Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 21 березня 2020 року

23.03.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 21 березня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Вірус, який визволить нас від свободи

Олександр Дугін, російський філософ-націоналіст, який має тісні зв’язки з Кремлем, насолоджується спалахом вірусу COVID-19.

«Ми живемо в період краху лібералізму і його «очевидності» як глобального метанаративу, краху його системи цінностей і стандартів. Невдовзі людство піде у вільне плавання: більше не буде жодних догм, жодного доларового імперіалізму, жодних заклинань про вільний ринок, жодної диктатури ФРС або глобальних фондових бірж, жодного підпорядкування світовій медіаеліті».

Нарешті світ буде визволено від свободи. Прокремлівські ЗМІ кажуть нам, що демократія не працює.

Цього тижня спалах вірусу, що не дивно, домінує в зареєстрованих прикладах дезінформації. Приблизно третина із 86 зареєстрованих прикладів дезінформації цього тижня присвячена саме дезінформації про вірус, його причини і поширення. З часу першого випадку спалаху вірусу в кінці січня ми зібрали в базі даних достатньо великий обсяг дезінформації щодо коронавірусу COVID-19. Прокремлівські ЗМІ від самого початку підготували і з того часу продовжують поширювати одну й ту саму безвідмовну теорію змови: «Вірус створений в лабораторіях НАТО». Цей тиждень не став виключенням. Цього тижня ми бачимо ті ж заяви з незначними змінами: російською, арабською, італійською, англійською… Іспаномовний сайт телеканалу RT перетворився в один з найбільших доменів у світі завдяки величезній соціальній активності щодо спалаху коронавірусу COVID-19.

Конфліктні повідомлення

Після майже двомісячної дезінформаційної кампанії прокремлівських ЗМІ, присвяченій коронавірусу COVID-19, починають проявлятися певні закономірності. Приклади дезінформації, спрямованої на російську аудиторію, акцентують на тому, що вірус є таким собі варіантом іноземної зброї: він прийшов із Латвії, із США, проблеми з вірусом зачіпають переважно іноземні країни, як Німеччина і Китай, і це у підсумку призведе до розпаду Європейського Союзу. (Хоча голосування щодо внесення змін в російську конституцію може опинитися під загрозою…).

Коли прокремлівські дезінформаційні ЗМІ орієнтовані на міжнародну аудиторію, підхід дещо інший. Звичайно, є схожість, – наприклад, тенденція описувати вірус як щось створене штучно. Але головна відмінність полягає у тому, що англомовні видання, зазвичай, описують спалах коронавірусу COVID-19 більш гнітючими і цинічнішими висловами. Вірус поширюється для скорочення населення планети Земля. Глобальні еліти використовують спалах коронавірусу, щоб впровадити тиранію. Жодного спалаху коронавірусу немає, це звичайний грип, але Ротшильди і їм подібні використовують цю ситуацію як підставу для введення примусової вакцинації і впровадження наночіпів, щоб контролювати людей… А потім знову повторюються заяви про те, що жодного спалаху коронавірусу немає. Сайт South Front, одне з провідних прокремлівських дезінформаційних англомовних видань, висловило припущення, що італійський уряд розробив схему для «доїння» грошей із ЄС та ослаблення суворих бюджетних правил ЄС.

Тиранія Свободи

Прокремлівські дезінформаційні ЗМІ пропонують російській аудиторії розраду: спалах коронавірусу призведе до визволення від ярма ліберальної демократії. Олександр Дугін вбачає в пандемії подію, яка очистить наш світ:

«Старий світовий лад відходить у минуле, і перед нами постають достатньо чіткі обриси нової реальності. Те, що не вдалося ні ідеологіям, ні війнам, ні жорстоким економічним боям,  ні терору, ні релігійним рухам, вдалося невидимому, але смертельному вірусу. Він приніс смерть, біль, жах, паніку, горе…але і майбутнє».

Міжнародну аудиторію намагаються нагодувати апокаліпсисом –  глобальні еліти, тіньові правителі нібито нав’язають нам тиранію:

«Що стоїть за усім цим? Абсолютне придушення будь-якого опору за допомогою штучно викликаної паніки, коли люди кричатимуть: «Допоможіть, зробіть щеплення, задійте поліцію і воєнних для забезпечення нашої безпеки». Але навіть, якщо відчай в суспільстві не дійде так далеко, урядам ЄС і США буде надзвичайно просто ввести військовий стан для «захисту здоров’я людей».

Спрямована на міжнародну аудиторію прокремлівська кампанія з дезінформації прагне викликати недовіру до національних, європейських і міжнародних інститутів, а також до експертів, системи охорони здоров’я і окремих осіб, які самовіддано працюють для надання допомоги людям, зараженим вірусом. В ситуації, коли необхідна довіра, взаємодія і наполегливість, дезінформація вбиває людей.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Спеціальний звіт Європейської служби зовнішніх справ (ЄСЗС): дезінформація про коронавірус – короткий огляд дезінформаційного середовища 

Від початку спалаху коронавірусу COVID-19 ми стали свідками поширення значного обсягу новин, міфів і дезінформації, які надходять з різних джерел як всередині, так і за межами Європейського Союзу. Детальніше

Кремль і дезінформація про коронавірус

Прокремлівські ЗМІ закидають цільову аудиторію десятками різних заяв, версій і пояснень, щоб створити образ неминучого краху та у такий спосіб підірвати довіру людей до діяльності системи охорони здоров’я і посіяти паніку. Детальніше

Цифра тижня: 8

Новий аналіз 32 пов’язаних з Росією і згодом віддалених акаунтів в Facebook і Instagram демонструє, як еволюціонує тактика роботи Агентства інтернет-досліджень. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

«Якщо захотіти – можна дізнатися»

Наталія Гуменюк – українська журналістка і автор нової книги про Крим. Через шість років після незаконної анексії півострова Росією вона розмірковує про дезінформацію, її вплив на місцеве населення, а також про способи боротьби із цією проблемою. Детальніше