Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 2 березня 2019 року

04.03.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

2 березня 2019 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 І «Оскар» за підробку фактів отримує…

Російські кінематографісти цього року не досягли успіху на церемонії вручення премії «Оскар». А все могло би бути по-іншому, якби у боротьбі за цю нагороду брали участь прокремлівські ЗМІ. Їх ідеї іноді не поступаються за креативністю кращим продуктам «фабрики мрій».

Якби існувала така категорія, то «Оскар» за кращий фільм у жанрі фентезі отримали б прокремлівські ЗМІ, що написали про Польщу, яка нібито будує імперію, що тягнеться від Балтики до Чорного моря. Щоб здійснити це, Польщі спочатку потрібно було б розвалити Україну, поглинути її західну частину, а також організувати військову інтервенцію у Білорусь. У цьому фільмі Польща підтримала б нацистів в Україні і зробила б усе, що в її силах, щоб зруйнувати цілісність цієї держави. Під час розвитку фільму ми виявляємо, що передбачувані плани Польщі щодо захоплення Сходу є частиною ширшої західної концепції щодо оточення Росії і/або початку війни проти неї. Подібні неправдиві наративи заслуговують на фальшивий «Оскар» за використання історичних прецедентів для розпалювання конфліктів і суперечок між сусідами.

Кращий недокументальний фільм

 Нагороду за кращу недокументальну картину отримує матеріал без будь-яких документально підтверджених фактів. За інформацією одного з дезінформаційних ЗМІ, Латвія підтримує варварське вбивство китів, купуючи китове м’ясо з Норвегії. Публічно доступні дані про торгівлю у цьому випадку були просто проігноровані.

Кращий монтаж

У світі дезінформації «Оскар» за кращий монтаж отримав би «RT» за матеріал про Венесуелу і її супермаркети, заповнені доступними для громадян продуктами. Відео демонструє один супермаркет у престижному районі в Каракасі і повинне переконати нас у тому, що нестача продовольства у Венесуелі − це лише вигадка провідних західних ЗМІ. Це також призводить до іншого дезінформативного наративу, що описує допомогу Заходу як засіб підготовки до іноземного військового вторгнення. Подібні повідомлення з’являлися кількома мовами, якими працює «RT» (англійська, іспанська і російська). За даними «RT», люди не відчувають голоду у Венесуелі − цікаве зрушення щодо висвітлення ситуації в країні, адже раніше, до початку мітингів на підтримку Хуана Гуайдо, країна представлялася такою, що страждає від нестачі продовольства і ліків. У такому разі можна поставити запитання, чому Венесуела взагалі прийняла російську допомогу.

Кращий адаптований сценарій

 Комітет премії у цьому випадку був би одностайний: «Оскар» за кращий адаптований сценарій отримує історія про Сергія Скрипаля і його дочку Юлію, які, за інформацією прокремлівських ЗМІ, або вже мертві, або скоро загинуть внаслідок «нещасного випадку», організованого Заходом. Дезінформаційні ЗМІ продовжили наполягати на цьому і створювати інші наративи про Скрипалів, навіть після того, як британський посол у Москві підтвердив, що вони живі. З моменту отруєння Скрипалів і сумнозвісної поїздки російських «туристів» до Солсбері пройшов майже рік. Проте, очевидно, незважаючи на переважну більшість доказів участі Росії, це не означає, що хвиля дезінформації про цей інцидент сходить нанівець. Стійкість дезінформації в цій області може заслуговувати ще на одну фальшиву нагороду.

Якість дезінформативних історій значно програє якості великих російських фільмів «Левіафан» або «Нелюбов», номінованих на справжній «Оскар» останніми роками. Проте, ви можете зробити власні висновки, звернувшись до повної колекції сюжетів у нашій базі даних.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Місячна змова в закуліссі російської політики

 З листопада 2017 року Олексій Пушков є лютим прибічником заповітної конспірологічної теорії − місячної змови. Детальніше

Більше не секрет: проекти «RT» повинні розкрити зв’язок із материнською компанією

Facebook заблокував сторінку «In The Now» разом з іншими сторінками, які також належать контрольованому «RT Maffick Media». Детальніше

Цифра тижня: 104

 Microsoft повідомила про виявлені хакерські атаки, спрямовані на деякі демократичні інститути, аналітичні центри і некомерційні організації в Європі. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 «Sputnik»: Кремль не втручається в редакційну політику кремлівських ЗМІ

 Агентство «Sputnik» опублікувало твіт про те, що «Росія не втручається в редакційну політику телеканалів». Детальніше