Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 14 вересня 2018 року

18.09.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

14 вересня 2018

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Дезінформаційне забруднення: Солсбері, голодуючі діти і радянські солдати

Насміхайтеся і звинувачуйте, переробляйте й поширюйте. Саме цією стратегією миттєво скористалася прокремлівська дезінформація, коли Велика Британія оприлюднила фото підозрюваних у нападі із застосуванням газу нервово-паралітичної дії у Солсбері. Засмічення інформаційного простору, а також мислення читачів шляхом поширення низки суперечливих і недостовірних повідомлень спрямовано на те, щоб відволікти увагу аудиторії від фактів. Проте цього тижня така стратегія також дозволила виграти час і підготувати підґрунтя для заяви президента Росії Володимира Путіна про те, що Росія знайшла підозрюваних.

Прокремлівська дезінформаційна кампанія цього тижня

Спочатку прокремлівська дезінформаційна кампанія почала висміювати надані Великою Британією докази.

Стверджувалося, що запис із камер відеоспостереження, на якому підозрювані прибувають до аеропорту Гатвік 2 березня 2018 року, зафіксував їх обох в одному й тому самому місці в один і той же час. Потім Велику Британію звинуватили у підробці доказів і висміяли, заявивши, що Британія займається «тролінгом рівня бог», а співробітники ГРУ, мабуть, навчилися «ходити одночасно», якщо вони зафіксовані на двох різних фотографіях.

Ось тільки насправді після того, як пасажири проходять паспортний контроль і митницю в Гатвіку, вони зобов’язані по одному пройти через кілька однакових перегородок. Понад те, підозрюваних безперечно сфотографували у різних коридорах.

Потім настав час детальних заяв, метою яких було викликати ще більше збентеження, наприклад, заяви про те, що «Новичок» надто токсичний, щоби провозити його у флаконі від парфумів (що було спростовано ученим, який розробив цю речовину), а також, що Сергій і Юлія Скрипалі ніколи не торкалися отруєної дверної ручки (спростування тут). Окрім того, повторювалася нічим не підтверджена заява, що «Новичок» могли виготовити у Великій Британії. Дивіться спростування тут.

Нарешті, прокремлівська дезінформація уникала будь-яких заяв про відповідальність Росії і поширювала теорії змови, що саме Велика Британія спробувала отруїти Скрипалів: це була антиросійська провокація й істерія британських спецслужб із метою відволікти увагу від «Брекзита» і настроїти ЄС проти Росії, а також ослабити російську економіку.

Якщо у квітні російські дезінформаційні наративи про напад у Солсбері ухитрялися засмічувати інформаційний простір, а джерелом двох третіх повідомлень стосовно справи Скрипалів, що з’являлися у Facebook, Twitter, LinkedIn або Pinterest, були ЗМІ, фінансовані Кремлем, цього разу миттєвий вплив дезінформації значно обмеженіший. Навіть під час короткого телефонного опитування на радіостанції «Говорит Москва» половина додзвонювачів заявили, що вірять у те, що за отруєнням нервово-паралітичною речовиною у Великій Британії стоїть Росія.

Хто ж мовчить?

Коли тема стає занадто болісною, прокремлівська дезінформація вважає за краще її ігнорувати. Від російської поліції ми дізналися, що день місцевих виборів у Росії, які відбулися 9 вересня, був «одним із найспокійніших за останній час». При цьому підконтрольні російській владі телеканали мовчали про протести й зіткнення між протестуючими та поліцією, які відбулися по всій країні, у результаті чого було затримано сотні громадян.

Російське телебачення повідомило своїй аудиторії іншу сенсаційну новину: у Великій Британії голодують два мільйони дітей! І «пропаганда» Великої Британії покликана якраз «замовчувати» цю проблему. Насправді, мабуть, на російському ТБ дізналися про так званий «голод на канікулах» із одного з численних матеріалів британських ЗМІ.

Також ми спостерігали розвиток дезінформаційного повідомлення, яке поширювали ще у 2016 році: нібито фінни організували масовий розстріл радянських солдат у Карелії під час Другої світової війни. Цю заяву «скроєно» так, щоб відволікти увагу від тисяч жертв сталінського терору, які дійсно булі вбиті й захоронені там. Таку ж техніку раніше використовували стосовно Катинського розстрілу. Освіжіть свій розум після дезінформаційного забруднення, прочитавши спростування.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Захист Данії від дезінформації

Датська влада презентувала план із 11 новими ініціативами «щодо захисту демократії і виборів у Данії». Детальніше

Цифра тижня: 50

Експертно-аналітичний центр французького уряду презентував 50 рекомендацій щодо подолання «інформаційних маніпуляцій». Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Хтось сказав, що референдум у Криму був законним

«РИА Новости» оприлюднило новину, що «делегація із США назвала референдум у Криму законним волевиявленням народу». Детальніше