Огляд дезінформації пропагандистських ЗМІ від 1 березня 2020 року

02.03.2020

Оперативна робоча група зі стратегічних комунікацій Європейської служби зовнішніх зв’язків European External Action Service – EEAS підготувала щотижневий огляд дезінформації, в якому містяться приклади прокремлівської пропаганди, поширеної у європейських країнах. З повним текстом огляду дезінформації з аналізом окремих статей можна ознайомитися тут

 1 березня 2020 року

 *ТРЕНДИ ТИЖНЯ*

 Наслідки дезінформації

 Який же справжній вплив дезінформації на поведінку людей?

Цього тижня ми отримали уявлення про відповідь на це питання, коли в Україні розгорілися люті протести після листа, автором якого нібито є Міністерство охорони здоров’я України, в якому була неправдива заява про те, що в країні зареєстровано 5 випадків захворювання коронавірусом. Служба безпеки України пізніше з’ясувала, що лист було підроблено за межами України, але збитків уже було завдано. Люди вийшли на вулиці, безжалісно протестуючи проти прибуття українців, евакуйованих з міста Ухань у Китаї.

 Страх, дезінформація і низький рівень довіри до влади виявилися вибухонебезпечною сумішшю, а прокремлівські ЗМІ цим насолоджувалися.

 Роками зображуючи Україну нацистською і русофобською країною, прокремлівські ЗМІ вхопилися за можливість усе це зв’язати воєдино, заявляючи, що ненависть українців до росіян тепер переродилася в ненависть до свого народу, і що українці думають як нацисти і дотримуються нацистських принципів в тому, що хворих необхідно знищувати.

 Це, звичайно ж, не єдиний випадок, коли прокремлівські пропагандисти використали світові проблеми охорони здоров’я як зброю. Лише минулого тижня посадовці США попередили про те, що тисячі пов’язаних з Росією акаунтів у соцмережах почали координовану кампанію із поширення дезінформації про коронавірус, яка перешкоджає зусиллям світової спільноти в боротьбі з ним і звинувачуючи владу США в його поширенні.

Але протести в Україні через коронавірус стали шансом для прокремлівських ЗМІ випустити нову порцію отрути у черговій спробі дискредитувати протести на Євромайдані, які жорстоко придушували рівно шість років тому. Майдан і коронавірус з’єдналися в мізках українців; протести проти коронавірусу стали символом Майдану, як заявляють прокремлівські ЗМІ, додаючи, що українці ненавидять один одного і готові вбивати, і саме тому Україна є небезпечною для Європи.

Ці дезінформаційні наративи націлені не тільки на підривання української демократії і її європейського курсу. Вони ще і грають на руку спробам Кремля зображувати агресію збройних сил Росії на сході України як громадянську війну. Тоді як озброєні формування за підтримки Росії продовжують порушувати Мінські угоди, прокремлівські ЗМІ пропонують неправдивий логічний зв’язок: якщо українці кидають каміння один в одного в маленькому селі через страх перед коронавірусом, хто б сумнівався, що вони стріляють один в одного на Донбасі?

Євромайдан: назад до витоків

Залишимо ж протести проти коронавірусу, адже шоста річниця жорстокого придушення протестів на Євромайдані перетворилася на чергову можливість знову використати старі дезінформаційні наративи.

А сигнал було подано верхівкою Кремля, яка заявила, що влада України після Майдану служить зарубіжним панам, які прагнуть розділити Росію і Україну.

Хор прокремлівських ЗМІ кинувся підспівувати, заявляючи (знову!), що колишній віцепрезидент США Джо Байден разом з колишньою співробітницею Держдепартаменту США Вікторією Нуланд, а також секретні служби США, Канади, Великобританії і Польщі, і неонацисти організували протести на Євромайдані для того, щоб привести до влади олігархів.

Після шести років безперервної дезінформації починає здаватися, що у прокремлівських ЗМІ нарешті закінчилися нові приклади «західних ляльководів», яким можна приписати, що вони стояли за протестами на Євромайдані.

Але незважаючи на їх спроби дискредитувати Євромайдан і саму Україну, народ України все ще повний оптимізму стосовно майбутнього своєї країни і бажання брати участь у демократичних процесах.

Пам’яті присвячується

Цей тиждень також відзначений трагічною річницею вбивства Бориса Нємцова, російського опозиційного політика і колишнього заступника голови Уряду РФ. Борис Нємцов був убитий 27 лютого 2015 року за декілька кроків від Кремля. На згадку про нього Прага услід за Вашингтоном, Вільнюсом і Києвом назвала на честь убитого політика площу поблизу посольства Російської Федерації.

Для нас усіх ця річниця є сумним нагадуванням про те, наскільки згубними можуть бути наслідки дезінформації і обману. Цитуючи Жанну Нємцову, дочку Бориса Нємцова, що дала нам інтерв’ю раніше: «Якби не було цієї масштабної пропаганди, вбивство батька було б неможливе». Читайте інтерв’ю повністю тут.

*СВІЖА АНАЛІТИКА*

 «Все-таки стержнем досі залишається старий добрий інсайд»

 Ексклюзивне інтерв’ю з журналістом Денисом Коротковим, що розслідував діяльність структур Євгенія Пригожина по всьому світі: від «фабрики тролів» у Санкт-Петербурзі до ПВК Вагнера в Сирії і Африці. Детальніше

Цифра тижня: 80

Історичний ревізіонізм є важливим аспектом дезінформації. Детальніше

*І НАСАМКІНЕЦЬ*

За пропаганду доводиться платити

 Не усі росіяни готові беззастережно погоджуватися з тим, що їх країна повинна підтримувати дорогу державну пропаганду в країні і за її межами. Детальніше


Перейти до вмісту