Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 20 квітня 2017 року

21.04.2017

 Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

Випуск 65 – 20 квітня 2017 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ* 

Якщо є сумніви – звинувачуйте Німеччину

Цього тижня Німеччина знову опинилася в центрі уваги прокремлівської дезінформації. У чеських прокремлівських ЗМІ було декілька повідомлень, в яких Німеччину дорікнули в тому, що вона управляє Чеською Республікою і перешкоджає вступу країни до єврозони. Окрім того, були висунуті звинувачення в тому, що Німеччина контролює збройні сили Чехії.

Литовські ЗМІ звинуватили командира німецького батальйону війська посиленої передової присутності НАТО в Литві в тому, що він є російським шпигуном, хоча фотографія, опублікована для доказу неправдивого твердження, була підроблена: за допомогою програми Photoshop зображення голови командира було прикріплене до іншої фотографії, як показано тут і тут.

Словацькі ЗМІ заявили, що Ангела Меркель йде у відставку, – незабаром у тій самій статті заяву було спростовано; такий заголовок насправді вводив в оману. Окрім того, Берлін був звинувачений у прагненні правити європейським континентом через Брюссель, причому чеські ЗМІ проводили паралелі між переговорами про вихід Великої Британії з ЄС і Мюнхенською угодою, яка в 1938 році дозволила Німеччині анексувати ряд територій Чехословаччини.

Європа – загальний ворог

Однак не лише проти Німеччини було спрямовано дезінформацію: цього тижня  звинувачення також  були і на адресу Європейського Союзу, держав-членів та інституцій ЄС. Як і торік, коли після жахливих терактів у Брюсселі прокремлівські джерела звинувачували в події Ангелу Меркель, Захід, Європу або навіть заявляли, що ці теракти були влаштовані урядом, так же само, після шокуючого світ теракту в Лондоні 22 березня прокремлівські вихідці стверджували, що він був організований “Брюссельською елітою” для того, щоб стримати Терезу Мей від запуску процедури виходу Великої Британії з Євросоюзу.

Також стверджувалося, що Вавілонська вежа лягла в основу концепції будівлі Європейського парламенту в Страсбурзі (хоча насправді будівлю було зведено за типом римських амфітеатрів), а ЄС звинуватили в тому, що він є “сатанинським проектом”, що, вочевидь, “доводиться” плакатом, розробленим Радою Європи. Такі дивні натяки і дезінформація спостерігаються приблизно з 2008 року і нагадують минулорічні вигадки, що контур нової будівлі штаб-квартири НАТО нібито нагадує нацистську символіку.

На російському державному телебаченні ми спостерігали ще один приклад історичного ревізіонізму, згідно з яким об’єднана Європа має намір вести війну з Росією як за часів Другої світової війни, і що війну в Україні почала Європа, ігноруючи такі історичні події, як, наприклад, пакт Молотова-Ріббентропа або більш сучасніші грунтовні факти; Європа не починала війну в Україні і не бере участь в ній, на відміну від Росії.

В Україні нічого нового

У прокремлівських ЗМІ Україну було зображено  у вже звичному образі: як терористичну державу, що здійснює геноцид на Донбасі і планує побудувати концентраційні табори на сході України. Дещо новий акцент було зроблено на тому, щоб зобразити Президента Порошенка як диктатора, який не має легітимної влади, і заявити, що ЄС згоден із цим, проте у будь-якому випадку підтримує президента – незважаючи на очевидний факт, що в 2014 році громадяни України обрали Порошенка демократичним шляхом.

Завантажити таблицю з прикладами дезінформації, зібраними для 65-го випуску “Огляду дезінформації”.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*
 

KT – телеканал “Kremlin Today”

Психотерапевти знають, що найбільше уваги необхідно приділяти тим проблемам, про які клієнт наполегливо не бажає говорити. Детальніше 

Нетривала присутність “Супутника” в словацькому інформагентстві

Здавалось би, розумно припустити, що колеги з міжнародних ЗМІ не дуже серйозно ставитимуться до ЗМІ, які поширюють неправдиву інформацію. Детальніше

  Російськомовні ЗМІ в Євросоюзі

Хто володіє єдиною російськомовною щоденною газетою в ЄC? 23-річний українець, чи колишній депутат Державної думи РФ? Детальніше

Ви пам’ятаєте?

Пам’ятайте, як ми писали про те, як Sputnik представляє виборчу кампанію у Франції? Тепер виборча комісія виступила з попередженням. Детальніше  

*І НАОСТАНОК* 

Російське державне ТБ підтримує теорію змови Ротшильдів

“Яким чином родина Ротшильдів бореться за контроль над світом”? – Перший канал не бачить проблеми в тому, щоб ставити подібні запитання та ілюструвати їх таким зображенням. Подивіться на поросят на зображенні, щоб побачити розмах змови Ротшильдів на думку російського громадського телебачення. Детальніше