Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 15 квітня 2020 року

15.04.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.  

 15 квітня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Повторення брехні не робить з неї правду

Однією з головних характеристик дезінформації є її нав’язливість.  Брехати, дотримуючись кількох зручних кліше, значно простіше. Брехня, повторена багато разів, може створити враження переконливості і наявності доступу до фактів і джерел, які відомі не всім. Повторіть чиюсь брехню, і ви вже зможете стверджувати, що ви маєте джерело інформації.

Брехня простіше запам’ятовується, якщо ви дотримуєтесь одних й тих самих тверджень. Професійні журналісти повинні перевіряти факти, підтверджувати дані, знаходити джерела. Тим, хто займається поширенням дезінформації, просто необхідно дотримуватись кількох зручних сюжетних ліній, кліше і наративів та повторювати, повторювати, повторювати, повторювати.

Найпершим прикладом дезінформації про поточний спалах коронавірусної інфекції COVID-19 був репортаж російського державного новинного агентства «Sputnik», в якому стверджувалось, що новий дивний вірус у Китаї «ймовірно було створено в лабораторіях НАТО». До сьогодні російські федеральні ЗМІ, новинні ресурси, що належать російським олігархам, сайти, присвячені теоріям міжнародної змови, і багато інших повторили це твердження щонайменше 20 разів.  Цього тижня ми знайшли його тут і тут на іспаномовному сайті, зареєстрованому в незаконно анексованому Криму, і тут на російськомовних сайтах.

Старі зручні твердження

Кліше «Захід/Європа/США мертві» — це ще одне старе зручне твердження, яке прокремлівські ЗМІ з деякими варіаціями використовують ще з радянських часів. Цього тижня прокремлівські ЗМІ продовжили невпинно публікувати прогнози або заявляти про розпад Європейського СоюзуШенгенської зониБрюсселю і значення Європи у світі.

Конкретний приклад повторюваної брехні — це заява про те, що Польща заборонила російським літакам з допомогою для Італії використовувати польський повітряний простір. Цього тижня ми бачили це тут і тут, у федеральних ЗМІ російською та італійською мовами. Цю заяву було вже спростовано одразу після публікації спікером верхньої палати російського парламенту, який навіть запропонував вжити дисциплінарних заходів щодо сенатора, який поширив цю заяву.

Ехо-камера дезінформації

Діяльність з поширення прокремлівської дезінформації можна поділити на п’ять окремих напрямів — три з них можна знайти у зразках дезінформації, зареєстрованих цього тижня:

  • Сайти, що відкрито належать російським федеральним структурам або тісно з ними пов’язані. У цій групі цього тижня відзначились RTSputnik«Первый канал» і ru.
  • Сайти, що зареєстровані в Росії і мають відкритий та очевидний зв’язок з прокремлівськими колами. Зразки цього тижня — ru і News Front.
  • Сайти, що зареєстровані в Росії, але не демонструють свої зв’язки з Кремлем або іншими російськими структурами. У цій групі — Strategic Culture FoundationSouth Front і One World.

Дві інші категорії сайтів функціонують як розповсюджувачі і джерела. Значна частина контенту вищезазначених сайтів входить до наступних типів сайтів:

  • Сайти, що зареєстровані за межами Росії і не мають очевидних зв’язків з федеральними або олігархічними структурами, але присвячені переважно російським темам та просувають прокремлівський порядок денний: наприклад, Russia-Insider, Russian-Faith, The Duran, The Saker.
  • І сайти, зареєстровані за межами Росії, що підтримують прокремлівські наративи, проте не мають відкритих зв’язків з Росією, а також повідомляють про ширший спектр проблем: наприклад, Global Research, Unz Review, Veterans Today, The Alt World та інші…

Ці сайти створюють таку собі ехо-камеру дезінформації. Вони діляться контентом і авторами, поглядами і наративами. Ці сайти повторюють і адаптують контент для нової аудиторії.

Ліки від усіх хвороб

Дезінформація небезпечна, оскільки вона викликає недовіру до зусиль з подолання кризи. Дослідники з усього світу цілодобово розробляють тести, вакцини і методи лікування. Жоден медичний чи громадський орган охорони здоров’я не претендує на наявність рішення тут і зараз.

Але у прокремлівських дезінформаційних ЗМІ є готова відповідь: на їхню думку, цинк — це срібна куля, чудодійні ліки. Або гідроксихлорохін! Або мефлохін! Або вітамін С! Або соціалізм!

Ще одна повторювана брехня — заява про те, що тільки Росія (ну і Китай) надає реальну допомогу. Це просто не відповідає дійсності, незалежно від того, як часто повторюються подібні заяви. Більш докладну інформацію про дії ЄС, скеровані на підтримку держав-членів, партнерів і всього світу можна знайти тут.

Зазвичай ми додаємо в такий огляд декілька «кумедних» зразків дезінформації. Але цей жарт уже застарів. І немає нічого «кумедного» у тому, що білоруські опозиційні рухи звинувачують в умисному поширенні коронавірусної інфекції COVID-19 в рамках схеми знищення білоруської нації. Це не розважає зараз і не розважало тоді, як ця заява з’явилася вперше.

Старі жарти не смішніші старої дезінформації.

Мийте руки, дотримуйтесь вимог карантину. Бережіть один одного!

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Цифра тижня: 8000

Нині база даних EUvsDisinfo містить понад 8000 зразків дезінформації. Лише за чотири місяці було додано більше тисячі зразків з охопленням понад 20 мов — від англійської до російської і від сербської до арабської. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Дезінформація про коронавірус: Москва впадає у крайнощі

Звинувачення проти Польщі і спроба змусити італійських журналістів мовчати. Детальніше