Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 17 березня 2019 року

18.03.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

17 березня 2019 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Фатальне відволікання

Сучасну людину легко відволікати в перенасиченому інформаційному просторі. У дезінформаційному просторі відволікатися ще легше.

«Я подумаю про це завтра», − напевно в якийсь момент свого життя ви цитували ці слова Скарлетт О’Хари, намагаючись відволіктися від своїх проблем. Якщо це про вас, то, як стверджують прокремлівські ЗМІ, ви, швидше за все, стали жертвою західної пропаганди.

Мода на відволікання

 Звинувачувати Росію в усіх бідах Заходу − це хороша техніка відвернення уваги, як стверджують прокремлівські ЗМІ. Вони стверджують, що одним із прикладів став звіт Європейського Парламенту про втручання Кремля у вибори в Європі і США. Незважаючи на результати ретельного розслідування випадків впливу і втручання, російська влада наполегливо заперечує свою причетність. Проте все зайшло ще далі. Прокремлівські ЗМІ намагаються переконати аудиторію, що на Заході зараз модно у всьому звинувачувати Росію.

Той же наратив вони використовували у випадках з конкретними країнами. Президент Франції Макрон, як стверджують дезінформативні ЗМІ, теж хоче нас відволікти: звинувачуючи Кремль у хакерській атаці на виборчий процес і посиленні протестів жовтих жилетів, він відвертає увагу від самих протестів.

Нарешті, Великобританія, звинувачуючи Росію в організації отруєння Скрипаля, явно не хоче вирішувати проблеми «Брекзита», як говорять прокремлівські ЗМІ.

Відволікання є важливою частиною схеми поширення дезінформації. Так само, як і звинувачення своїх опонентів у бажанні відвернути увагу. Коли прокремлівські ЗМІ звинувачують Захід у відволіканні, вони одночасно намагаються відвернути свою аудиторію від інших питань. Відволікаючий прикидається таким, що «відволікається», і вуаля − безлад і хаос створені! Ось що таке дезінформація.

Вірусне відволікання

До президентських виборів в Україні залишилися менше трьох тижнів, і прокремлівська кампанія з дезінформації йде повним ходом. Процес голосування в Україні залишається важливою темою російського федерального телебачення, яке майже щодня повідомляє, що замість руху в Європу Україна застрягла у своєму шовіністичному сьогоденні або повертається у своє нацистське минуле, а також про те, як вона знищує російську мову і як, якщо чинного президента переоберуть, Україна перетвориться на бананову республіку. А якщо не переоберуть, то він нібито втече з країни. Підготовка вже йде − попереджає як через свої провідні ЗМІ, так і в соціальних мережах прокремлівська дезінформація, оскільки в російському сегменті Twitter починають поширювати наратив про Президента Порошенка, який тікає від демонстрацій, конфронтацій і з власної країни.

У будь-якому випадку, як стверджують прокремлівські ЗМІ, «західні ляльководи» в Україні мають вільний доступ до влади. Дезінформаційні повідомлення про західну режисуру української політики, починаючи з Євромайдану, стали основним матеріалом прокремлівських ЗМІ. Тепер напередодні виборів вони терміново переробляються. Усе це робиться для доказу масштабнішого наратива про те, що демократичний вибір людей є ілюзією, а також щоб поставити під питання суверенітет України.

Водночас майбутні президентські вибори не повністю відвернули прокремлівську дезінформаційну машину від поширення необґрунтованих претензій щодо інших недоліків української влади. Цього тижня ми також чули, що українська влада занадто безглузда, щоб впоратися із спалахом кору у своїй країні. Епідемія нібито загрожує не лише життю дітей в Україні, але і безвізовому режиму з країнами ЄС. У зв’язку з цим дезінформатори люб’язно пропонують використовувати російські вакцини. Європейські і американські вакцини, особливо ті, що є в Грузії, були визнані ненадійними, оскільки вони могли бути виготовлені у сумнозвісній лабораторії Лугара (тій самій, яка породила токсичних москітів). Але у грузин, за словами прокремлівських джерел, є ще більше приводів для занепокоєння, оскільки ООН і її партнерська організація навмисно поширюють ВІЛ у країні і планують геноцид грузинської нації.

Псевдовідволікання

Насправді, хоча Україна дійсно переживає епідемію кору, влада здійснює низку заходів, щоб  її стримувати, ЄС не має наміру призупиняти угоду про безвізовий режим з Україною, а ООН зі своїми партнерами займається профілактикою поширення ВІЛ.

У розпал дезінформаційної лихоманки важливо пам’ятати, що спалахи епідемії кору частково відбуваються внаслідок відмови від вакцинації. Ці настрої підживлюються псевдонауковими твердженнями і неправдивою вірою в те, що засіб запобігання гірше самої хвороби, − дезінформацією, яку російські тролі з Агентства інтернет-досліджень допомогли розповсюдити в Twitter.

Усім час від часу необхідно відволікатися. І усе це добре і корисно, поки ми не дозволяємо відвернути себе від істини, оскільки відвернення такого роду дійсно може призводити до фатальних наслідків.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Портрети західних жінок

 На думку прокремлівських ЗМІ, бути жінкою на Заході − нелегке завдання. Детальніше

«Втручаємося? Ні, пропонуємо ефективнішу політичну систему»

До виборів до Європейського Парламенту залишилося всього декілька тижнів, і помічник президента РФ Владислав Сурков коментує скарги щодо втручання і дезінформацію із Росії. Детальніше

Цифра тижня: 5 014

З листопада 2015 року команда «EuvsDisinfo» зібрала більше 5 000 випадків дезінформації з різноманітних джерел. «Первый канал» представлений 440 випадками. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

«Не перетворюйте ядерну війну на політику!»

 Ховатися за гумором − дуже потужний інструмент дезінформації. Можна сказати все, що завгодно − можна висунути будь-які необґрунтовані претензії, а потім, при першому ж запереченні, відмовитися від них, сказавши: «Ви що, люди, жартів не розумієте?» Детальніше