Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 15 вересня 2020 року

16.09.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 15 вересня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 І НІБИ ЗНОВУ СОЛСБЕРІ

 Між цими справами можна провести безліч паралелей, і прокремлівські ЗМІ відчайдушно намагаються поставити їх в один ряд.

 Вражаючий приклад дежавю: прокремлівські ЗМІ намагаються скаламутити воду щодо передбачуваного отруєння лідера опозиції Олексія Навального, як і 2018 року у випадку з отруєнням колишнього російського шпигуна Сергія Скрипаля. Схожість дезінформаційних повідомлень, що поширювалися під час цих інцидентів, очевидна: в обох випадках отруєння описувалося як зарубіжна провокація, підлаштована Заходом або Британією, яка мала за мету введення санкцій і антиросійську пропаганду. Крім того, прокремлівські ЗМІ подають інформацію ці отруєння як ознаки внутрішньополітичної боротьби в Німеччині і Великій Бриитанії.

Такі заяви з’являються разом зі звичними запереченнями: «немає доказів того, що Навального отруїли» або «у Лондона немає доказів причетності Москви до отруєння Скрипалів». Наратив про «брак факту співпраці» також містить співзвучні заяви, чи то «Берлін наполегливо ухиляється від співпраці та надання інформації» чи необґрунтовані заяви, що уряд Британії ігнорує пропозиції конструктивної співпраці з боку Росії.

Щодо останніх, то в прокремлівських ЗМІ завжди були цікаві ідеї. У двох випадках отруєнь вони послідовно звинувачували західні спецслужби і спецназ. У справі Навального прокремлівські ЗМІ також заявляли, що причиною його коми була нібито дієта (при цьому не вказувалося, на яку спецслужбу працюють ці дієтологи). Щодо справи Скрипаля, його алкоголізм, наркоманію, погане здоров’я і, як наслідок цього, самогубство, описували як професійні хвороби колишніх шпигунів. Все просто та зрозуміло і в цьому випадку жодним чином не пов’язано зі спецслужбами!

Намагаючись очистити свою репутацію прокремлівські ЗМІ заявляли раніше і продовжують стверджувати, що «Новачок» виготовляється у США. Також прокремлівські ЗМІ заявляють, що «Новачок» зазвичай викликає конвульсії і смерть, а не кому, що можна розцінювати як певну завуальовану критику якості американської продукції. Врешті-решт, «що ж це за військова отруйна речовина, якщо ніхто не помер»?

На додаток до повторюваного і зневажливого характеру прокремлівської дезінформації, у цих наративах також підкреслюється певний брак поваги до людського життя. Замість цього прокремлівські ЗМІ обережно підштовхують читачів розміститися навколо арени, на якій еліта, секретні служби й національні держави нібито змагаються за світове панування. Мета цієї гостросюжетної медіагри, ─ схоже, зробити так, щоб населення підтримало «господарів поля», які завжди перемагають, незважаючи на нібито нечесну гру Заходу.

Тільки Росії можна проводити військові навчання

 І останнє, але не менш важливе: у пості посольства Росії в Сполучених Штатах у Facebook висловлювалася критика військових навчань в Естонії, у яких брали участь американські військові. США не варто тренуватися в країні-членові НАТО, оскільки такі дії є, як нас намагаються переконати, провокаційними і здатними підірвати стабільність у регіоні. Хоча це повідомлення було поширене більш ніж 20 російськими сайтами, його популярність у соцмережах не така висока. Можливо, громадська думка цінує позицію колективної оборони НАТО значно вище, ніж влада.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

ЗАЯВА НІМЕЧЧИНИ Є «ПРОПАГАНДОЮ ЗА ГЕББЕЛЬСОМ» ─ КРЕМЛЬ, СПРАВА НАВАЛЬНОГО І МИСТЕЦТВО ЗАПЕРЕЧЕННЯ

 Німецькі експерти дійшли висновку, що російський дисидент і активіст боротьби з корупцією Олексій Навальний був отруєний бойовою отруйною речовиною нервово-паралітичної дії групи «Новачок». Детальніше

ДИКТАТУРА ПОТРЕБУЄ РЕБРЕНДИНГУ

Лукашенко, схоже, не проти бренду диктатури. Він навіть іронізував на цю тему, сказавши, що білоруська диктатура «відрізняється тим, що всі відпочивають у суботу й неділю, а президент працює». Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 МАЙК І НІК ПРОТИ «МІЦНОГО ГОРІШКА» ЛУКАШЕНКА

 Білоруський КДБ опублікував аудіозапис нібито надсекретної розмови між офіцерами німецьких і польських спецслужб. У розмові вони обговорюють подробиці отруєння Олексія Навального і відзначають, що Лукашенко виявився міцним горішком. Детальніше