Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 22 березня 2021 року

23.03.2021

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

                                                                                                     22 березня 2021 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Чіпляючись за вічну Росію

Приреченість і вічність

Час – одна з найбільш захоплюючих концепцій, створених розумом. Те, як її розуміють, має далекосяжні наслідки, включаючи поширення дезінформації.

У своїй захоплюючій книзі «Шлях до несвободи» Тімоті Снайдер розглядає, як історичні наративи приреченості та вічності співвідносяться з часом. Наратори приреченості заявляють, що історія неминуче рухається до певного підсумку. Наратори вічності не сприймають прогресу, а визнають лише нескінченний цикл смерті та відродження, що повторюється. Прикладами наративу приреченості є наративи марксизму або заяви про неминучий успіх вільного ринку.

Снайдер показує, що Кремль узяв на озброєння наратив вічності. І це недивно, адже він ґрунтується на релігійній іконографії. Ми уже висвітлювали матеріали, в яких йдеться про нерозривний континуум від Володимира Великого до (можливо) Володимира Путіна. Відмінності між князівством XII століття з центром у Києві та Росією у складі тоталітарного Радянського Союзу під керівництвом Сталіна відкидаються. Все гранично просто. Важливе інше: всі ці могутні лідери є втіленням однієї і тієї самої священної Росії, божественного циклу.

Вічність – зручне поняття. Згідно з прокремлівськими ЗМІ Крим є складовою вічної Росії. Заяви, що жителі Криму хочуть жити в Росії, також відповідають цьому наративу. У поширених цього тижня матеріалах прокремлівських медіа акцентується, що результати проведеного на півострові референдуму є достатнім тому доказом. Прояснимо ситуацію: жодна міжнародна організація не визнала цей так званий референдум. Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію, в якій однозначно стверджувалося, що він не має юридичної сили. Цього тижня ми оприлюднили матеріал про кілька напрямів дезінформації, спрямованих на легітимізацію незаконної анексії.

Вічність веде до закритої медійної екосистеми

Наративи і приреченості, і вічності, як показує Снайдер, змушують відкидати усіх незгодних. Сумніваючись в уявній істинності наративу, людина виключає себе із співтовариства однодумців.

Це допомагає зрозуміти, як працюють прокремлівські ЗМІ. По суті, вони працюють як «трибуна». Її характеристики: вертикальна взаємодія, відданість ієрархії і лише два типи висловлювань – похвала або засудження. Її фірмовий розділовий знак – знак оклику!

Візьмемо приклад, що з’явився цього тижня. Якщо журналісти, які спеціалізуються на проведенні розслідувань, на кшталт тих, що входять до Bellingcat, отримують незручні результати розслідування, потрібно не зосереджуватися на самому результаті, а нападати на журналістів загалом, зображуючи їх як фабрику фейків. Оскільки у прокремлівських ЗМІ є власна фабрика, вибір слів також вказує на значну частку екстраполяції.

При демократії ЗМІ поводяться по-іншому. В ідеалі вони збагачують простір, що іноді називається неавторитарною комунікацією. Її характеристики: спілкування між рівноправними учасниками і критичний за своєю природою підхід. Суть такої діяльності – незалежна постановка питань. Її фірмовий розділовий знак – знак питання.

Верховенство права – життєво важливе для захисту такої свободи медіа. Отже, зовсім не дивно, що прокремлівські ЗМІ часто нападають на Європейський суд з прав людини.

Чому вічність і дезінформація необхідні?

Навіщо Кремлю вічність? На думку Снайдера, як і багатьох інших (opens in a new tab), Російська Федерація серйозно послабила свій механізм передачі влади. Передача повноважень одного обраного лідера іншому – це, напевно, найсуттєвіша складова демократії. Кремлю потрібний наратив, який виправдає відсутність передачі влади. Вічність забезпечує його.

Вічна, священна і безневинна імперія потребує загрози. Цього тижня ми бачили серйозну підтримку цієї вигадки:

Загроза набагато переконливіша, якщо є ворог. Це пояснює увагу до США. Минулого тижня ми бачили такі заяви:

  • Джо Байден використовує союзників США як пішаків або корисних ідіотів.
  • Україна перебуває під зовнішнім контролем США.
  • ЄС працює як представник НАТО, а отже, перебуває під контролем Америки.

Страх змін

Якщо ти залежиш від вічності, зміни перетворюються на екзистенційну загрозу. Що найкраще символізує потенційні зміни? Очевидно, серйозний опозиціонер, який претендує на владні повноваження. Саме у цьому причина безлічі дезінформації, спрямованої проти Олексія Навального. Цього тижня ми додали ще один наратив, мета якого – спростувати факт отруєння лідера російської опозиції.

Страх змін також є причиною появи багатьох дезінформаційних наративів про вибори, механізм передачі влади. Особливо затято нападають на сусідні країни, адже прокремлівські ЗМІ бояться, що успішні вибори можуть надихнути російський народ. Цього тижня ми бачили заяву, мета якої – очорнити вибори Нікола Пашиняна у Вірменії. Згідно з прокремлівськими ЗМІ його вибори стали результатом «кольорової революції» (яку 2018 року підтримав Захід). Постійні читачі нашого огляду дезінформації знають, що ми бачили немало подібних прикладів стосовно БілорусіУкраїни і Молдови.

Поговоримо про секс, черепахо

На думку прокремлівських ЗМІ, хоча вони ніколи цього не визнають, Росії не вдалося стати такою, як Захід, тому Захід повинен стати таким, як Росія. Це пояснює, чому так багато докладається зусиль і вкладається грошей в дестабілізацію США і ЄС за допомогою дезінформаційних кампаній. На думку Снайдера, оскільки російська модель не стала можливою альтернативою ані економічно, ані політично, ані в правовому плані, прокремлівські ЗМІ нападають на культуру, цінності та сексуальні меншини.

За ці роки ми бачили багато випадків, в яких проштовхується постійний прокремлівський наратив, що зображує Європу як клоаку поневірянь і морального занепаду, наприклад, випадки, пов’язані з правами представників ЛГБТ співтовариствасексом, і навіть кілька випадків про нібито зоофілію серед данців.

Цього тижня ми додали до цієї дивної колекції ще один приклад: заяву, що Європейський Парламент нещодавно ухвалив резолюцію, в якій вимагає, щоб в популярний російський дитячий мультик «Маша и Медведь» додали персонажів-геїв, лесбіянок і трансгендерів. Ця заява теж неправдива.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

ХАПАЮЧИСЬ ЗА СОЛОМИНКУ: ЯК ПРОКРЕМЛІВСЬКІ ЗМІ НАМАГАЛИСЯ ЛЕГІТИМІЗУВАТИ НЕЗАКОННУ АНЕКСІЮ КРИМУ

Незважаючи на всі зусилля кремлівських пропагандистів, факт залишається фактом: Крим – це Україна. Детальніше

ГЛУШІТЬ БІЛЬШЕ: ОЧІЛЬНИК RT ВИМАГАЄ ЗАКРИТТЯ УСІХ ІНОЗЕМНИХ СОЦМЕРЕЖ

Нещодавно Роскомнагляд заявив, що доступ до Twitter буде «сповільнено» через порушення компанією російського законодавства. У підсумку більшість російських федеральних органів тимчасово відключилися від інтернету, тоді як Twitter працював без змін. Детальніше