Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 16 липня 2018 року

17.07.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

 16 липня 2018 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

«Новичок» повернувся одночасно із дезінформацією

Нервово-паралітична речовина «Новичок», якою до цього отруїли колишнього розвідника Сергія Скрипаля і його доньку Юлію, знову з’явилася у центрі уваги, цього разу в місті Еймсбері. Розпочалося кримінальне розслідування про вбивство. Дві людини за невідомих поки що обставин було отруєно цією речовиною, в неділю одна з них померла. Хоча цей новий поворот подій виявився несподіваним для британської поліції і слідство доки не розцінює цю ситуацію як цілеспрямовану атаку на конкретних людей, потік дезінформації, що послідував потім, був зовсім недивний.

Як федеральні телеканали, так і соцсторінки, пов’язані з Кремлем, негайно почали поширювати вже добре відомі дезінформаційні наративи, які до цього вже з’являлися в ефірі і в мережі після першого отруєння речовиною «Новичок» на початку цього року. Як і тоді, ці наративи ставили перед собою мету заплутати громадську думку, підірвати довіру і розповсюдити неправдиві звинувачення.

Ми знову зіткнулися із твердженнями, що усе це антиросійська істерія, що таким чином хочуть відвернути світ від зустрічі Трампа і Путіна і що це – провокація ворогів Росії. Так як і минулого разу, під час дезінформаційної кампанії щодо отруєння Скрипалів, цього разу певні зусилля були спрямовані на те, щоб викликати підозру щодо ролі Великобританії в цій події. Знову  можливим джерелом нервово-паралітичної речовини була названа військово-наукова британська база Porton Down.

І, оскільки чемпіонат світу з футболу все ще триває, прокремлівська дезінформація не могла втратити можливість, щоб ще раз заявити, що ця подія – спроба порушити “успішний хід чемпіонату”, оскільки це не подобається Великобританії.

Альтернативна Академія?

Учні літньої школи відомого шведському Університету Уппсали влітку були неприємно здивовані. Курс лекцій під назвою «Війна, світ і журналістика в епоху глобальної нестабільності» прийшла читати Ванесса Білі, британський блогер, якого влада Росії і Сирії вважає гідним довіри джерелом інформації і незалежним журналістом, і яка насправді є широко відомою прихильницею Асада і Кремля. Зокрема, вона відвідувала райони Сирії, контрольовані військами Асада, і при цьому часто знаходилася під захистом сирійської армії.

Студенти і професори з Естонії, що беруть участь у цьому проекті, розповідають, що Б. Ванесса відразу ж кинулася переказувати їм основні наративи прокремлівської дезінформації.

Зокрема, вона постаралася дискредитувати НКО, такі як Human Rights Watch, називаючи їх сіоністською організацією під контролем Джорджа Сороса. Вона також заявила, що СРСР, а потім і Росія, завжди виступали за мир у всьому світі, і що жителі Криму законно висловилися за перехід під юрисдикцію РФ. Вона також називала Білі каски терористичною організацією і стверджувала, що хімічної атаки в Думі зовсім не було.

Шведські ЗМІ розповіли про цей інцидент і попросили університет офіційно вибачитися. У заяві Університету Уппсали повідомлялося, що їм було невідомо про намір координатора курсу запросити Білі як лектора. Адміністрація висловила співчуття через те, що у своїй лекції Білі висловлювала думки, не підтверджені науковими даними.

Раніше ми вже писали про використання “експертів” на російському федеральному телебаченні, на якому Білі виступає регулярно. Як показав цей випадок, адміністраторам навчальних закладів необхідно звертати увагу на можливі випадки дезінформації і усіма силами зберігати бездоганну репутацію академічних установ.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

У Франції RT ніхто не любить

Попри те, що на думку головного редактора RT Маргарити Симоньян, серед французів «є великий попит» на альтернативну точку зору, запуск RT у Франції не можна назвати легким і успішним. Детальніше

 Цифра тижня: 70 мільйонів

 Після виборів президента США в 2016 році, великі соціальні мережі посилили боротьбу з дезінформацією і фейковими сторінками в мережі. Детальніше

 *І НАСАМКІНЕЦЬ*

 На російському ТБ можна бути расистом, головне – говорити хороше про Росію

 Досвід і знання зазвичай набуваються в результаті багатьох років навчання, наукових досліджень, публікацій реферованих статей і в ході обговорень проблем з іншими експертами. Але в унікальному світі російського телебачення стати експертом у будь-якій області можна набагато простіше і швидше. Треба тільки говорити що-небудь хороше про Росію. Детальніше