Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 20 квітня 2019 року

23.04.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

20 квітня 2019 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Дезінформація навколо пожежі в Нотр-Дамі

Собор Паризької Богоматері, відомий також як Нотр-Дам де Парі, будували на маленькому острові посеред Сени майже двісті років – із 1163 по 1345 рр.

Прокремлівській дезінформації знадобилося всього декілька годин, щоб використати трагедію і почати поширювати суперечливі повідомлення для підбурювання та ворожнечі уже в понеділок увечері, коли перлина Парижа все ще була охоплена вогнем. Спустошлива пожежа обрушила всесвітньо відомий шпиль Собору і знищила значну частину його даху.

Питання часу часто використовується дезінформацією як безперечне підтвердження теорій змов навколо будь-якої трагедії.

У світі дезінформації збігів не буває. У неправдивих матеріалах провину за пожежу було покладено на «жовті жилети», які в такий спосіб мстилися Еммануелю Макрону. Чому? Тому що пожежа почалася якраз перед тим, як президент мав звернутися з промовою до французького народу!

Потім у трагедії звинуватили ісламістів. Адже пожежа виникла у перший день Страсного тижня, а в цей час і раніше відбувалися жахливі події. Для конспіраторів висновок очевидний – це були ісламісти. Далі з туману брехні з’явилося припущення, що «на місці Собору можуть побудувати мечеть».

Низка дезінформаційних повідомлень навколо пожежі в Соборі Паризької Богоматері була спрямована проти України, а кількома тижнями раніше – те ж саме сталося і з терактом у Новій Зеландії. Цього разу кандидата у президенти України Володимира Зеленського було звинувачено у трагедії лише на підставі того, що напередодні він відвідав Францію і знаходився неподалік Собору. Потім повідомлення стали ще радикальнішими: Франція потерпає, тому що допомагала «нацистам прийти до влади» в Україні. Україною не управляють нацисти, незалежно від того, як активно прокремлівська дезінформація намагається такими заявами виправдати воєнну агресію Росії проти України.

Поки що причину пожежі не встановлено, паризька прокуратура розслідує її як нещасний випадок, виключаючи підпал і тероризм. На реконструкцію Собору вже пожертвували сотні мільйонів євро.

Паралельно прокремлівська машина дезінформації просувала думку про те, що пожежа є «покаранням за терпимість й одностатеві шлюби» в Європі, яка страждає від морального розкладання. Собор Паризької Богоматері прокремлівські ЗМІ називали «нашим», оскільки Росія нібито залишається єдиною хранителькою європейських цінностей.

Канал «Russia Today» спробував провести штучні паралелі між нещодавніми нападами на католицькі церкви у Франції і пожежею в Соборі Паризької Богоматері. Це явно сподобалося аудиторії в соцмережах, наприклад, у Facebook відео про спалювання католицьких церков у Франції (на основі цього матеріалу RT від 15 квітня) отримало 3,9 тис. відгуків і 5,8 тис. користувачів поділилися ним на своїх сторінках. Але спроби пограти з гнівом людей зрештою не принесли результату, і RT довелося швидко виправити матеріал на своєму веб-сайті.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Попереджувальна дезінформація: «концтабори» ЄС в Україні

У 2015 році протягом тижня різні російські ЗМІ поширювали одне й те ж сенсаційне повідомлення про існування в Україні «концентраційних таборів», що фінансуються ЄС. Докладніше

Цифра тижня: 5

У своїх річних звітах служби безпеки п’яти країн ЄС попереджають європейців про загрозу прокремлівської дезінформації, дії Росії щодо посилення впливу і спроби втручання у вибори. Докладніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Експорт дезінформації 6 мовами

Прокремлівські ЗМІ намагаються маніпулювати обговореннями теми «жовтих жилетів» за межами Франції. Докладніше