Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.
2 березня 2018 року
*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*
Україна: незмінна мішень для дезінформації
Минуло чотири роки від часу протестів і насильства на Майдані; окрім того, наближається ще одна річниця – незаконна анексія Криму Росією. Недивно, що цього тижня прокремлівська дезінформація зосередилася на цих подіях. Річниці часто використовують як гачок для посилення дезінформуючих наративів, створених для затуманення фактів про те, що ж насправді відбулося.
Якщо переглянути в хронологічному порядку дезінформуючі наративи цього тижня, першим впадає в очі наратив про те, що початком подій в Україні став переворот за підтримки Заходу. Ця тема неодноразово повторюється в прокремлівській дезінформації. Демонстрації, які почалися на Майдані у 2013 році, були не провокацією ззовні, а результатом невдоволення українського народу тим, що колишній президент Віктор Янукович в останню мить відмовився підписувати Угоду про асоціацію ЄС-Україна після семи років переговорів і перешкоджав прогресу у зближенні України та ЄС під тиском Росії.
По-друге, ми знаходимо дезінформуючий наратив, в якому вина за вбивство неозброєних демонстрантів у лютому 2014 року покладається на кого завгодно, окрім уряду Януковича. Цього тижня, як це часто було й раніше, ми побачили припущення, що їх убили снайпери, хоча версії про те, хто віддав наказ, різняться: спершу це були лідери демонстрацій, потім – Вікторія Нуланд, яка обіймала на той час посаду помічника державного секретаря США і помічника державного секретаря у справах Європи та Євразії, а потім – екс-президент Грузії Міхеіл Саакашвілі. Це одна з найвідоміших тактик дезінформації – заплутати аудиторію за допомогою декількох суперечливих (і бездоказових) теорій змови.
По-третє, ми спостерігаємо, як знову поширюються дезінформуючі наративы про незаконну анексію Криму, в яких заявляють, що Крим – територія Росії, що Крим безболісно відокремився від України і що Крим просто «возз’єднався» з Росією в 2014 році. Насправді Росія незаконно анексувала український півострів, порушивши норми міжнародного права.
Це приводить нас до ще однієї актуальної останнім часом теми – дезінформації про санкції.
Питання в тому, курка чи яйце?
У відповідь на порушення Росією міжнародного права і привласнення частини суверенної держави ЄС і США запровадили санкції проти Росії. Проте в прокремлівській дезінформації саме санкції – а не незаконні дії, відповіддю на які вони стали – називають тим, що підриває світову стабільність. Такий, збиваючий з пантелику причинно-наслідковий зв’язок: як у випадку з куркою та яйцем.
Ось тільки в даному випадку у нас є конкретна точка відліку для цієї проблеми. Наприкінці лютого 2014 року «чемні люди», які виявилися російськими військовими, заблокували стратегічні об’єкти в Криму. 18 березня 2014 року президент Путін підписав указ про приєднання Криму до Російської Федерації. Причина і наслідок.
*СВІЖА АНАЛІТИКА*
Борис Нємцов: убивство політика, пам’ять про нього і правда
Тролі звинувачували в убивстві Нємцова російську опозицію. ЗМІ звинувачували Україну. Мета – дезорієнтація аудиторії. Детальніше
Цифра тижня: 20 тисяч
Facebook пообіцяв, що до кінця 2018 року за небезпечним контентом соцмережі стежитимуть 20 тисяч осіб. Детальніше
Європейські цінності = фашизм?
Як європейські цінності порівнюють із фашизмом, а також інші приклади дезінформації. Детальніше
*І НАОСТАНОК*
Знову на ті ж граблі
У сюжеті Першого каналу про бойові дії у Сирії було використано скріншоти з комп’ютерної гри «Arma 3». Детальніше