Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 15 грудня 2017 року

15.12.2017

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Олімпійські ігри як зброя

5 грудня Міжнародний олімпійський комітет відсторонив Росію від участі в Зимових Олімпійських іграх 2018 в Пхенчхані. Причиною стали «беспрецедентні систематичні маніпуляції» в антидопінговій системі в Росії під час Зимових Олімпійський ігор в Сочі три роки назад. Окремим спортсменам з Росії дозволено виступати під олімпійським прапором.

Перша реакція дезінформаційної кампанії була націлена на «домашню аудиторію» в Росії, щоб налаштувати людей на захист осадженої фортеці і запобігти будь-якій внутрішній критиці або вимогам до влади.

Для цього обговорення Олімпіади в ЗМІ проводилося в войовничому тоні. Як ми дізналися, заборона на участь в Зимовій Олімпіаді – «це війна проти Росії», окрім того, Олімпіада нібито ніколи не була спортом, а «війною». В інформаційних програмах російського телебачення постійно повторювалася заява про те, що «МОК принижує Росію». Окремих спортсменів, які обмірковують участь в Олімпійських іграх не під російським прапором, звинуватили в непатріотизмі. Також поширилась теорія змови про те, що це все – підготовлена Заходом операція з метою дискредитувати Росію перед президентськими виборами 2018 року.

Наступним кроком дезінформаційної кампанії стало звернення до іноземної аудиторії. Так, основний курс полягав у тому, щоб дискредитувати розслідування допінгової системи, яку підтримує Росія, заявляючи, що заборона на участь в Олімпіаді пов’язана не зі спортом або допінгом, а з русофобською західною елітою, яка прагне «безкінечної війни».

Як йдеться в останній резолюції, прийнятій Генеральною Асамблеєю ООН, Олімпіада – це «утвердження миру і побудова щасливого життя на планеті через спорт», і воєнна риторика тут зовсім недоречна. І, як це часто буває з прокремлівською дезінформацією, навряд чи щось може бути ще далі від фактів. Насправді, традиції «олімпійського перемир’я» майже три тисячі років.

«Гастрономічний геноцид в Греції» – ні, ЄС не забороняє кебаби

В сербському виданні Sputnik з’явилася стаття під назвою «Грецький сценарій для Сербії», в якій йдеться про те, що «генії з Європейського Парламенту і Європейської Комісії серйозно подумують заборонити шаурму і кебаби в країні, яку називають «колискою цивілізації». Тому Сербія має добре обдумати, як їй взяти шлюб з ЄС – по любові чи з розрахунку. В будь-якому випадку, як пише Sputnik, вийде, що жертва вийшла заміж за ґвалтівника, оскільки східні віяння прийшли в сербську кухню з Греції, якій тепер загрожує «гастрономічний геноцид». Геноцид – тема, яка повторюється в прокремлівських ЗМІ; нещодавно вона з’явилася в «лінвістичній»  формі в Латвії, але рідко співвідноситься зі своїм справжнім значенням.

Це не перший випадок, коли прокремлівські дезінформаційні ЗМІ виступають із заявами такого змісту. 2016 року з’явилося повідомлення, що на традиційну європейську кухню «вчинено атаку з боку громадян-мусульман».

Звичайно, ЄС не забороняє кебаби. Дезінформація поширилася після того, як Комітет Європарламенту з питань охорони здоров’я висловив стурбованість впливом фосфатів, які використовуються як  харчові консерванти.

Окрім того, важко зрозуміти, чому Сербія повинна страждати від стокгольмського синдрому як жертва ґвалтівника-ЄС, як намагається переконати нас Sputnik. Сербія заявила, що вступ в ЄС є для неї стратегічною метою, і Сербії гарантований статус країни-кандидата в ЄС.

Жодного білого фосфору в Україні

 9 грудня користувачі французького Twitter отримали інформацію про те, що армія України імовірно обстріляла водоочищувальну станцію в Донецьку фосфорними боєприпасами.

Твіт посилається на статтю на сайті Novorossia Today, яким керують сепаратисти на сході України. До повідомлення додавалося відео ймовірної атаки. Однак ця заява була спростована безпосередньо Спеціальною моніторинговою місією (СММ) в Україні.

8 грудня камера СММ на донецькій водоочищувальній станції справді зафіксувала порушння режиму припинення вогню. Однак ОБСЄ заявила у своєму щоденному звіті, що снаряди були запущені зі сходу на захід, а не із заходу на схід. Окрім того, ОБСЄ навіть не згадувала білий фосфор.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Порушуючи правила: Крим, дезінформація, допінг

Російська влада безсоромно порушує основоположні правила в спорті, сфері ЗМІ і міжнародних відносинахДокладніше

Цифра тижня: 20 мільйонів

Після звинувачення у поширенні дезінфнормації, яке було висунуто цього року президентом Франції, RT запускає свій канал у Франції. Докладніше

Дивитися відео: Що прокремлівські ЗМІ говорять про Латвію?

Фейк про те, що «Латвія готує різанину росіян, і Кремлю доведеться їх захищати»Докладніше

 *І НАОСТАНОК*

 В президентстві Путіна винен Захід!

Виявилося, що Путін збирається йти в президенти на новий термін через західну «русофобію». Докладніше