Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 2 грудня 2018 року

03.12.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

2 грудня 2018 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Окупація інформаційного простору

 «Nobody Asked Thou Occupation» (укр. «Ніхто не просив тебе про окупацію») − виражає протест напис на плакаті. При побіжному погляді складно зрозуміти, де і коли зроблена ця фотографія.

 Тому прокремлівським пропагандистам було зручно використати її як ілюстрацію до статті про уявні протести норвежців проти недавніх навчань НАТО. Фотографія використовувалася як ілюстрація до повідомлень грузинських і російських ЗМІ в листопаді.

 Але якщо збільшити і розглянути крихітну рекламу на задньому плані, то видно три слова польською: «złoto, srebro, brylanty». Золото, срібло, діаманти.

Проведена «Myth Detector» перевірка відомостей щодо достовірності і зворотний пошук зображень в «Google» виявляють, що ця фотографія насправді була зроблена в Польщі ще в 2016 році.

З точки зору учасника кампанії з дезінформації, ця фотографія має одну перевагу: на ній є ключове слово «окупація». Прокремлівська кампанія з дезінформації, схоже, одержима заявами про окупаційні війська. У ній повторюються повідомлення, що не лише СиріяУкраїна, ГрузіяЧеська Республіка чи усі країни Східної Європи, а і вся Європа окуповані чи то США, чи то НАТО, чи то Німеччиною. В той же час Україна, мабуть, також окупована ЄС. Для з’ясування ситуації зверніться до поданих посилань.

Клінтон, дисертація і Люцифер

І якщо вже зайшла мова про неправдоподібну дезінформацію, в Грузії знову спливла стара кампанія проти Гілларі Клінтон, коли одне інформаційне агентство розкопало, що Клінтон написала дисертацію про Люцифера! Коли закінчите сміятися, перевірте факти тут.

Україна на передовій

Цього тижня прокремлівські ЗМІ звинувачували Україну в тому, що вона нацистська держава, яка готує силове вирішення ситуації на Донбасі і одночасно є безпорадною маріонеткою США і ЄС.  За повідомленнями російських ЗМІ, причина усього, що відбувається в Україні, криється в тому, що вона стала жертвою геополітичних і економічних інтересів США.

Неминуча ескалація бойових дій між Україною і Росією – наратив, що часто поширюють прокремлівські новинні агентства, але цього тижня вони сконцентрувалися на неправдивих відомостях про те, що США «готові залити кров’ю Україну». За цим стоїть головна мета − показати, що в України немає права голосу щодо власного майбутнього і зовнішньої політики. Перевірка реального стану речей: Україна − незалежна держава, визнана усіма членами ЄС і має законну владу.  

Звичайно, це не турбує прокремлівські ЗМІ, що описують Україну як державу на межі зубожіння. Цього разу вони вказали на реальні проблеми з поданням гарячої води і центрального опалення і подали ситуацію так, немов уся країна тремтить від холоду і стоїть на межі масових безладів.

Але досить про політику: чи не так, середньостатистичний українець − приємна людина? Ні, якщо вірити російським ЗМІ, що стверджують, що українці називають росіян «нелюдями» і горять бажанням їх вбивати − і готові оголосити Гітлера національним героєм. Якщо ви проглянете дані в нашій базі (англійською мовою), то виявиться, що насправді тільки прокремлівська дезінформація все ще вважає Гітлера однією з головних тем.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

New York Times проливає світло на минуле дезінформаційних кампаній Кремля

«Вірус ВІЛ був таємно створений американськими ученими як біологічну зброю». Звучить знайомо? Детальніше

Сім заповідей фейкових новин – The New York Times викриває методи Кремля

Злочинна організація з торгівлі дітьми працює в підвалі піцерії під контролем кандидатки в президенти США і учасників її передвиборного штабу. Хто повірить в таке? Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

В очікуванні «глибоких фейків»

Іноді виконавці прокремлівської дезінформації так прагнуть підтримати політичний курс, що вдаються до примітивних і таких, що легко виявляються, прийомів. Детальніше