Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 17 червня 2017 року

19.06.2017

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

Випуск 71 – 17 червня 2017 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ* 

Дезінформація про рейс MH17 повертається в заголовки

Минулого тижня один із найодіозніших дезінформаційних матеріалів прокремлівської ехокамери повернувся в заголовки преси – трагедія рейсу MH17. Як ми уже повідомляли раніше, деякі основні дезінформаційні наративи часто знову дають про себе знати, виходячи з тіні. І як ми підкреслювали, у прокремлівській дезінформації часто використовуються певні шаблони, які можна знову побачити і цього разу.

Так ми дізналися, що з’явилися деякі нові документи, котрі нібито доводять відповідальність СБУ (Служби безпеки України) за катастрофу літака “Малазійських авіаліній”. Це ще одна серед багатьох версій, що поширюють прокремлівські ЗМІ. Та в тому, як це повідомлення було сфабриковано, підхоплено і поширено російськими державними ЗМІ, можна побачити характерні ознаки підтримуваних владою активних заходів. Наприклад, цей “ексклюзив” був уперше опублікований у маловідомій прокремлівській газеті, а  після перекладу англійською мовою поширився через сотню сайтів, що спеціалізуються на теоріях змови, прокремлівських наративах і матеріалах, спрямованих проти правлячої еліти. За 3 дні статтю було перекладено 24 мовами, а потім оприлюднено головним прокремлівським ЗМІ – агенцією Sputnik.

При цьому у заголовок статті було винесено запитання, а не твердження. Тут можна отримати уявлення про “досягнення” агенції Sputnik у сфері журналістських розслідувань.

Також минулого тижня одне чеське ЗМІ заявило, що катастрофа літака була провокацією, спрямованою на дискредитацію Росії. Тут також спостерігаємо використання улюбленого прийому, про який ми писали раніше, покликаного посіяти сумніви. У цих обставинах дослідники групи Bellingcat нещодавно надали додаткові докази на підтримку своїх висновків щодо причин трагедії рейсу MH17.

Провокація напруженості в Україні

Із початку конфлікту в Україні прокремлівська дезінформація є найважливішим інструментом, що використовують підтримувані Росією сепаратисти і сама Росія. І дезінформація залишається дуже ефективним засобом провокації напруженості в країні. Минулого тижня з’явилася дезінформація, в якій стверджувалося, що угорці, які мешкають в українському Закарпатті, зажадали автономії, а Служба безпеки України у відповідь затримала і засудила активістів Угорської громади.

На підтримку дезінформації навіть було наведено сфабриковані свідчення. Проте у своїй офіційній заяві Демократична спілка угорців України спростувала усю цю інформацію, назвавши її “провокацією стосовно Угорської громади”.

Це вже не перший випадок дезінформації стосовно етнічних меншин в Україні. На порталі StopFake зібрано спростовану раніше інформацію про вимоги автономії, що нібито мали місце, з боку регіональних меншин в Україні, включаючи польську, румунську, гагаузьку меншини та кримських татар.

Завантажити таблицю з прикладами дезінформації, зібраними для 70-го випуску “Огляду дезінформації”.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Роль ток-шоу на прокремлівському телебаченні

Ток-шоу на федеральних каналах як зразок суспільства, в якому до інакодумців та іноземців повинні відноситися вороже.

Детальніше

 Як це – працювати в кремлівських пропагандистських ЗМІ?

Відповідно до того, як у всьому світі зростає усвідомлення проблеми дезінформації, працівники RT і “Спутник” опиняються під пильною увагою, а інформатори з’являються частіше.

Детальніше

 Дезінформація привертає увагу мільйонів людей

Словацький інститут GLOBSEC провів опитування в семи країнах Центральної і Східної Європи. Одне з питань було присвячене прийому новинних ЗМІ, що займаються поширенням дезінформації.

Детальніше


Перейти до вмісту