Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 14 червня 2019 року

18.06.2019

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

 14 червня 2019 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Несправжні Друзі

Епізод про всі цінності

Кожному потрібний друг, щоб разом з ним сміятися, плакати або дивитися епізоди серіалу «Друзі», де кожна проблема рано чи пізно вирішується, тому що друзі приходять один одному на допомогу. Друзі діляться своїм досвідом, думками і цінностями, і якщо вони їх не поділяють, то вони слухають, що говорить інша сторона, а потім шанобливо дискутують.

Але на Заході немає друзів. Єдиною метою Заходу є знищення Сходу і поширення власної пропаганди. Це те, в чому прокремлівські ЗМІ прагнуть переконати свою аудиторію, не зупиняючись ні перед чим. Наративи, які вони для цього використовують, нічим іншим, окрім як розпалюванням ненависті, не назвеш.

Епізод з ЛГБТ-спільнотою

Одним із недавніх приводів, мабуть, став Міжнародний день боротьби з гомофобією, трансфобією і біфобією, що відбувся 17 травня. Коли цього дня посольство Великобританії в Мінську вивісило веселковий прапор на своїй будівлі, пропагуючи рівні права для ЛГБТ-спільноти, прокремлівські ЗМІ звинуватили Великобританію в тому, що вона «плює на традиційні білоруські цінності» і «поводиться як на окупованій території». ЛГБТ-спільнота також піддалася нападкам наративів про «гей-фашизм в Європі» і попередженням про те, що «збочені європейці (у тому числі і українці), які курять марихуану, легалізували проституцію і терплять педофілію, вже прямують до Мінська для організації там содомії під час Європейських ігор. До речі, один з другорядних персонажів у «Друзях», Девід, теж їздив до Мінська. Збіг? Ми думаємо, що так.

На жаль, ми не вперше стикаємося з подібними сюжетами. «Загроза цінностям» − один з найбільш поширених наративів, що використовують прокремлівські ЗМІ, і в нашій базі даних є багато випадків дезінформації на цю тему; їх мета − розпалити страх перед невідомим, змусити людей в Росії, Білорусі або Україні боятися втрати своїх цінностей і традицій.

Попри те, що цієї загрози немає і ЄС вважає, що має право на існування кожна культура, традиція і переконання, прокремлівськими ЗМІ постійно поширюються повідомлення про моральний занепад Європипропаговані нею збоченняфемінізацію чоловіків і експорт гомосексуалізму.

Епізод з нацистськими наративами

З іншого боку, сумнозвісний сайт «Новинний фронт» (News-Front), схоже, вирішив досліджувати «древні традиції» антисемітизму. За інформацією «Новинного фронту», метою релігії євреїв є знищення всіх, хто не є євреєм. Той же веб-сайт намагається довести, що військові лідери США розглядали «Організоване єврейство» як загрозу США і всьому Західному світові.

У більш ранній публікації «Новинному фронту» вдалося об’єднати дві «загрози», якими нібито є ЛГБТ і єврейська спільнота, в одну, вихваляючи нацистів, які позбавили Німеччину від «єврейських піонерів сексуального виродження у Берліні в 1920-х роках». Проте, для того, щоб потонути в антисемітській риториці, не обов’язково відвідувати екстремістські веб-сайти. Федеральне телебачення наслідує свою збочену традицію, зображуючи Україну в усіх відношеннях нацистською державою. При цьому, згідно з прокремлівськими ЗМІ, єврейський президент і прем’єр-міністр країни служать тільки «прикриттям».

Теорії змов без яких-небудь доказів можуть іноді слугувати приводом для дружби між людьми, але у світі дезінформації це можливо тільки у тому випадку, якщо ці друзі будуть прокремлівськими і антизахідними. Якщо приказка «скажи мені, хто твій друг, і я скажу тобі, хто ти» правильна, то нескладно зробити висновки.

Епізод з морським чудовиськом

За словами прокремлівських ЗМІ, НАТО останнім часом теж потрібен друг. Декілька ЗМІ опублікували історію про те, що скандинавські медіа намагаються налаштувати фінів доброзичливіше щодо НАТО, примушуючи їх боятися Росію. Останнє, мабуть, здобуло успіх, оскільки фінська берегова охорона нібито стала настільки психічно неурівноваженою, що прийняла російську яхту за морського монстра. Не склало труднощів довести, що уся ця історія була спотвореною версією публікації фінської берегової охорони в Twitter. Майже як в «Друзях», коли Фібі вигадала історію про зламаний лівий фюзеляж, щоб переконати Рейчел зійти з літака до Парижу. Аналогія притягнута за вуха? Так, точно як і у випадку дезінформації.

Епізод з усіма іншими

Чи буде коли-небудь кінець дезінформації і розпалювання ненависті? Чи можливий світ, де прокремлівські ЗМІ усвідомлюють, що вони зайшли занадто далеко? Оскільки відповідь на це запитання простіше знайти у вигадці, ніж у реальності, давайте знову звернемося до серіалу «Друзі». Одним із варіантів може бути сценарій «Епізоду, де усі поспішають», коли Моніка і Рейчел зрозуміли, що вони занадто далеко зайшли у своєму прагненні виграти суперечку, але тільки після того, як зіткнулися з її наслідками. Граючи в гру проти Джо і Чендлера, вони себе занадто переоцінили і, програвши, вимушені були переїхати в менш затишну квартиру хлопців. Проте різниця полягає в тому, що прокремлівські ЗМІ про наслідки подумали: вони годують нас вигаданими історіями і такими, що розпалюють ненависть, забиваючи клин між уявними «нами і ними», поширюючи негативні емоції (оскільки їх легше посилити) і граючи на існуючих в європейських спільнотах розбіжностях. Але від нас залежить, чи дозволяти їм робити це, чи піклуватися про середовище, в якому кожен зможе почувати себе добре. У колі друзів.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Незалежна російська журналістика під атакою дезінформації

Справа Івана Голунова свідчить, що російській владі і прокремлівським ЗМІ не чуже використання дезінформації як зброї проти журналістів. Детальніше

 *І НАСАМКІНЕЦЬ*

 Якщо не подобається відповідь, постав інше запитання

 Після того, як дані показали зниження особистого рейтингу довіри до Володимира Путіна, ВЦВСД вирішив опублікувати результати, отримані за допомогою альтернативної методології, в якій виборцям ставилося інше запитання. Детальніше