Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 22 березня 2018 року

23.03.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

22 березня 2018 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Скрипаль і трясовина дезінформації

Цього тижня офіційний представник МЗС РФ Марія Захарова відреагувала на звинувачення Великої Британії щодо отруєння Сергія Скрипаля, згадавши Грімпенську трясовину – небезпечне болото зі знаменитого детективного оповідання про Шерлока Холмса «Собака Баскервілів» – зневажливо назвавши британський парламент цирком. «Грімпенська трясовина продовжує зберігати свої таємниці», – заявила вона.

Трясовину описують як «величезне болото <…>, що вселяє почуття жаху», в якому можна «ось-ось зав’язнути з головою, і ніхто не допоможе звідти вибратися». Так що насправді це надто місткий опис становища дезінформації цього тижня.

У відповідь на заяву Прем’єр-Міністра Великої Британії Терези Мей, яка звинуватила Москву в отруєнні і замаху на вбивство колишнього російського шпигуна Скрипаля на британській території, в гарячці запрацювали прокремлівські ЗМІ. Скрипаль і його донька, як і раніше, перебувають в лікарні у важкому стані, а також британський поліцейський, який прибув на місце події.

Вражає те, як швидко поширилися численні теорії змови, здебільшого абсурдні й нічим не підтверджені – деякі з них з’явилися в одних і тих же ЗМІ, але при цьому абсолютно суперечать одна одній. Це, мабуть, найкласичніший прийом прокремлівської дезінформації: збити з пантелику максимально широку аудиторію і при цьому «згодувати» лояльним дезінформаторам, готовим захищати Росію, безліч ідей. Це дуже нагадує попередні рази, коли Росію звинувачували в скоєнні злочину: наприклад, як було з рейсом MH17 і бомбардуванням гуманітарного конвою в Сирії.

В обох випадках прокремлівська дезінформація швидко спростовувала і перекручувала факти, відволікала увагу і вносила сум’яття.

Недивно, що одним із головних пояснень справи Скрипаля, наданих прокремлівськими телеканалами, стала «русофобія». Це одна з найтиповіших відповідей на будь-яке звинувачення на адресу Росії.

Головні державні телеканали повідомили глядачам, що насправді колишнього шпигуна отруїли США з метою дискредитувати Москву і поширити русофобію, що Захід звинувачує Росію в отруєнні з метою виправдати санкції, а сам інцидент був провокацією Заходу перед президентськими виборами у Росії. До зусиль з активізації сюжетів про «антиросійську пропаганду» приєднався і «Спутник».

Ще одна популярна тема дезінформації спливла, коли телеканал «Россия 1» повідомив, що Велика Британія інсценувала напад на Скрипаля, щоб розпалити бойкот напередодні Чемпіонату світу з футболу, який відбудеться влітку в Росії. Це не вперше, коли спорт використовують задля дезінформації.

Дотримуючись звичної тактики, яку використовували з моменту катастрофи МН17, прокремлівські ЗМІ швидко засмітили інформаційний простір «альтернативними» поясненнями трагедії.

Деякі з них заявили, що у Скрипаля і його доньки було передозування. Інше пояснення полягало в тому, що викид токсину стався випадково, а його джерелом була британська лабораторія. На підтримку цієї заяви RT швидко поставило під сумнів надійність цієї лабораторії.

Примітно, що серед загальної уваги до використання Росією всесвітньо забороненої зброї також з’явився репортаж, нарівні з іншими, що звинувачує Велику Британію у використанні хімічної зброї у Сирії.

Проте мета дезінформації – не просто збити з пантелику. Її завдання – залякати, посіяти паніку, а це ще один типовий метод дезінформації. У вівторок офіційний представник МЗС РФ заявила, що Росія закликає Велику Британію не говорити мовою ультиматумів із ядерною державою. Це не вперше, коли представники Кремля самі говорять з країнами Європи «такою мовою».

Окрім того, прокремлівські ЗМІ заявили, що «зрадник це передбачав» у сюжеті про справу Скрипаля. У багатьох новинних програмах його представляли як «зрадника Скрипаля», і в цьому прослідковується відлуння слів сумнозвісного інтерв’ю Путіна: «Зрадники завжди погано закінчують».

Тоді як інші країни висловили солідарність із урядом Великої Британії, Міністерство закордонних справ Росії посміялося над ним на офіційній сторінці у Twitter, використавши хештег «HighlyLikelyRussia» («Швидше за все Росія»), як засвідчила лабораторія DFRLab.

Одного разу, втрапивши у трясовину дезінформації, складно з неї вибратися. Не йдіть цим шляхом.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Розпалити істерію, посіяти розбрат, внести сум’яття. Детальніше про спроби маніпуляцій перед виборами у США

Звинувачувані зуміли навіть придбати ІТ-інфраструктуру в США, щоб приховати російське походження своєї діяльності. Детальніше

Цифра тижня: 6

Пости, що містять дезінформацію, отримують на 70% більше ретвітів, ніж правдиві. Докладніше

Жінки під прицілом дезінформації: від Джессіки Аро до Ангели Меркель

Мета прокремлівських дезінформаторів зрозуміла – заглушити і дискредитувати цих жінок перед міжнародним співтовариством. Докладніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Проголосуй, а то станеш геєм!

Відео закликає взяти участь у виборах президента, посилюючи ідеї дезінформації і нетерпимості під виглядом розваги. Докладніше