Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 10 листопада 2017 року

13.11.2017

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. Завантажити огляд дезінформації можна за посиланням.

10 листопада 2017 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Фейки, які не виходять з моди

 Коли постає завдання дискредитувати опонента і показати його лицемірним брехуном, наклепник стикається з проблемою: якими доказами підкріпити свої слова? У авторів прокремлівської дезінформації є безліч варіантів для вирішення цієї проблеми, і цього тижня ми побачили їх в дії.

По-перше, не варто недооцінювати ефект від практично нескінченного поширення фальшивих фотографій в інтернеті. Фото, на якому Хілларі Клінтон тисне руку засновнику «Аль-Каїди» Усаме бен Ладену, десять років поширювалося в інтернеті, з тих пір, як воно вперше з’явилося на конкурсі робіт, зроблених у Photoshop, який проводив сайт FreakingNews.

Минулого року фото поширювали з прокремлівських акаунтів у Twitter. А наприкінці жовтня офіційний представник Міністерства закордонних справ РФ – незважаючи на те, що раніше зображення неодноразово визнавалось підробкою – послалась на «фантастичні, феєричні фотографії, як у Білому домі приймали бен Ладена», щоб пояснити, як діє лоббізм в США. Варто згадати, що на вихідному фото зображена зустріч Клінтон з музикантом Шубхашишем Мукхерджи.

Щоб насправді створити фальшивий доказ для впливу на думку цільової аудиторії, потрібно більше часу. Втім фейковий профіль у Facebook – простий варіант. Цього тижня ми почули, як чеський депутат начебто заявив, що краще бачити у своїй країні п’ять мільйонів мігрантів-мусульман, ніж п’ять мільйонів виборців, які голосують за президента країни. Однак заяву було зроблено з фейкового акаунту Facebook, власник якого видавав себе за члена Парламенту.

Складніша тактика дезінформації – написати фальшивий лист і поширити його. У жовтні з’явився фальшивий лист, начебто написаний Верховним представником Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки і адресоване Держсекретареві з європейських справ МЗС Польщі. Спочатку його було опубліковано англійською мовою на Reddit. Він швидко поширився на російськомовних сайтах із заголовками типу «Могеріні почала лобіювати порушення прав людини в Україні» і в соціальних мережах: «Могеріні відкрито підтримує нацистів». Лист не дійшов до великих ЗМІ. Спростування читайте тут.

Також цього тижня ми були свідками офіційних заяв про те, що Фінляндія хоче, аби Росія приєдналася до Європейського центру передового досвіду щодо протидії гібридним загрозам. Така пропозиція ніколи не надходила; насправді участь у цьому центрі доступна лише для країн-членів ЄС і НАТО, а сам центр бореться в тому числі з гібридними загрозами від Росії.

Біологічна зброя тут, там і всюди

 Однією з головних тем дезінформації за останні два тижні стала біологічна зброя. Ми чули, що США збирають в Росії біологічний матеріал для створення біологічної зброї нового покоління, яка буде спрямована проти російських громадян. Недолік цієї теорії змови у тому, що і міжнародні, і російські експерти заявили, що створити таку зброю неможливо.

Схожий наратив про біологічну зброю – в тому числі і щодо Грузії, Вірменії і України – поширювався роками. Окрім Росії на разі знову настав час Грузії. Змовники стверджують, що Захід підкидає Грузії збудників смертельної інфекції і нещадних комах.

А на завершення хочемо вас порадувати: інформуємо, що насправді уряд Великої Британії не збирається змінювати вислів «вагітні жінки» на «вагітні люди»!

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 7 фактів, які ви повинні знати про прокремлівську дезінформацію

Прокремлівська дезінформація може маскуватися під звичайну новину. Її меседж такий: Бійтесь! Ви стикаєтеся з масштабною загрозою. Докладніше

Цифра тижня: 191 мільйон доларів

Нові розкриття, які з’явилися в ЗМІ, свідчать про те, що підконтрольний державі російський банк ВТБ вклав 191 мільйон доларів у Твіттер. Докладніше

Російське ТБ: Росія як глобальна держава і попередження про революцію

 В Росії порядок денний новинних програм ретельно вибудуваний відповідно до вимог Кремля. Докладніше

*І НАОСТАНОК*

Минулого вечора у Росії…

Президент заявив, що іноземні держави таємно і підозріло збирають зразки «біологічного матеріалу» російських громадян. Докладніше