Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 23 липня 2017 року

26.07.2017

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

Випуск 76 – 23 липня 2017 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Інтерпретація фашизму

Якщо ви пошукаєте слово “фашизм” у словнику, то знайдете таке визначення: “урядова система на чолі з диктатором, наділеним повною владою, який у насильницький спосіб придушує опозицію та критику, контролює всю промисловість, торгівлю тощо та підтримує агресивний націоналізм і часто расизм”.

Поточного тижня ми побачили альтернативні тлумачення цього слова, оскільки німецька демократія була поставлена під сумнів звинуваченнями у фашизмі, що витікали з ініціативи щодо створення німецької пропутінської партії. Ми побачили, як демократичні повноваження Ангели Меркель були поставлені під сумнів, оскільки її звинувачували у тому, що вона диктатор. Естонію також звинуватили у тому, що вона є фашистською державою, її теж звинувачували у русофобії. Згідно з останньою перевіркою фактів, як Естонія, так і Німеччина посідають досить непогане місце в рейтингах демократичних держав.

Звинувачення відносно Європи на цьому не припинилися. З чеського ЗМІ ми також дізналися, що ЄС погрожує своїм державам-членам насильством, якщо країни відмовляються від дотримання політики, виробленої Брюсселем. Ця дезінформація досить цікава.

Передусім, оскільки ЄС складається з держав-членів, політика фактично визначається країнами-членами разом із Європейським парламентом, який складається з демократично обраних представників усіх 28 держав-членів. По-друге, оскільки в ЄС немає власних сил безпеки – хто застосовуватиме це можливе насильство? Мабуть, бюрократи ЄС? Європу також звинуватили у спробі знищити Росію шляхом участі в глобальній війні проти неї, це дезінформація, яку ми чули багато разів, але доказів якої ми ніколи не бачили.

Усі люди – терористи

Цього тижня ми могли спостерігати розмивання поняття тероризму в прокремлівській дезінформації, оскільки практично кожна людина, виявляється, терорист. Українського майора звинуватили у плануванні теракту на засіданні G20 минулого тижня, але не правоохоронні органи, а прокремлівські дезінформаційні ЗМІ.

Україну звинуватили у підготовці майбутніх терористів і, за даними аналогічних ЗМІ з дезінформації, США незабаром запустять нову терористичну групу на Близькому Сході, як вони це ймовірно зробили з ІГІЛ. Проте не згадується, що США є частиною коаліції, яка бореться з ІГІЛ.

А, і Захід, очевидно, нині розробляє “сценарій” наступної хімічної атаки, яку буде приписано Асаду, якщо вірити прокремлівським ЗМІ. Щоб спростувати це, ми рекомендуємо вам прочитати попередню дезінформацію про Сирію тут і тут. Більше інформації про те, як прокремлівська дезінформація зловживає справжніми трагічними терористичними атаками, див. тут.

Завантажити таблицю з прикладами дезінформації, зібраними для 74-го випуску “Огляду дезінформації”.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Трагедія рейсу MH17  три роки потому: пошук правди у східній Україні

Якби не діяльність журналістських організацій, що спеціалізуються на розслідуваннях, і репортери на місцях, дезінформація змусила б нас повірити в те, що ми ніколи не дізнаємося правди.

Детальніше

Листування електронною поштою та інші інструменти пропаганди у Центральній і Східній Європі

Прокремлівська дезінформація може відрізнятися залежно від країни, а також інструментів і каналу її поширення. Але один аспект є загальним: негативний підхід до ЄС і НАТО.

Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Надто добре, щоб бути правдою?

Люди можуть стати настільки одержимі поширенням дезінформації, що  ділитимуться фейковим матеріалом, який навіть не претендував на серйозність. Саме це можна було спостерігати минулого тижня з низкою прокремлівських пропагандистів, коли вони так захопилися фотографією нібито із зустрічі G20 у Гамбурзі, що забули спитати себе, чи не занадто гарно це виглядає, щоб бути правдою.

Так і було. Якщо ви порівняєте фото вище з оригінальним зображенням нижче, можливо, зрозумієте ту спокусу, з якою, мабуть, зіткнулися прокремлівські пропагандисти, які не змогли не поділитися відфотошопленою фотографією з президентом Путіним. Серед тих, хто поділився цією фотографією, був Володимир Соловйов, чиє ток-шоу є одним із найвідоміших дезінформаційних передач на російських федеральних каналах. З одного боку, людині властиво помилятися, та це не означає, що ніяких застережливих знаків не було: георгіївська стрічка на канцлерові Меркель вказує на те, що автори оригінальної відфотошопленої фотографії, скоріше за все, і не збиралися стверджувати, що зображення справжнє. Пан Соловйов видалив свій твіт із фото, як повідомляє Meduza.

Зазвичай ми використовуємо термін “неправдива інформація”, коли люди ненавмисно діляться неправдивими матеріалами, і “дезінформація”, коли вони роблять це навмисно. Але нам бракує слів тоді, коли ваше бажання підтримати визначений політичний наратив призводить до повної втрати почуття гумору.


Перейти до вмісту