Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 19 квітня 2020 року

22.04.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.  

 19 квітня 2020 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Антивакцинальний рух і прокремлівський опортунізм

«Боязнь вакцинації» уже давно спостерігається в прокремлівській дезінформаційній мережі, переважно в «підліску» дезінформаційних джунглів, поширюючись через соціальні мережі, зокрема, Twitter. The New York Times у своєму нещодавньому матеріалі описує, як російські акаунти у Twitter впливають на «спільноту антивакцинальників», і ще рік тому, в березні 2019 року, американський новинний телеканал CBS News повідомляв про зв’язки прокремлівських структур із кампанією проти вакцинації у Twitter.

Від початку пандемії коронавірусної інфекції COVID-19 змінилось багато. З кінця січня 2020 року антивакцинальні тенденції в прокремлівській мережі більше не обмежуються соціальними мережами. Перший зразок антивакцинальної дезінформації, зареєстрований у базі даних EUvsDisinfo під час нинішньої кризи, належить до 31 січня, коли на сайті Katehon була опублікована стаття з наступним припущенням:

«Існує велика база наукових досліджень, що ставлять під сумнів як безпеку, так і ефективність вакцин».

Ця стаття не є оригінальним матеріалом сайту Katehon, вона була передрукована з американського сайту LewRockwell.org, який так само передрукував статтю із сайту, що пропагує альтернативну медицину, відому своєю підтримкою антивакцинального руху.

У сфері антивакцинальних кліше спостерігається помітний ріст, що почався із середини березня, коли кілька прокремлівських видань опублікували статтю з канадського дезінформаційного сайту Global Research, в якій йшлося про те, що спалах коронавірусної інфекції COVID-19 є лише приводом для запровадження примусової вакцинації з метою введення в тіла людей наночіпів для встановлення «тотального контролю». Відтоді це кліше повторювалось кількома прокремлівськими виданнями російськоюанглійською та іспанською мовами.

Прокляті біси – подружжя Гейтсів

Цей тиждень нічим не відрізнявся від попередніх: прокремлівські ЗМІ продовжують підтримувати прихильників антивакцинального руху. Білл і Міранда Гейтс, а також інші нібито «тіньові правителі» планують запровадити обов’язкову вакцинацію, до того ж, вакцина міститиме секретні імплантати для контролю над світом. Ми знаходимо подібні твердження російською, англійською і грузинською мовами. Також варто зазначити, що нині Білл Гейтс згадується в десяти зразках дезінформації у базі даних, вісім з яких були зареєстровані протягом кількох тижнів від початку спалаху коронавірусної інфекції COVID-19.

Переглядаючи російські англомовні сайти, ми бачимо, що Білл Гейтс виступає в ролі «Коронавірусного злочинця» на сайті South Front туттуттут, тут і тут; на RT.com тут і тут; і на сайті New Eastern Outlook, що контролюється Російською академією наук, туттуттут і тут

Коли прокремлівські дезінформаційні ЗМІ поширюють антивакцинальні кліше, вони беруть на себе відповідальність за тих, хто не наважується звернутися за професійною медичною допомогою, що може поставити під загрозу життя людей.

Помста англосаксів

Кілька досліджень демонструють роль теорій змови у формуванні російської політики. Видання Journal of Strategic Studies («Журнал стратегічних досліджень») опублікувало у січні звіт про те, що російські воєнні заклади і офіційні аналітичні центри потурають поширенню необґрунтованих теорій змов. Російська служба ВВС повідомила про випадок, коли МЗС Росії опублікувало повномасштабну теорію змови про те, «хто стоїть за COVID-19»:

«Усе це викликає питання стосовно того, а чи не помсту англосаксів ми спостерігаємо в прямому ефірі?» Відомщена Велика Британія буде і за фортель Китаю в Гонконзі; і за «непристойні пропозиції» янкі, які мали намір вдягнути на гордих бриттів нашийник; і за «все хороше», що лишилось у пам’яті бриттів від перебування в рядах ЄС з наростаючим за останні роки тиском брюссельської бюрократії. Ви можете собі уявити, щоб Її Величність виконувала вказівки брюссельських чиновників, та ще й «неблагородної крові»? »

Цей текст було видалено з веб-сторінки видання, але архівна версія все ще доступна. Російська служба ВВС також показала, що подібні теорії змов, що звинувачують тільки «американців», поширюються через телеканал Збройних сил Російської Федерації.

Більше половини зразків дезінформації цього тижня пов’язані з коронавірусною інфекцією COVID-19.

Інші зразки дезінформації цього тижня:

Мийте руки, піклуйтесь один про одного і дотримуйтесь рекомендацій на час карантину!

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Спалах COVID-19: «Вікно можливостей для атаки на “глибинну державу”»

Нині база даних EUvsDisinfo містить більше 8000 зразків дезінформації. Лише за чотири місяці було додано більше тисячі зразків з охопленням більше 20 мов – від англійської до російської і від сербської до арабської.  Детальніше  

Цифра тижня: троє із десяти

Теорії змови про коронавірус набирають популярності: майже троє із десяти американців вважають, що COVID-19 було створено в лабораторії. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Коронавірус: російські журналісти проти конспірології

В інтерв’ю Володимиру Соловйову президент Курчатовського інституту Михайло Ковальчук припустив, що коронавірус був розроблений в США для захоплення світового панування. Детальніше