Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 16 лютого 2019 року

20.02.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

16 лютого 2019 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Фейкове «полювання на відьом»

Цей тиждень видався важким для Росії. Німеччина розгорнула проти неї справжнє полювання на відьом, Латвія під’юджує ЄС до боротьби з Росією, і, хоча ЄС може розпадатися і розвалюватися, він все ще здатний завдати серйозного удару по Росії, країні, яка ніколи не завдавала нікому шкоди. На додачу до цих неправдивих заяв навіть посол ЄС в Росії «мріє розвалити Росію», тоді як Президент України Порошенко задумує нові провокації в Криму, щоб залишитися при владі.

Полювання на відьом викликає в уяві образ несправедливих звинувачень щодо невинних людей. Бурхливі натовпи, що переслідують невинних з вилами і факелами; усі готові розпалити вогнище для спійманої відьми.

Атака на посла ЄС

 З метою дискредитації ЄС інтернет-видання «News Front» опублікувало статтю, в якій стверджується, що посол ЄС в Росії «мріє розвалити Росію». Ця дезінформація з’явилася через те, що «News Front» помилково приписав послові цитату з іншого джерела в статті інтернет-видання «EU Observer». Ця історія поширювалася також й іншими інтернет-виданнями.

Як кажуть, «це неправда, але історія хороша». Прокремлівські ЗМІ використовують усі доступні засоби для створення образу ворожого хаотичного світу навколо мирної Росії, що постійно перебуває під загрозою з боку руйнівних сил, які тільки і чекають можливості атакувати. Усе російське піддається дискримінації, очорненню і дискредитації. Так зване полювання на відьом − це реакція німецьких журналістів на методи роботи деяких російських ЗМІ. Росія вимагає права ігнорувати професійні стандарти журналістики.

Свобода обману

Усі країни ЄС дотримуються концепції незалежних ЗМІ. Можливість ставити запитання, не погоджуватися і критикувати владу − це засадничі права як ЗМІ, так і громадян. Права на брехню, обман або спотворення фактів у цей список не входять. Заява про те, що Великобританія навмисно знищує речові докази у справі Скрипаля, навіть без натяку на підтвердження цього факту − це не якісна журналістика, це демагогія найдешевшого типу. Прокремлівські ЗМІ слід оцінювати за тими ж стандартами, що і будь-які інші ЗМІ. Спілка журналістів Німеччини і британський медіа-регулятор Ofcom критикують російські ЗМІ не за те, що вони російські, а за надання інформації, яку навряд чи можна назвати журналістикою. Замість того, щоб прислухатися до критики, прокремлівські ЗМІ вихваляються тим, що вони більш вільні ніж європейські.

Звіт «Bellingcat» про третього підозрюваного у справі Скрипалів не викликав великого шуму на фронті дезінформації в Twitter. У відповідь на останні дані російські ЗМІ ще раз повторили відомі пропагандистські стереотипи про упередженість ЗМІ, русофобію і відвернення уваги і продовжили наполягати на тому, що Росія взагалі не була залучена до цього інциденту. Повідомлення в Twitter, як і раніше, були в основному присвячені популярним темам з широким охопленням і потенційним впливом, таким як Венесуела і протести «жовтих жилетів».

Таким чином, російські ЗМІ все ще дуже заклопотані Венесуелою, неухильно повторюючи заяви про те, що масові протести проти президента Мадуро − це не що інше, як ретельно спланована США кампанія.

За повідомленнями прокремлівських ЗМІ, ЄС з нетерпінням чекає можливості взяти участь у розподілі здобичі, як тільки американці приберуть до своїх рук венесуельську нафту. І навіть протести «жовтих жилетів» у Франції − це не що інше, як акції, організовані США, так само, як і у Венесуелі.

Ворожий світ

Світ за межами Росії, як правило, дуже неприємне місце, принаймні, якщо дивитися через призму кремлівських ЗМІ.

Україна − це не тільки найнебезпечніше місце у світі, але і загроза всьому світу. Можливості журналістики без фактів і доказів безмежні! А якщо хтось наважиться критикувати такі методи − назвіть це полюванням на відьом!

А як щодо хороших новин? Відьми живі і здорові, і все у них прекрасно. Ніякого полювання на відьом сьогодні не буде. Бо хто посміє сваритися з Росією сьогодні? Адже за повідомленнями ЗМІ, російське співтовариство відьом насправді запропонувало свою підтримку Кремлю.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Непізнаний фонд стратегічної культури

 Неможливо достовірно встановити, чи існує насправді фонд під назвою «Фонд стратегічної культури». Детальніше

За межами кремлівської зони комфорту

 «НТВ» можуть позбавити британської ліцензії на мовлення. Детальніше

Цифра тижня: 10 мільйонів

Більше 10 мільйонів українців залишили країну через «пронатівський» курс Києва і нав’язування української мови. Принаймні, такі були заголовки прокремлівських ЗМІ. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 Очевидець чи актор? «НТВ» однаково

 Репутація «НТВ» знову під знаком питання після того, як телеканал показав інтерв’ю з найманим актором як справжнє. Детальніше


Перейти до вмісту