Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 11 січня 2018 року

11.01.2017

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

*ТОП 3 МІШЕНІ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ*

Якби ви були прокремлівським дезінформатором і на вас найшла б творча криза, до якої теми ви б звернулися у пошуках натхнення?

Подумайте про Данію. Її фауна ніколи вас не підведе.

На перший погляд, вас може здивувати така пропозиція, але дезінформація часто надихається зоологією Данії. Цього тижня «Sputnik» (англомовний) заявив, що Данія забирає небажаних домашніх тварин на харч хижакам. Sputnik жваво описує як «тим, хто хоче позбутися свого домашнього улюбленця, охоче допоможуть хижі тварини зоопарків Копенгагена та Гівскуда».

Насправді ж, ви не можете просто лишити тут своїх тварин, і це не спосіб позбутися небажаних братів менших. Евтаназованими тваринами справді подекуди годують хижаків, а правильне годування є запорукою виживання тварин у зоопарку.

Цей приклад фабрикування фактів не є несподіванкою, а вже цілком звичною схемою дезінформації. Використовуючи вже наявне упередження аудиторії, стаття посилює спотворений образ Данії як надзвичайно жорстокої до тварин країни. І це вже не вперше.

«Sputnik» супроводив цю дезінформуючу статтю твітом з 2014 року, коли російські ЗМІ широко висвітлювали історію про жирафа, евтаназованого і розітненого у Данському зоопарку.

*ЦЕНЗУРА ДЛЯ ЗАГРОЗ*

Перетніть-но лишень Ересуннський міст від Данії до Швеції і отримаєте вже новий набір упереджень, який вправно використовує прокремлівська дезінформаційна кампанія.

Грузинське дезінформаційне медіа перекрутило інтерв’ю «BBC» з головою Служби безпеки Швеції, Андерсом Торнбергом, та вирізало частини, у яких він попереджав про зовнішнє політичне втручання напередодні місцевих виборів: «Дуже важливо стежити за цим, і ми у Швеції не соромимося сказати – ми прямо говоримо, що Росія є найбільшою загрозою нашій безпеці у цій сфері», сказав пан Торнберг. Але у грузинській дезінформаційній версії єдиною згаданою Торнбергом загрозою було зростання екстремізму – що підігрує створенню образу Швеції як країни на межі війни через міграцію.

Російською ж мовою аудиторії згадували ту саму ідею, але через інший наратив: у Швеції запровадили новий закон, який зобов’яже осіб, що перебувають у інтимних стосунках, занотувати усно чи письмово обопільну згоду на секс – а все через велику кількість зґвалтувань, скоєних мігрантами у Швеції. РИА Новости обрамила цю історію перекрученою російською приказкою: «Що легше: змінити міграційну політику чи лякати свій народ, щоб інші боялися?». Стаття подає хибну ідею про функціонування демократичного процесу ухвалення рішень та вводить читачів в оману, примушуючи думати, що Швеція справді хоче покарати мігрантів, але натомість створює обмеження для інтимного життя всіх шведських громадян.

*УКРАЇНА ТА США ЯК МІШЕНІ*

Цього тижня кампанія дезінформації була також активною щодо перебільшення проблем України. Ми почули, що громадян України масово депортують з ЄС.  Одна біда: цифри, презентовані в дезінформаційній статті, спростовують це твердження. Такою ж безпідставною була також інформація, що Європейська Комісія звинувачує Україну у «завалюванні» ЄС героїном.

США, як ще одна традиційна мішень дезінформаційної кампанії, знову звинуватили (бездоказово) у проведенні тренувань та постачання озброєнь ІДІЛ та блокуванні гуманітарної допомоги для Сирії.

У підсумку, якими є наслідки дезінформаційної кампанії? «Левада», незалежний російський центр опитування, цієї середи оприлюднив відповідь на питання про визначення впливу на російську аудиторію. Згідно з результатами опитування, 66% російських респондентів вірять, що у Росії є вороги. І – який збіг – топ-3 ворога і топ-3 мішені дезінформації – це одні й ті самі країни/регіони: 1. США (68%), 2. Україна (29%), 3. Європа/ЄС (14%).

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Цифра тижня: 12 000

Коли співробітники відомої «фабрики троллів» в Санкт-Петербурзі повернуться на свої робочі місця після свят, їх чекають більш просторі офіси. Докладніше

Рейс МН17: Чому Кремль не може сказати правду?

Протягом минулого місяця до довгого переліку прокремлівських версій, які створюються для того, аби спотворити правду про трагедію, додалися ще дві. Докладніше

Оцінюючи прийдешній рік

Почався новий рік, служби безпеки та інші державні відомства підбивають підсумки минулого року і роблять прогнози на майбутнє. Докладніше

*І НАОСТАНОК*

 Дякую, правди не треба!

Як зробити так, аби експерт в телепередачі сказав саме те, що вам хочеться почути? Докладніше