Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 10 грудня 2018 року

11.12.2018

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

10 грудня 2018 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Довгостроковий план з дезінформації про Азовське море

 Момент початку кампанії з дезінформації навколо Азовського моря припав зовсім не на 25 листопада, коли Росія, застосувавши зброю, захопила три українські судна з екіпажами.

Насправді ця кампанія стартувала набагато раніше.

 Більше року тому російські ЗМІ почали публікувати заяви про те, що Україна «поглиблює морське дно для флоту НАТО в Азовському морі».  Насправді ж ніяких доказів щодо подібного «флоту НАТО» не існує.

 За минулі літо і осінь кампанія з дезінформації лише посилилася. Ми дізналися, що Україна «заразила Азовське море холерою» (Всесвітня організація охорони здоров’я повідомила, що у них немає даних про які-небудь випадки зараження холерою в цьому регіоні).

У вересні пропагандистські повідомлення вже готували ґрунт для подальшої дезінформації, прогнозуючи «придумані Заходом провокації на узбережжя Азовського моря», оскільки США «планують зіткнення між українськими і російськими військово-морськими силами в Чорному морі з 1990-х років». При цьому «доказ» ґрунтується на відеогрі, яку колишній російський солдат, за його переконаннями, бачив 15 років тому.

Усі ці дезінформаційні повідомлення мають одну і ту ж мету: показати, що Україна є агресором і приймає замовлення на «провокації» із Заходу. Це дуже зручна позиція для російської дезінформації, особливо якщо подивитися на незаконну анексію Криму або  неправдиві твердження на «Першому каналі», що послідували після цього, про те, що Азовське море є «нашим внутрішнім морем», і схвалення Росією застосування військової сили проти України.

Минулого тижня центр уваги перемістився на самих українців. Мета, очевидно, полягає в тому, щоб поширювати недовіру до української влади і до західних партнерів за допомогою заяв типу «Захід сподівався забарвити Азовське море кров’ю українців» і «дітей в Маріуполі примушують рити окопи для солдатів».

Англомовна конспірологічна сфера придумала ще одну теорію для виправдання дій Росії. Бездоганна логічна схема виглядає так − російським бійцям спецназу фактично вдалося запобігти провокації, яка могла б призвести до Третьої світової війни, оскільки спецслужби Великобританії і України, очевидно, транспортували переносний ядерний пристрій для підривання моста через Керченську протоку. Звичайно ж, автори подібної версії навіть не намагалися надати хоч які-небудь докази.

Хаос в Європі!

 Паралельно з операціями в районі Азовського моря в ефірі також витає любов до хаосу − принаймні, в новинній редакції телеканалу Russia Today. Безладам у Франції телеканал приділив стільки уваги, що за запитом «Франція» пошук видає більше 20 матеріалів про протести «жовтих жилетів» тільки за останні п’ять днів. Але якщо телеканал RT видає себе як глобальний засіб масової інформації, хіба не було б логічно приділити рівно стільки ж уваги протестам, які відбулися в Росії у вересні? Насправді ж пошук за запитом «пенсія» видає тільки цей матеріал про протест проти пенсійної реформи. Якщо порівняти висвітлення цього питання цим телеканалом з версією BBC, можна дійти до декількох повчальних висновків щодо стратегії, яка стоїть за подібного роду діяльністю.

Прокремлівське телебачення дійшло до висновку, що протести у Франції схожі з «кольоровими революціями, що спонсоруються США» і, подібно до Майдану, продиктовані американцями у відповідь на плани президента Макрона щодо створення європейської армії.

Звучить неправдоподібно? Схоже на те, що роки дезінформації про Майдан створили інформаційний простір, де покладатися на конспірологію стало нормою.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

Як захиститися від вірусу дезінформації?

Завершальна частина документального фільму The New York Times

 Якщо дезінформація − це вірус, то інформування громадськості є вакциною проти цього вірусу. Детальніше

Російські незалежні журналісти нагороджені за протидію дезінформації

«Солсберецкие» і «Переписать Сандармох»: журналістика проти дезінформації. Детальніше

Цифра тижня: 12

 Вона описується як «фабрика смерті», «неприступна фортеця», в якій США проводять секретні експерименти над людьми з метою створення біологічної зброї для винищування росіян. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 «Дождь» vs. «Первый канал»: 3 – 0

«Первый канал» забив три м’ячі у свої ворота. Детальніше