Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 20 вересня 2019 року

24.09.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

20 вересня 2019

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Випалена дезінформацією земля

Тактика випаленої землі іноді виявляється успішною у бойових діях, що ведуться звичайною зброєю. Як же вона працює у світі дезінформації?

207 років тому горіла Москва. Це сталося у вересні 1812 року, Російська імперія билася з армією Наполеона і його коаліцією – і здобула перемогу. Її перемога була необхідною, щоб зупинити панування Наполеона в Європі.

Частиною успіху, досягнутого Російською імперією, була тактика випаленої і безлюдної землі, яка полягала в тому, що Москву спалили дотла, щоб ворогу не дісталися ресурси, що залишалися. Коли французькі війська входили в Москву, Кремль і основні громадські будівлі підірвали або спалили, а жителі покинули місто. Приблизно дві третини Москви було знищено, і Наполеону такий тимчасовий успіх не приніс радість у цій війні.

При перенесенні термінів і методів ведення бойових дій в інформаційний простір туди ж перемістилася і тактика випаленої землі. Сьогоднішні прокремлівські ЗМІ використовують її для створення образів своїх ворогів такими, що вироджуються, злими і одержимими ідеєю руйнування. Вони розпалюють вогонь дезінформації, сподіваючись зобразити тих, кого обрали об’єктом своєї атаки, якомога малопривабливими і огидними.

Цей тиждень не є винятком. Прокремлівські ЗМІ прагнуть налякати, щоб маніпулювати емоціями, і арсенал загроз вони виклали немалий. Наприклад, Україну звинуватили в тому, що вона нібито готує підґрунтя для нової чорнобильської катастрофи на новій атомній електростанції. Такі повідомлення можуть викликати страх, якщо не знати: електростанція вже переробляє радіоактивні відходи, що залишилися після трагедії 1986 року. Якщо вам ще недостатньо страшно, то, може, це вас налякає: виявляється, професор із Швеції пропонує усім зайнятися канібалізмом. А це, на переконання прокремлівських ЗМІ, є очевидною ознакою морального падіння й деградації Заходу з усіма його ліберальними цінностями. Сама доповідь професора багатозначніша – але цим дезінформаційні новинні агенції не переймалися.

І якщо уже мова зайшла про одностороннє висвітлення подій, то цікаво те, що європейське верховенство права нібито припинило своє існування – прокремлівські ЗМІ обґрунтували цю заяву на одному рішенні Європейського суду з прав людини, яке виявилося незручним для російської влади, зосередженої на збереженні радянської спадщини. Це збіг? Не думаємо. Використання одного випадку для того, щоб передати усю картину – ще одна широко використовувана тактика прокремлівських ЗМІ, яка допомагає зобразити світ таким, як їм хочеться.

Хто боїться…?

Наратив про занепад Заходу підводить нас до наступного випадку дезінформації, що доводить (використовуючи термінологію оригіналу) багатогранну сіоністську антихристиянську люциферіанську змову Ротшильдів, яка стоїть за всесвітньою фінансовою структурою і західними ЗМІ. Це широко використовувана тактика прокремлівської дезінформації, спрямована не лише приписати Західній цивілізації колапс в усіх сферах, а й поширити необґрунтовані теорії стосовно цього. Мовляв, якщо ви не боїтеся сіоністів, то Люцифер вас точно налякає…

А якщо усі ці загрози видадуться надто абстрактними, то тактика випаленої землі використовувалася і при висвітленні військових справ. Президент Зеленський згідно з повідомленнями подвоїв витрати України на армію, що, на думку прокремлівських ЗМІ, є чітким сигналом підготовки до агресивної війни – теза знову не підкріплена жодними фактами. Та це ще квіточки, порівнюючи із США, які, як стверджує прокремлівська дезінформація, працювали цього тижня не покладаючи рук: однією рукою підтримували російську опозицію, щоб знищити Росію, другою – колонізували Польщу, і навіть пішли далі – третьою рукою мілітаризували космос. Водночас автори цих теорій змов не повідомили, скільки ж у США рук.

В очах прокремлівських ЗМІ західна цивілізація не така вже й прекрасна, а її союзники – нечесні партнери. Вони продовжують випалювати землі Заходу своїми теоріями змови, бездоказовими історіямиманіпулюванням офіційними заявами і значним переліком інших інструментів, використаних у наборі дезінформаційних наративів цього тижня. Усі вони застосовуються з однією метою: показати Захід слабким, непривабливим і загниваючим.

Тактика випаленої землі іноді виявляється ефективною у бойових діях, що ведуться звичайною зброєю. Вам вирішувати, чи працює вона в інформаційній війні.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Цифра тижня: 37

Для прокремлівських акаунтів у соціальних мережах протести «жовтих жилетів» були у 37 разів важливішими за протести у Москві. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Абсурдна прокремлівська конспірологія

Олексій Навальний насправді – морський піхотинець США. Коли справжній Навальний навчався у Єльському університеті, його підмінили американським морським піхотинцем-двійником. Детальніше