Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 15 березня 2020 року

16.03.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 15 березня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Дезінформаційна мішанина: катастрофа рейсу MH17 і коронавірус

 Що спільного у розслідуванні  катастрофи рейсу MH17 і коронавірусу? Згідно з прокремлівською дезінформацією ці дві теми, очевидно, є не більше ніж русофобськими атаками Заходу проти невинної Росії.

 Приклади дезінформації цього тижня − це пізнавальний урок опортунізму і пристосованості кремлівської дезінформаційної машини, а також її вражаючої координації щодо різних тем. Особливо вражаючою стала синхронізована хвиля повідомлень на дві абсолютно не пов’язані між собою теми: катастрофа рейсу MH17 і спалах коронавірусу. Для Кремля, який завжди прагне використати будь-яку кризу у своїх цілях, дві ці теми, очевидно, мають багато спільного: вони є доказом західної «русофобії», «імперіалізму» і безліч інших бід.

Ця хвиля повідомлень була послідовною в усьому спектрі дезінформаційних ЗМІ, охоплених нашим моніторингом, і ще раз продемонструвала високу міру узгодженості наративів у прокремлівській медіаекосистемі. Звичайно ж, це не є чимось дивовижним: основним принципом дезінформації є адаптація заздалегідь визначених висновків до будь-якої теми або питання для створення альтернативної реальності, в якій все спотворюється і підтасовується з метою просування певного (прокремлівського) світогляду. Саме цей принцип пояснює, як ЗМІ вдається безпардонно втиснути дві абсолютно не пов’язані між собою теми в грандіозну антизахідну теорію змови, стверджуючи, що коронавірус може бути використаний як новий привід для махінацій проти Росії в ході судового процесу щодо катастрофи рейсу МН17.

Катастрофа рейсу MH17: ніяких дрібниць

 Катастрофа рейсу MH17 цього тижня знову опинилася в центрі уваги завдяки попереднім слуханням кримінальної справи, які почалися в Амстердамі в понеділок. Чотирьом обвинуваченим, що займали керівні посади у військових формуваннях проросійських ополченців на сході України в 2014 році, − росіянам Сергію Дубинському, Олегу Пулатову і Ігорю Гіркіну, а також українцеві Леоніду Харченку – пред’явлено звинувачення в знищенні авіалайнера і вбивстві усіх 298 осіб на борту. Голландська прокуратура звинуватила російський уряд у спробі зірвати розслідування катастрофи. Підтвердженням цього судження  може бути перелік із понад 200 прикладів дезінформації щодо катастрофи рейсу MH17 у нашій базі даних, а також нова спроба цього тижня делегітимізувати судовий розгляд і розслідування Об’єднаної слідчої групи (JIT), представивши їх як антиросійське полювання на відьом. Свіжий приклад: прокремлівські ЗМІ поскаржилися на те, що слідчі у справі про рейс MH17 не лише послідовно ігнорували неспростовні докази невинності Росії, але навіть планували порушити суверенітет Росії! І результат судового розгляду, на їх думку, зумовлений − оправдати Україну і зробити Росію винною у трагедії за будь-яку ціну. Також ще згадувалися і деякі більш креативні теорії змови, що повідомляли про те, що, наприклад, українські спецслужби збили MH17, перебуваючи під контролем ЦРУ, або що три саморобні бомби були розміщені на борту літака і якимось чином дистанційно активовані.

У процесі судового розгляду слід чекати, що прокремлівські ЗМІ ставатимуть усе більш істеричними у своїх спробах все заперечувати або ще більше все заплутати. Якби ставки не були такі високі, ці витівки виглядали б майже милими – схожими на дитину, спійману на крадіжці із банки з печивом. На жаль, ми говоримо не про розвинену не за роками дитину з крихтами на сорочці, а про широкомасштабні спроби спотворити результати міжнародного розслідування за фактом краху авіалайнера, в результаті якого загинули 298 ні в чому не повинних цивільних осіб. І у світлі представлених Об’єднаною слідчою групою (JIT) доказів, які свідчать про те, що літак був збитий ракетою, що належить російським військовим, крики прокремлівських ЗМІ про «русофобію» звучать не просто беззмістовно, а відверто бридко.

Переходимо до коронавірусності!

Враховуючи те, з якою легкістю Кремль приміряє на себе маску «оточеного» Злим Заходом, недивно, що епідемія коронавірусу надихає на створення таких дезінформаційних наративів, в яких Росія стає жертвою навіть у контексті процесу у справі про крах рейсу MH17, а Захід зображується або злим генієм, що стоїть за спалахом захворювання, або невдахою, що намагається від нього захиститися. З одного боку, коронавірус зображується як інструмент західного імперіалізму − американська біологічна зброя проти Китаю і інших країн, інструмент інформаційної війни Заходу, навіть інструмент гібридної війни, яку ведуть примарні «світові центри». З іншого боку, нам говорять, що західні уряди брешуть про коронавірус і перебільшують загрозу за допомогою основних засобів масової інформації. Бідна Росія опинилася між двох вогнів, адже західні ЗМІ стверджують, що коронавірус − це «кремлівський проєкт». Тим часом, НАТО використовує вірус для біотероризму проти ЄС, щоб дати відсіч Росії − саме тому вірус виявляють у країнах, які хочуть співпрацювати з Росією.

На додачу до цілеспрямованого антизахідного контенту ми також спостерігали звичайні приклади «хаотичного зла» (як у широко відомій класифікації світогляду із гри Dungeons & Dragons) − теорії змови і неправдиві заяви, покликані посилити замішання, недовіру і страх перед епідемією. У Папи Римського Франциска нібито був діагностований коронавірус. В Україні вже розроблені ліки. Усе це жарти, а епідемія нібито насправді брехня. (Внесемо ясність − це не так. Мийте руки!) Схоже, прокремлівські ЗМІ навіть кризу використовують для поширення дезінформації про вакцини.

Порівняйте ці зловмисні зусилля із загострення глобальної кризи в галузі охорони здоров’я із новими кампаніями щодо інформування громадськості в деяких країнах. Щоб стимулювати застосування таких захисних методів, як правильне миття рук і утримання від непотрібних контактів, деяка влада застосовує безглузді пісеньки, які швидко стають вірусними. Наш фаворит на сьогодні – в’єтнамська пісенька про миття рук «Ghen Co Vy», створена за підтримки Національного інституту гігієни праці і довкілля. Якби Кремль піклувався про здоров’я своїх громадян так само, як про поширення дезінформації…

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Окупувати інформаційний простір!

 Про тактику Кремля щодо дискредитації Об’єднаної слідчої групи (JIT), що займається розслідуванням трагедії рейсу MH17. Детальніше

Цифра тижня: 8

Щонайменше вісім норвезьких ЗМІ цитували інформацію від акаунтів у соціальних мережах, контрольованих санкт-петербурзькою «фабрикою тролів». Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 Пахне Кримом

 Чому телеканал «Росія 1» розповідає, що сусідні країни нібито мають територіальні претензії до Росії? Детальніше