Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 1 лютого 2020 року

04.02.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут.

 1 лютого 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Вірус змови

 Прокремлівські ЗМІ продовжують атакувати Польщу, а нещодавно виявлений респіраторний вірус відкриває нові можливості для дезінформації.

Разом з поширенням новин про раніше невідомий респіраторний вірус, який уже забрав більше 100 життів, поширюються по всьому світі і теорії змови.

Загадкова хвороба, яка перетнула міжвидовий бар’єр від тварин до людей і має потенційно смертельні наслідки, відповідає усім пунктам уявного списку «придатності для змови»: викликає тривогу, характеризується надзвичайною складністю і поки що викликає більше питань ніж відповідей. Для прокремлівських ЗМІ коронавірус стає справжнім «Клондайком» дезінформації.

«Ця американська зброя масового знищення, спрямована проти Китаю, отримана в одній з військових лабораторій США, які оточують Китай і Росію, діє в інтересах великих фармацевтичних компаній і американських корпорацій»: прокремлівська дезінформація наслідує свою звичайну абсурдну, але знайому логіку. Врешті-решт, одним з найвідоміших і найуспішніших прикладів радянської дезінформації було інформаційне вкидання про ВІЛ, здійснене КДБ у 1980-х роках, у рамках якого стверджувалося, що вірус ВІЛ був створений ЦРУ як біологічна зброя.

Нещодавно, в 2016 році, прокремлівські ЗМІ стверджували, що вірус Зіка належить американській і британській корпораціямРак, сифіліс і «іспанку» також називали американською біологічною зброєю. Україну звинувачували в поширенні віруса Ебола серед проросійських сепаратистів за дорученням американських військових. А наратив про секретні американські військові лабораторії по сусідству з Росією, що поширюють найрізноманітніші види хвороб, поширений настільки, що біля 20% грузинів вважають, що це правда і щодо лабораторії Лугара в Тбілісі. (Хоча це, звичайно ж, зовсім не так).

І доки коронавірус продовжує поширюватися, а влада намагається стримати його, остерігайтеся поширення дезінформаційних повідомлень, які потенційно можуть стати вірусними і мати жахливі наслідки.

Нападки на Польщу тривають

Цього тижня продовжилася систематична прокремлівська кампанія з дезінформації проти Польщі, що розфарбувала країну в різко антисемітські кольори.

Польщу звинуватили в пристрасному бажанні відбілити історію Гітлера і виправдати нацизм, а також у тому, що саме поляки представили проект для будівництва Освенцима. Якими б жахливими не були подібні дезінформаційні повідомлення, особливо у світлі Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту, вони навряд чи можуть викликати здивування.

Як раніше писав EUvsDisinfo, Польща була вибрана мішенню широкої дезінформаційної кампанії абсолютно не випадково.

Ця кампанія була запущена як реакція на резолюцію Європейського Парламенту «Про важливість збереження історичної пам’яті для майбутнього Європи».

Схоже, що резолюція, в якій виражалася стурбованість «зусиллями нинішньої російської влади із відбілювання злочинів, здійснених радянським тоталітарним режимом», була сприйнята прокремлівськими колами як образа.

Починаючи з середини вересня, коли було ухвалено резолюцію, прокремлівські ЗМІ агресивно займалися історичним ревізіонізмом, намагаючись зганьбити Польщу і Європейський Парламент.

 Цей тиждень не став винятком: запрошені на федеральне телебачення «експерти» припустили, що якби не активність американських євреїв, Європейський Парламент ухвалив би резолюцію, що звинувачує євреїв у розв’язуванні Другої світової війни.

Якщо врахувати той факт, що цього тижня більше десяти нових прикладів дезінформації націлені на Польщу, можна припустити, що кремлівські спроби змінити історію продовжуються на повну силу, і яких-небудь ознак їх припинення не спостерігається.

Найдивніші приклади дезінформації цього тижня:

– Нострадамус передбачив коронавірус

– Коронавірус націлений тільки на одну расу

– Європейський Парламент атакує християнські цінності в Румунії

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 Кремлівські історики і війни пам’яті

Дезінформаційна кампанія проти Польщі надзвичайно проступає в стенограмі дискусії, організованої журналом «Росія в глобальній політиці». З цієї стенограми зрозуміло, що Польща пройшла ретельний відбір на роль мішені. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

 США звинувачують у теплій зимі в Росії

 На думку депутата Держдуми, незвично висока температура в Росії може бути результатом американської «кліматичної зброї». Детальніше