Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.
Випуск 62 – 23 березня 2017 року
*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*
Європі загрожує ядерна хмара
Протягом двох останніх тижнів ми спостерігали повторення декількох старих тем у прокремлівській дезінформації. Одним із улюблених сюжетів залишається аварія, яка нібито мала місце на атомній електростанції в Україні. Не применшуючи і не заперечуючи наслідків чорнобильської катастрофи 1986 року, слід зазначити, що з початку конфлікту в Україні у 2014 році дезінформація про аварії на інших українських АЕС з’являється регулярно (див. наприклад, Russia Today).
Новиною стало те, що цього разу сюжет зачіпає Францію. Як завжди, дезінформація базується на зернинці правди: незначні сліди радіоактивного йоду-131 невідомого походження дійсно було виявлено в січні над великою частиною території Європи – але, згідно з більшістю оцінок, рівень забруднення був такий незначний, що не становив жодної загрози для здоров’я населення. Влада Фінляндії повідомила про сліди йоду, але чітко зазначила, що ситуація не загрозлива для здоров’я і що походження слідів цього радіоактивного забруднення невідоме – серед можливих джерел згадувалися численні виробники медичних препаратів або ядерні реактори.
Прокремлівські ЗМІ, однак, повідомили, що європейські країни покладають провину за витік на Україну. Державна російська інформаційна агенція “РИА Новости” намагалася переконливо подати це повідомлення за допомогою фальшивої цитати із сайту Independent Barents Observer, представники якого згодом чітко заявили, що посилання фальшиве. Ця схема потім ще раз була використана іншим ЗМІ, в якому з посиланням на радіо “Deutsche Welle” стверджувалося, що в Україні за минулий рік сталося декілька аварій на атомних станціях. Співробітники “Deutsche Welle” поспішили спростувати це твердження, яке, як повідомляє Stopfake, було пізніше видалено з сайту. Водночас чеське ЗМІ повідомило, що причиною (видуманої ними) “ядерної хмари” над Європою стала аварія на АЕС у Франції.
Якщо довго повторювати брехню, вона стане правдою?
Ще один улюблений прийом в арсеналі прокремлівської дезінформації, задіяний цього тижня, – твердження, ніби то одна з лабораторій в Грузії, яку раніше звинувачували в поширенні вірусу H1N1, тепер ставить досліди на людях. Також минулого тижня знову виплила заява, що Швеція імпортує з України чорнозем – уперше цю дезінформацію почали поширювати ще в 2015 році.
Окрім того, вкотре було задіяно один із найодіозніших видів дезінформації – умисне заплутування питання про трагічний крах рейсу MH17: з твердженнями, що в трагедії винна Україна і що факт того, що літак було збито навмисно, ніким не доведений – незважаючи на звіт Міжнародної слідчої групи (JIT). Раніше ми вже писали про хронологію дезінформації, що поширювалася прокремлівськими ЗМІ про трагедію MH17.
Завантажити таблицю з прикладами дезінформації, зібраними для 62-го випуску “Огляду дезінформації”.
*СВІЖА АНАЛІТИКА*
500 блогерів готові до кампанії проти України і ЄС
Одна кампанія, 6 ключових ідей, 500 блогерів: хакери розкрили плани щодо організації дезінформаційної кампанії, мета якої – переконати українців, що зближення з ЄС не має для ніякого практичного сенсу. Детальніше
Росіяни натовпами покидають ЄС?
“Росіяни розчарувалися в Європі і повертаються додому”. Стаття з таким заголовком била рекорди популярності в російських ЗМІ минулого тижня. Ми вирішили вивчити питання детальніше. Детальніше
Балакаюче мовчання
Мільйони росіян подивилися антикорупційне відео-розслідування опозиційного політика Олексія Навального. Як відреагували на це прокремлівські ЗМІ? Детальніше
Гомофобія і розпалювання ненависті на прокремлівському телеканалі
Гомосексуалізм – це психічний розлад, шлюби між людьми однієї статі мало чим відрізняються від одруження на власному собаці. Подібними висловлюваннями прокремлівські ЗМІ намагаються створити образ Росії як останнього притулку традиційних цінностей. Детальніше
*І НАОСТАНОК*
Russia Today бореться з фейковими новинами
Перед самим дедлайном ми наштовхнулися на наведений нижче твіт Russia Today. Чесно кажучи, ми дещо спантеличені і маємо намір детальніше зупинитися на цій історії в наступному випуску DR. Та все-таки ми не змогли утриматися від спокуси і вирішили закінчити цей випуск на ноті: Russia Today бореться з фейковими новинами. (Ілюстрація: RT on Twitter)