Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 20 жовтня 2017 року

23.10.2017

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

20 жовтня 2017 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Прокремлівські ЗМІ звинувачують США у втручанні в європейські вибори

Що, серйозно? Ви дійсно вірите, що вибори у вашій країні демократичні? Прокремлівські маніпулятори хочуть, щоб люди знову й знову ставили собі саме це запитання, з метою посіяти недовіру до демократичних інституцій Європи.

Цього тижня прокремлівські сили дезінформації стали реагувати гостріше на розслідування впливу Росії на вибори в США у 2016 році, яке триває. Від висміювання ролі російського втручання у вибори в США і Німеччині та глузувань над тими, хто стверджує, що російські ЗМІ спотворили факти про референдум у Каталонії, акцент змістився на відволікання уваги за допомогою класичної тактики «какнасчетизма».

Так, прокремлівські ЗМІ почали стверджувати, що обвинувачі самі скоїли злочин, в якому тепер звинувачують Росію.

«Казки» російських хакерів

Ми дізналися, що зараз США намагаються створити «матрицю кольорових революцій» напередодні президентських виборів 2018 року. Нам також пояснили, що секретні служби США вхопилися за «казки» російських хакерів і «тролів», щоб відволікти увагу від прослуховування колишнього президента Бразилії Ділми Руссефф.

Аудиторію намагалися переконати в тому, що “США руйнують країни, провокують громадянські війни, доводять до зубожіння й горя цілі народи, вводять санкції проти тих, хто хоче купувати дешевше в Європі російський газ, організовують держперевороти і “кольорові революції”, продовжують окуповувати Німеччину та Японію, ведуть війни без санкцій ООН на вигаданих підставах і збирають фейкові коаліції”. Мабуть, німці й японці здивувалися, почувши сенсаційні новини про американську окупацію.

Тим часом у англомовних версіях дезінформуючих видань стверджувалося, що якщо США шпигували за вищим керівництвом Німеччини, то слід припустити, що США використали на свою користь вибори в Німеччині. Така дезінформація нелогічним чином пов’язує давній скандал із виборами загалом, і зокрема з останніми виборами в Німеччині. Парламентський комітет Німеччини провів розслідування.

Західні цінності ≠ інцест-паради

Кількість додатків, якими кампанія з дезінформації може нагородити «західні цінності», вражає. Ми чули, що у Вірменії проведуть інцест-паради через новий закон про домашнє насильство. У дійсності ж законопроект притягатиме до кримінальної та адміністративної відповідальності в конкретних випадках, які вважаються домашнім насильством. Після Вірменії настала черга Італії, де секс-круїз прийняли за «підтримку західних цінностей» і демократію.

Висвітлення візитів до Криму будь-яких представників Заходу здійснюється у рамках тривалих спроб легітимації статусу Криму, незаконно анексованого Росією в 2014 році. Цього тижня це були «норвезькі дипломати», які переконають Захід, що Крим є частиною Росії, а не України. Ось тільки у групі норвежців, які нещодавно відвідали Крим, не було жодного дипломата.

Також у повідомленнях із дезінформації почали згадувати західних привидів історії. Деякі прокремлівські ЗМІ розповіли, що нібито в 1941 році фінські розвідники спочатку погрожували убити двоюрідну бабусю Володимира Путіна, а потім «фашистська куля влучила їй у спину». Єдине упущення в цій розповіді полягає в тому, що в 1941 році жодного фінна не було і близько у згаданому регіоні. Насправді, йшлося не про двоюрідну бабусю, а про рідну бабусю президента Путіна.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

«ТTФS» за дезінформацію

Російські телевізійні передачі, відомі тим, що поширюють дезінформацію, які нещодавно отримали нагороди. Докладніше

Цифра тижня: 103

Колишній кореспондент агенції «Спутник» у Вашингтоні заявляє, що отримав 103-сторінкову інструкцію, яка закликає репортерів залишатися «відданими національним інтересам РФ». Докладніше

Російське ТБ: Рада Європи як «гей-парк» і попередження про «велику війну» в Україні

Цього тижня російське ТБ висміяло Раду Європи і представило Каталонію інкубатором сепаратизму. Докладніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

«Картковий будинок» або важкі будні прокремлівських «тролів»

За словами колишнього «троля», після перегляду серіалу «Картковий будинок» він використав нові знання для написання підбурювальних коментарів на сайтах головних видань США. Докладніше