Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 20 травня 2019 року

21.05.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

 20 травня 2019 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Вибори до Європейського Парламенту і прокремлівське заперечення

 Це вже майже традиція: як тільки наближаються вибори, особливо в західних країнах, навколо цього процесу відразу починають поширюватися чутки про загрозу російського впливу. У випадку з виборами до Європейського Парламенту ситуація така ж сама, − повідомляється в матеріалі німецькомовної версії «Супутника».

 Це не традиція. Це обґрунтоване занепокоєння, яке випливає з того факту, що за Кремлем закріплений довгий список успішного здійснення втручання в численні виборчі процеси у всьому світі. Дії у рамках кампаній з поширення дезінформації також спостерігалися і по всій Європі. Лідерські позиції в цьому займає Агентство інтернет-досліджень, яке дісталося аж до Великобританії (референдум з Брекзиту), Греції і Болгарії. І це досить небагато з можливих прикладів. У обговореннях щодо неофіційного Каталонського референдуму активно використовувалися боти, в Італії і Німеччині поширювалися антимігрантські повідомлення, у Франції збільшувалася брехлива інформація про кандидата на пост президента; потік неправдивих історичних наративів і звинувачень у русофобії безперервно поширюється на Польщу і на балтійські країни відповідно.

Звичайно, факти останніх років, нехай навіть реальні і ті, що надходять з численних джерел, не обов’язково визначають події в майбутньому. І навіть якщо ми не бачили масового відключення електроенергії або хакерських атак на сервери по всій Європі, вже надто пізно говорити, що напередодні виборів в ЄС нічого не сталося. EUvsDisinfo постійно публікує матеріали щодо прокремлівських дезінформаційних наративів, що оточують ці вибори. Невпинно, крапля за краплею, безперервний потік прокремлівської дезінформації намагається підточити камінь. Деякі вкидання ставлять під сумнів інститути ЄС, їх демократичну легітимність, їх вплив на майбутнє ЄС і їх незалежність. У інших стверджується, що членство в ЄС рівносильне втраті суверенітету. Ці повідомлення поширюються не менше ніж вісьма мовами, слугуючи кремлівській місії з послаблення Європи.

Як прокремлівські ЗМІ реагують на докази і холодні, незаперечні факти?

Стратегія номер 1: Хто, ми?

Це вже майже традиція: Кремль відкидає усі звинувачення у втручанні, і прокремлівські ЗМІ наслідують його приклад. Це не доведено. Щоразу, коли в ЗМІ з’являються матеріали або звинувачувальні заяви, підготовлені дослідницькою установою або відомим політиком, прокремлівські ЗМІ на своїх веб-сайтах і в облікових записах у соціальних мережах заявляють, що докази такого втручання відсутні.

Якщо експерт володіє якимись доказами російського втручання, то чому він їх не продемонстрував? Ну, що ж, а ось і докази (і вони тут вже досить давно!).

Стратегія номер 2: Насмішки

 Прихильники Кремля іноді люблять трохи розважитися. Вони ж теж люди, врешті-решт (звичайно, іноді вони − боти; але боти не розважаються). Висміювання застосовується ними досить часто: при зіткненні з переконливими доказами або аргументами вони починають жартувати. Ця стратегія використовується також і для заперечення втручання у випадку з виборами до Європейського Парламенту. Зовсім нещодавно, у відповідь на статтю, опубліковану The New York Times, RT випустило декілька кумедних GIF-файлів і глузливих репортажів, які показують, наприклад, людей, що прикидаються хакерами.

Публікація RT в Twitter: «NYT стверджує, що російські хакери втручаються в майбутні вибори до Європейського Парламенту. Тільки не просіть доказів», − поширювалася по усій мережі різними мовами.

Стратегія номер 3: «А як щодо вас?»

 Як щодо Брекзиту? Як щодо міграційної кризи? Як щодо демократичного дефіциту? Європейські політики і журналісти намагаються розпалити страх перед втручанням Кремля, щоб відвернути увагу людей від своїх проблем в ЄС. Ось чому вони звинувачують Росію в дезінформації і втручанні. Але їх спроби приречені, тому що ми однаково нічого не зробили (див. стратегію номер 1). Критика у відповідь на критику (а часто і спроба просто змінити тему) − це ще одна класична стратегія прокремлівських ЗМІ. ЄС дійсно стикається з різними проблемами, як, втім, і кожна країна у світі; але це не означає, що прокремлівської дезінформації немає.

Стратегія номер 4: головне, не зупинятися

 Оскільки ви нічого не робите, ви можете продовжувати (не) робити це. Нещодавні випадки дезінформації, які ми зібрали у базі даних (англійською) EUvsDisinfo, підтверджують вже виявлені і описані раніше шаблони поведінки. Наратив про те, що Європейський Парламент не впливає на процеси ухвалення рішень і призначення на керівні посади в інших інститутах ЄС, має за свою мету дискредитацію структурних одиниць Європейського Союзу. У межах цього наратива стверджується, що ці інститути є недемократичними і непідзвітними. Європейський проект ставиться під сумнів також і за допомогою наратива про перебування в рабстві у Сполучених Штатів і русофобській поведінці (що прокремлівські ЗМІ вбачають також і в програмі Східного партнерства). Крім того, ЄС зображується аморальним і таким, що не має цінностей, а також таким, що ставить під загрозу державні суверенітети. Це досить довгий список випадків дезінформації для тих, хто стверджує, що не має до неї жодного стосунку.

Як ми вже кілька разів писали, дезінформаційні кампанії є «довгою грою».  Вони не починаються і не закінчуються в день виборів. Однією з цілей дезінформації у виборчий період є стримування громадян від участі в голосуванні. Якщо ця спроба виявиться успішною і явка виборців буде низькою, прокремлівські ЗМІ спробують дискредитувати нове керівництво ЄС, ставлячи під сумнів його авторитет і легітимність (на основі даних про явку виборців). І це знову запустить дезінформаційний цикл. Проте і EUvsDisinfo залишається на варті, щоб перевірити факти, відреагувати і переконатися, що ви впізнаєте дезінформацію, коли з нею зіткнетеся. А поки переконайтеся, що ви знаєте, як захистити себе від її впливу.

Попри те, що ми певною мірою зайняті кремлівськими дезінформаційними повідомленнями навколо виборів до Європейського Парламенту, ми як і раніше не спускаємо очей, вух і клавіатур з інших дій прокремлівських ЗМІ.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 RT довелося видалити дезінформацію

 Російськомовній версії RT довелося внести правки в матеріал, у якому Deutsche Welle, «Радіо Свобода» і «Голос Америки», а також команда опозиційного політика Олексія Навального звинувачувалися в поширенні дезінформації. Детальніше

Цифра тижня: 5G

 RT America опублікував заяву в галузі охорони здоров’я − про те, що нібито технологія 5G може вас убити. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 South Front приховує метадані, що викривають його

 South Front відредагував метадані сайту, щоб позбавитися від усього російського. Детальніше


Перейти до вмісту