Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 14 квітня 2019 року

15.04.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

14 квітня 2019 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

Дезінформація про НАТО: Світова диктатура і розв’язування усіх воєн за останні 25 років

Коли минулого тижня НАТО виповнилося 70 років, прокремлівські ЗМІ вочевидь відчули себе зобов’язаними звернути увагу аудиторії на «звірства» і «експансію» НАТО, не кажучи уже про деякі «порушені» обіцянки.

Перше, на що звертає увагу читач, – це узгодженість ЗМІ щодо головних наративів. Ви, напевно, уже чули про «темників» для прокремлівських ЗМІ з інструкціями про те, які теми потрібно висвітлювати, кого слід сприймати позитивно чи то негативно, а кого варто ігнорувати. Ця система передбачає активний підхід на зміну старій добрій цензурі. У результаті той же наратив про те, що НАТО обіцяє Росії триматися якомога далі від Східної Європи, оприлюднений у «Спутнике» німецькоюіталійською, французькою та іспанською мовами. Заголовки також були красномовними: «Давній знайомий ворог Москви: НАТО в кризі віри», «70 років пропаганди, злочинів і брехні – з днем народження, «дорога» НАТО!», «Національний інтерес: Як країни НАТО обдурили Горбачова» і «НАТО – 70 років безглуздих спроб знищити Росію».

Але не вводьте в оману себе. Суть цих матеріалів не лише в критиці НАТО. У них йдеться також і про сферу впливу, про те, щоб кинути виклик праву мільйонів людей у Східній Європі обирати свій шлях як нації, а також про право цих країн вступати в ті міжнародні організації, до яких вони хочуть приєднатися. А культивація старого наративу про те, що «західні лідери обіцяли СРСР, що НАТО не розширюватиметься», насправді зводиться до відмови у цих правах цілим країнам. Найцікавіше, що така обіцянка ніколи не давалася. У жовтні 2014 року подібні претензії були спростовані самим Горбачовим, який заявив, що «тема «розширення НАТО» взагалі не обговорювалася і не піднімалася в ті роки.

«Вишенькою на торті» є прокремлівський наратив про те, що НАТО розв’язала усі війни на планеті за останні 25 років. Автор цієї заяви, вочевидь, не чув про деякі конфлікти в Грузії та Україні, а також про безперечну роль, яку відіграла в них і продовжує відігравати навіть сьогодні Росія. Проте хороше стає кращим, коли наприкінці прокремлівського повідомлення з’являється твердження, що НАТО є інструментом США для встановлення на планеті своєї диктатури.

Прокремлівські ЗМІ продовжують підривати імідж Грузії в таких повідомленнях: «Проект будівництва порту Анаклія в Грузії є для НАТО і США спробою зміцнити своє положення у басейні Чорного моря» і «Грузія потрапить під військовий протекторат США». Тут також спільним знаменником, схоже, є применшення права і спроможності країн, що межують з Росією, виступати суверенними суб’єктами.

Недостатньо геїв

Минулого тижня старий наратив про «Гейропу» отримав новий сюжетний поворот. На думку прокремлівських ЗМІ, шенгенські візові збори для білорусів високі тому, що у цій країні занадто мала кількість гомосексуалістів у розрахунку на душу населення. Та це ще не усе. Згідно з статтею, жінці не раді в ЄС, якщо в неї немає яєць. Логічно, чи не так? Якщо ні, то ось пояснення: цей наратив пов’язує моральний занепад ЄС з білоруською демократичною опозицією і водночас зображує ЄС як переслідувача Білорусі.

Насправді ж Білорусь не уклала угоду про спрощення візового режиму з ЄС – а відповідно, і більші збори. Фактична візова угода не містить умов про гомосексуалістів, і в 2017 році громадянам Білорусі було видано 710 000 шенгенських віз – найбільша кількість у світі.

Ціанід у сльозоточивому газі

Хоча сльозоточивий газ і може заподіювати незручності, за фатальними наслідками його не можна порівняти з парфумами Nina Ricci, розлитими у Росії. Можливо, прокремлівські ЗМІ намагалися реанімувати лінію дезінформації «вони теж так роблять», припустивши, що сльозоточивий газ, який використовувався проти «жовтих жилетів», міг містити ціанід. Точно відомо, що ніяких слідів отруєння ціанідом виявлено не було, а наратив про насильницьке придушення протестів вже використовувався прокремлівськими ЗМІ.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Вибори до Європейського Парламенту: Ми готові?

Є велика кількість доказів того, що Кремль останніми роками намагався втручатися в численні виборчі процеси у всьому світі. Детальніше

South Front приховує своє російське походження

Інтерес викликає не лояльність South Front російській політиці, а те, що сайт намагається приховати факт того, що зареєстрований і управляється з Росії. Те, як це працює, нагадує схему з відмивання грошей. Детальніше

Цифра тижня: 6

За даними журналістських розслідувань, російські представники запропонували гроші, принаймні, 6 кандидатам у президенти Мадагаскару. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

Не здаватися кремлівським солдатам-екстрасенсам

Полковник Микола Поросков розповів про військовий парапсихологічний потенціал у лютневому номері «Армейского сборника», щомісячного журналу Міністерства оборони Росії. Детальніше