Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 12 червня 2020 року

15.06.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей  можна ознайомитися тут.

 12 червня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

(НЕ) СПРАВЛЯЮЧИСЬ ІЗ КРИЗОЮ  ПО-ПРОКРЕМЛІВСЬКИ

Минулого тижня «Огляд дезінформації» висвітлював цинічний опортунізм прокремлівських ЗМІ, що експлуатували протести проти расової несправедливості, які прокотилися по Америці і світі. Зусилля російських федеральних і прокремлівських ЗМІ скористатися ситуацією у своїх політичних цілях, як міжнародних, так і внутрішньодержавних, виявили виразні відмінності у висвітленні ситуації для західної і російськомовної аудиторії. Ця тенденція мала розвиток цього тижня, коли прокремлівські ЗМІ поширювали звичні, але скореговані до теми дня, теорії змови, а також розподіляючи повідомлення щодо протестів. Хоча є мало доказів прихованої координованої діяльності з надання впливу подібної до проведеної під час виборів у США в 2016 році, є й об’єм доказів, який швидко зростає, стосовно того, що прокремлівські ЗМІ активно використовують кризу в США для пропагування потрібних їм наративів і популяризувавання антиліберального, антизахідного вектора.

Протести проти расової несправедливості: тактичний хід «кольорової революції»

У кількох випадках цього тижня простежується спроба зв’язати протести з уявною схильністю Америки роздмухувати «кольорові революції» і втручатися в справи інших країн. Наприклад, ми бачили заяви про те, що протести «сильно нагадують технології кольорових революцій», і що це «генеральна репетиція» помаранчевої революції ─ навіть стверджувалося, що США готували людей у різних кінцях світу, щоб організувати їх. Добре відомо, що сила мобілізації населення ─ одне з найбільших політичних побоювань Кремля в аспекті стабільності режиму, якщо врахувати тенденцію цивільних революцій проти схильних до корупції режимів у пострадянських країнах. У результаті, прокремлівські ЗМІ звикли припускати, що будь-які демонстрації і де завгодно обов’язково організовані зловмисними зовнішніми силами. Теперішні хвилювання в США ─ не виняток, а до передбачуваних винуватців належать «правлячі еліти» Америки, глобалістські корпораціїДемократична партія, яка прагне здобути вплив перед президентськими виборами, що наближаються, і, звичайно, Джордж Сорос, який нібито схвалює бунти і погроми афроамериканського населення й у змові з демократами намагається запобігти повторному обранню Трампа. Сорос ─ популярне страховище в прокремлівській дезінформації завдяки його благодійній діяльності та підтримці демократії і вільного ринку. Зображуючи його як розпалювача нинішніх протестів у США, прокремлівські ЗМІ також популяризували в інших країнах ідею, що Фонд «Відкрите суспільство», організатором якого є Сорос, треба заборонити.

До інших, зареєстрованих цього тижня випадків дезінформації, належало поширення розділяючих повідомлень і зображення США на межі краху через «громадянську війну», що наближається. Наприклад, «Супутник» заявив, що на кону стоїть доля Сполучених Штатів завдяки «політичній грі» ─ на межі громадянської війни, щоб не допустити переобрання Трампа. Серед інших підбурюючих повідомлень зустрічається заява, що афроамериканці нібито здійснюють 80% злочинів у США, що Америці пропонують вибирати між расизмом і анархією, і що дітей на Заході навчають боятися і ненавидіти поліцію.

Крім того, прокремлівські ЗМІ ніколи не втрачають шансу зробити Україну мішенню. Наприклад, протестувальників у США порівнюють з неіснуючими нацистами в Україні, а президентові Зеленському радять скористатися нинішнім хаосом, щоб забезпечити незалежність України від США.

Повернення коронавіруса

Оскільки зберігаються побоювання щодо можливої другої хвилі COVID-19, зважаючи на послаблення країнами обмежень, у прокремлівських ЗМІ поновився апетит до пов’язаної з коронавірусом дезінформації. Причетність іноземних суб’єктів таких, як Росія і Китай, до поширення дезінформації і популяризації теорій змови дотичних до COVID-19 була наголошенена в новому Комюніке Заступника Голови Європейської Комісії Віри Юрової і Верховного Представника ЄС Жозепа Борреля, яке було представлено в середу. Випадки, які ми побачили цього тижня, були здебільшого механічним повторенням раніше зареєстрованих наративів. Коронавірус нібито зруйнував Європейський Союз і довів марність НАТО. Білл Гейтс стоїть за вірусом і планує використати вакцини, щоб скоротити населення світу. Захід відреагував на пандемію, пожертвувавши хворими і старими, і в той же час перебільшив загрозу через «матріархальну істерію»… Заяви про те, що коронавірус з’явився в лабораторії і був створений штучно, вказують на особливу постійність. Вони підживлюють інший штатний наратив прокремлівської дезінформації, для якого пандемія надала особливо родючий ґрунт: про те, що США управляє біолабораторіями по всьому світі, створюючи етнічну зброю. Наприклад, ми знайшли заяви, що лабораторії США в Україні тестують біологічну зброю на слов’янах, і що населення Вірменії, Грузії, України і Казахстану ─ «біоматеріал» для Пентагону. В усіх цих сценаріях Росія, звичайно ж, зображується як основна жертва агресії США.

То які ж висновки можна зробити цього тижня? Ніколи не витрачайте даремно хорошу кризу ─ ось негласний девіз деяких прокремлівських ЗМІ. Трагедія і страждання інших часто стають кращим паливом для вогню дезінформації.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 ЧЕРВОНО-БІЛО-СИНІЙ «ВСЕАМЕРИКАНСЬКИЙ МАЙДАН»

 У світі прокремлівської дезінформації протести ніколи не можуть бути істинним вираженням невдоволення населення. Протести нібито завжди інсценовані, чи то Венесуела, Гонконг, Франція ─ або США. Детальніше

ЦИФРА ТИЖНЯ: 200

Цього тижня EUvsDisinfo відзначає 200-й випуск Огляду дезінформації. Детальніше

ГОЛОСУЙТЕ, А ТО ГЕЇ ВІДНІМУТЬ У ВАС ДІТЕЙ. ВЕРСІЯ 2020

Напередодні голосування щодо поправок до Конституції Росії прокремлівська пропаганда йде поруч із гомофобією. Детальніше