Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 23 грудня 2019 року

24.12.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

 23 грудня 2019 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Огляд дезінформації: Навколо світу

 Поки командування повітряно-космічної оборони Північної Америки готується традиційно відстежувати подорож Санта-Клауса навколо світу 24 грудня, доречно придивитися до того, наскільки добре прокремлівські ЗМІ обсновують планету.

 Ми провели дослідження і виявили близько 30 країн, у яких створені веб-сторінки «Супутника». Це країни від Вірменії до В’єтнаму, а палітра мов включає арабськударі і перську.

Враховуючи те, що деякі сторінки «Супутника» мають до трьох мов для однієї країни, загальна кількість різних адрес URL − 49. Але ще більше вражає те, що 31 з цих адрес URL занесені в нашу базу даних (англійською), що свідчить про поширення ними дезінформації. Вони мають вплив на аудиторію від Білорусі до Узбекистану і від Німеччини до Іспанії.

Іншими словами, Санта облітає навколо світу раз на рік, а прокремлівська дезінформація робить це щодня.

ВАДА, Браудер і країни Балтії

 Минулого тижня прокремлівські дезінформаційні ЗМІ відбивалися від рішення Всесвітнього антидопінгового агентства щодо відсторонення Росії від участі в Олімпіаді. Звинувачення у використанні допінгу називали театром абсурду, зброєю проти Росії і помстою за перемоги російських спортсменів. Насправді ж, Росія могла б зробити серйозну спробу закрити допінгову програму, що підтримується державою, але, очевидно, вирішила цього не робити.

Подібна відмова визнати свою відповідальність спостерігалася і у справі Сергія Магнітського, якого катували, якому не надавали медичну допомогу, і якого у результаті залишили помирати в російській в’язниці. У цьому випадку прокремлівські ЗМІ представляють головного прибічника санкцій Магнітського, Біла Браудера, який ухиляється від сплати податків олігархом-євреєм, який продовжує брехати про свого мертвого аудитора, щоб змусити усіх ненавидіти Росію.

І якщо вже ми обговорюємо образ Росії на Заході, то згідно з прокремлівськими дезінформаційними ЗМІ, країни Балтії − головні винуватці поширення «русофобії». Країни Балтії, крім того, нібито перебувають під політичним контролем Вашингтону і в умовах мілітаризації, що посилюється. У загальних рисах можна сказати, що основний посил агентства «Супутник» такий же, яким він був у 1957 році, коли вперше запустили супутник: самозахист розглядається як агресія, а критика Росії Заходом вважається безпідставною і навіть абсурдною.

Але на додачу до дезінформації, у Фінляндії застосували старий прийом, оголосивши там заснування нової «Спілки журналістів». Щоб уникнути непорозуміння, відзначимо, що Спілка журналістів Фінляндії нараховує близько 15 000 професійних членів, які працюють у ЗМІ. Несправжня спілка має те ж доменне ім’я (.com замість .fi), але насправді її віцеголова − фін, що прожив роки в окупованому Донецьку і займався там пропагандою. На щастя, Twitter вже відреагував і призупинив дію облікового запису підробної організації. Створення підробних НВО з підробними сайтами і акаунтами в соцмережах, підробних посольств і навіть підробних фактчекерів для прокремлівських дезінформаторів не є новиною. Раніше вкрай схожа операція була організована проти Європейського центру з протидії гібридним загрозам в Гельсінкі.

Отже, якщо прокремлівські ЗМІ не змінять тон, то і ми продовжимо перешкоджати мандрам дезінформації по світі. І це хороша обіцянка на новий рік.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 2019 рік: Запаморочливий атракціон дезінформації

Високі підйоми, круті спуски, різкі повороти − іноді, коли входиш у світ прокремлівської дезінформації, здається, що все стало з ніг на голову, безперечно не так, як повинно бути. Детальніше

Цифра тижня: 54 000

 Індустрія маніпулювання в соціальних мережах процвітає завдяки доступності, дешевизні і ефективності методів. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 Чого не сталося в 2019 році?

2019 рік був сповнений буквально неймовірними подіями і неможливими передбаченнями, які не збулися, як би не намагалися прокремлівські ЗМІ переконати нас у зворотному. Детальніше