змови. Цього тижня були заяви – без будь-яких доказів, що біологи з військово-медичної групи США і деякі приватні підрядники могли проводити секретні експерименти на грузинах, і що близько 100 осіб загинули після того, як безкоштовна програма ліквідації гепатиту С пішла не так, як планувалося. Насправді ця лабораторія є частиною Національного центру з контролю захворюваності і громадської охорони здоров’я, який почав функціонувати у серпні 2013 року. Центр Лугара є установою, що очолює мережу лабораторій Національного центру і служить довідковою лабораторією для системи охорони здоров’я Грузії.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Що не так з RT?

Cім випадків «серйозного недотримання» правил «належної неупередженості» телеканалом RT. Докладніше

Цифра тижня: 43

З’являються нові й нові підходи щодо боротьби з дезінформацією. Докладніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Історія про представників шести статей

Новина про вигадані шість статей посіла «третє місце серед заголовків російських ЗМІ у середу, 9 січня, і стала найобговорюванішою темою у соціальних мережах». Детальніше