Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 12 квітня 2017 року

12.04.2017

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

 Випуск 64 – 12 квітня 2017 року

*ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

На думку прокремлівських ЗМІ, Європа – це ісламізація, цензура, війна, вимирання

Останнім часом з’явилося багато дезінформаційних матеріалів, спрямованих проти Європи. Чеське ЗМІ, що спеціалізується на поширенні дезінформації, повідомило, що Рада Європи застосовує норму, відповідно до якої чеських дітей відбирають у матерів, для того, щоб створити переваги для ЛГБТ-спільноти і сприяти ісламізації нації. Таким чином, ЗМІ використовує два загальновідомих антизахідних наративи в одному матеріалі.

Словацьке ЗМІ звинуватило Раду у справах преси Німеччини у запровадженні цензури в засобах масової інформації, яким нібито заборонено у своїх матеріалах згадувати про релігійну та етнічну приналежність. Насправді ж ці необов’язкові правила було змінено прямо протилежним чином: “Рада у справах преси Німеччини в середу послабила правила, що стосуються  релігійної та етнічної приналежності підозрюваних у злочині”, – повідомляє портал thelocal.de.

Болгарське ЗМІ повідомило, що Туреччина готується напасти на Болгарію. “Огляд дезінформації” писав про десятки подібних матеріалів. Усі ці повідомлення про нібито плановані напади (жоден із яких так і не стався) мають за мету затушувати реальну агресію, яка сталася в регіоні Східного сусідства.

І останнє, грузинське ЗМІ повідомило своїм читачам, що членство в ЄС призвело до катастрофічних наслідків в Естонії: країна втратила 800 тис. своїх громадян. Прокремлівський дезінформаційний наратив про скорочення населення Європи зустрічався й раніше і торкався, головним чином, країн Скандинавії. Населення Естонії становить приблизно 1,3 млн осіб. Є підозра, що якби країна дійсно втратила дві третини свого населення, це не залишилося б непоміченим.

Мінські угоди є антиросійськими. Лише Росія їх дотримується

Минулого тижня продовжилася кампанія з дезінформації, спрямована проти України. Усі основні шоу російських телеканалів повторювали дезінформаційний наратив, що відсвяткував своє триріччя, про українців- фашистів і про геноцид російськомовного населення, що нібито має місце, а також дезінформацію, яка відзначила своє дворіччя, про те, що Україна підтримує бойовиків ДАІШ.

Але навіть “брудним” кампаніям потрібна “нова кров”. Тому з’являються також такі «прикраси»: прокремлівські ЗМІ стверджують, що США, “організовуючи Майдан в Україні”(знову!), сподівалися завдати удару по російській космічній галузі, і що Європа завжди несла Україні тільки негоди, біди і загибель (хоча ЄС – як зараз, так і раніше – є потужним донором України).

Також обговорювали нещодавнє рішення стосовно російської учасниці конкурсу “Євробачення”. Україна виступила із заявою, що оскільки Юлія Самойлова порушила закон України, в’їхавши до Криму із російської території, їй буде заборонено в’їзд в Україну. Прокремлівські ЗМІ перетворили це на твердження, що Україна виступає проти людей з обмеженими можливостями.

Знову повернулася в інформаційне поле інформація про те, що Угорщина анексує частину України. Прокремлівські ЗМІ повторюють цю дезінформацію в тій чи іншій формі через кожні кілька тижнів: іноді йдеться про Угорщину, іноді – про Польщу або Румунію. Проте в  дійсності тільки одна країна порушила територіальну цілісність України – це Росія.

На російському ТБ також дещо говорили і про дії самої Росії, хоча   набагато менше, ніж про те, що відбувається за її межами. У ток-шоу “Время покажет” сказали, що тільки Росія виконує Мінські угоди на відміну від, наприклад, ЄС. Проте 28 країн-членів ЄС нещодавно продовжили термін дії санкції стосовно Росії – через невиконання останньої Мінських угод.

У зв’язку з цим можна говорити про деяку непослідовність прокремлівської дезінформації : на початку березня інше орієнтоване на поширення дезінформації ЗМІ заявило, що Мінські угоди – це “спосіб Заходу утримати РФ від вирішення геополітичних завдань”. Як ми уже пояснювали раніше, метою російської дезінформації не є переконати аудиторію, щоб вона повірила, а швидше збити з пантелику, спотворити, розмити сприйняття і підірвати саме поняття правди (див., наприклад, тут).

Завантажити таблицю з прикладами дезінформації, зібраними для 64-го випуску “Огляду дезінформації”.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Зміцнити стабільність Швеції

На початку березня прем’єр-міністр Швеції Стефан Левен оголосив, що його уряд планує вжити заходів щодо зміцнення стабільності шведського суспільства напередодні виборів 2018 року у зв’язку зі спробами вплинути на результати виборів, що  спостерігаються в інших країнах. Детальніше

Tемник – так Кремль контролює ЗМІ

Росіяни, які мають хоч якесь відношення до журналістики, знають, що таке темник. Але лише небагато з них можуть сказати, що бачили його. Детальніше

Розвінчаний міф про “золоте століття” Прибалтики в Радянському Союзі

Під час окупації держав Балтії Радянським Союзом естонцям, литовцям і латишам говорили, що інвестиції в людей, соціальні потреби і будівництво були пріоритетами. Детальніше

Якщо вийде у Франції – результат непередбачуваний

Візит Марін Ле Пен до Москви наприкінці березня і її зустріч із Президентом Путіним висвітлювалися в Росії так, щоб не залишити сумнівів в тому, що мадам Ле Пен – фаворит Москви у французькій виборчій кампанії. Детальніше

Сфабриковані новини і вибори у Болгарії

Wall Street Journal оприлюднила факти, які змушують замислитися про можливе втручання в президентські вибори у Болгарії минулого року Детальніше

*І НАОСТАТОК*

Щотижня “Огляд дезінформації” представляє актуальні матеріали – приклади того, як прокремлівська дезінформація знаходить своє відображення в міжнародних ЗМІ,  а також новини і аналітику на цю тему. Основна увага в “Огляді” приділяється ключовим тезам, які транслюють міжнародні ЗМІ і які визнані упередженими, спотворюючими  факти і недостовірними і/або поширюючими прокремлівську позицію. Однак це не означає, що згадане ЗМІ пов’язане з Кремлем або дотримується прокремлівської позиції, або навмисно хоче дезінформувати.  

Огляд дезінформації” – це компіляція матеріалів, отриманих від численних членів мережі, створеної Аналітичною робочою групою із стратегічних комунікацій “Схід” (East StratCom Task Force), а значить, не представляє офіційну позицію ЄС. Аналогічно, новинні статті ґрунтуються на зробленому експертами East StratCom Task Force аналізі, а отже, інформація і висловлена в них думка не можуть розглядатися як офіційна позиція ЄС.


Перейти до вмісту