Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 19 січня 2018 року

19.01.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

А король – голий!

Пам’ятаєте казку Ганса Крістіана Андерсена про голого короля? Його обманули, примусивши заплатити величезні гроші за одяг, нібито пошитий з найкращих тканин, який могли побачити лише розумні люди. Насправді король був без одягу – поки те, в чому ніхто не посмів зізнатися, не озвучив маленький хлопчик, коли король проходив вулицями міста.

Те саме можна сказати і про дезінформацію. Якщо ви не наважитесь заявити про неї, люди продовжать прикидатися. Як ви змогли переконатися цього тижня, навіть ті ЗМІ, які поширюють найбільше дезінформації, не намагаються дотримуватися правил пристойності. Навпаки, вони досить відкрито заявляють про сутність своєї діяльності.

Минулого тижня неодноразово повторювалися сюжети з прокремлівського арсеналу дезінформації. Так що, схоже, є необхідність знову підкреслити очевидне.

Моральний занепад Заходу продовжується

У Грузії дезінформація спробувала переконати читачів у моральному занепаді Заходу, згадавши новий канадський закон, відповідно до якого критика гендерної теорії ніби прирівнюється до кримінального злочину. Насправді новий закон – лише поправка до канадського закону про права людини, яка додає гендерну ідентичність і гендерне самовираження в перелік заборонених основ для дискримінації.

На федеральному російському ТБ заявили, що НАТО перебуває на одному щаблі з ІДІЛ, коли справа доходить до тероризму. А США звинуватили в тому, що вони є однією з воюючих сторін в Україні. Ми спростовували схожі заяви безліч разів. Також федеральне ТБ оголосило новий звіт США проявом русофобії. Це ще одне класичне виправдання, яке використовують прокремлівські ЗМІ, коли йдеться про критику на адресу Росії.

А інше грузинське видання дезінформації заявило, що Європа визнала інцест нормою. Насправді захист прав дитини – одне із завдань Європейського Союзу. Всі політичні дії, які зачіпають права дітей, повинні розроблятися, реалізовуватися і відстежуватися відповідно до вищих інтересів дітей.

Україні справді кінець?

З огляду на наративи прокремлівської дезінформації про Україну, залишається гадати, чи доживе країна до кінця тижня. Україну називають пусткоюнаселення якої різко скорочується через нестачу медичної допомоги; країною, яку здолала, як чума, епідемія гепатиту А.

Насправді все не так погано, як здається. Відповідно до даних Міністерства охорони здоров’я України у країні зафіксовано декілька випадків захворювання, але, звичайно, епідемії немає. І, як неодноразово зазначалось раніше, дезінформація про Україну – один з пріоритетів дезінформаційної кампанії як мінімум з початку протестів на Майдані.

При цьому прокремлівські ЗМІ знову зобразили Росію на сторожі миру у всьому світі, яка дотримується норм міжнародного права, що суперечить фактам. Достатньо згадати її участь у конфлікті на сході України і незаконну анексію Криму, що є порушенням міжнародного права.

Тому дезінформація – це як голий король.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Головний редактор RT: наш канал схожий на Міністерство оборони

За словами головного редактора телеканалу RT Маргарити Симоньян, RT потрібне «приблизно для того, для чого країні потрібне Міністерство оборони». Докладніше

Цифра тижня: 206

Сенат США опублікував 206-сторінковий звіт, в якому звинувачує Кремль у нападках на демократію в Європі і Сполучених Штатах. Докладніше

Дезінформація про Нідерланди

«Дорогі голландці, не смійте виступати проти України!» – саме так тролі погрожували Нідерландам. Подивіться наше відео, щоб дізнатися, що прокремлівська дезінформація говорить про цю країну. Докладніше

*І НАОСТАНОК*

Їжа як іноземний агент

Складні часи для лазаньї і німецьких сардельок: новий законопроект стосується і кулінарних сайтів. Докладніше