Ofcom відповідатиме за регулювання онлайн-простору у Великій Британії

18.02.2020

Керівники онлайн-компаній нестимуть адміністративну і навіть кримінальну відповідальність, якщо не захищатимуть користувачів від шкідливого контенту в мережі Інтернет.

Уряд Великої Британії офіційно заявив, що Ofcom (регуляторний орган Сполученого Королівства) відповідатиме за регулювання всесвітньої мережі, а керівникам інтернет-компаній можуть загрожувати значні штрафи або навіть тюремне ув’язнення, якщо вони не зможуть захистити користувачів від шкідливого та незаконного контенту в онлайн-світі.

Відповідно до пропозицій Ofcom не матиме права видаляти певні пости з соціальних мереж, натомість регулятор зможе публікувати офіційні заяви і вимагати від інтернет-компаній, на кшталт «Facebook» і «Google», який контент та поведінка є допустимими на їх сайтах. Регулятор забезпечить дотримання таких встановлених стандартів з урахуванням принципів послідовності та прозорості.

Міністр цифрових технологій, ЗМІ та спорту Нікі Морган і Міністр внутрішніх справ Сполученого Королівства Пріті Патель заявили, що такі зміни гарантують свободу слова для дорослих користувачів мережі Інтернет та орієнтовані тільки на великі інтернет-компанії.

Серед пропозицій, що були озвучені, такі:

  • будь-який бізнес, що дозволяє обмін контентом, який створений користувачами, до прикладу онлайн-коментарі або завантаження відео, ймовірно буде підпадати під дію нових правил щодо зменшення шкоди в мережі Інтернет та стосуватиметься більше сотні тисяч британських компаній;
  • інтернет-компанії повинні будуть публікувати щорічні звіти стосовно прозорості власної діяльності з поясненням, яким чином видалявся небезпечний контент і як компанія намагалася відповідати заявленим стандартам;
  • уряд прагне, щоб онлайн компанії здійснювали перевірку віку користувачів для певних веб-ресурсів із метою обмеження доступу до порнографічних матеріалів у мережі.

Пропозиції таких нововведень уже викликали занепокоєння серед представників великих газетних видавництв, оскільки деякі організації, що проводили заходи на підтримку ухвалення нових законодавчих положень щодо обмеження впливу інтернет-компаній, побоюються, що їх власні розділи, які стосуються коментарів на інформаційно-аналітичних веб-сайтах, підпадатимуть під регулювання в рамках протидії шкідливому контенту в онлайн-світі.

Міністри Морган та Патель запевнили, що традиційних медіа такі правила не стосуватимуться.

Торік у квітні Уряд Британії оприлюднив Білу книгу[1] щодо протидії шкідливому контенту в мережі Інтернет, визначивши, таким чином, плани у майбутньому ухвалити новий закон, що дозволив би врегулювати цілий пласт актуальних проблем із цієї тематики.

Наразі відбуватиметься період лобіювання пропозицій для ухвалення законодавчого акта, оскільки інтернет-компанії намагаються чинити супротив новим правилам, які суттєво ускладнюють їхню комерційну діяльність.

Британський тижневик «Гардіан», цитуючи Нікі Морган, повідомив, що пані Міністр цифрових технологій, ЗМІ та спорту Великої Британії сподівається, що Ofcom зможе забезпечити належне та жорстке регулювання, що дасть змогу Сполученому Королівству стати світовим лідером зі створення успішної цифрової економіки, що ґрунтується на революційних технологіях, яким довіряють і які захищають усіх.

Пріті Патель додала тезу, що хоча Інтернет і використовують для об’єднання людей і стимулювання інновацій, також відомі численні приклади, як за допомогою всесвітньої павутини покриваються злочинці, серед них і педофіли, та вчиняються дії, які завдають значну шкоду суспільству. Саме інтернет-компанії, на думку пані Міністра внутрішніх справ
Сполученого Королівства, повинні взяти на себе зобов’язання прийти до спільних знаменників у нюансах дотримання конфіденційності, просування технологічних досягнень та захисту дітей. 

Правила в цілому орієнтовані на дві групи вимог. Перша – стосується незаконного контенту – дасть змогу платформам забезпечити швидке видалення такого змісту, з особливим акцентом на тематику сексуального насильства, тероризму та негативного впливу на дітей. Друга – стосується мінімізації поширення шкідливого контенту, наприклад, закликів до
самогубства – визначає необхідність для інтернет-компаній застосовувати й започатковувати більш жорсткі власні правила користування своїми ресурсами.

Також уряд оголосив про призначення Мелані Доус (Melanie Dawes), колишньої секретарки Міністерства житлового будівництва, громад та місцевого самоврядування, новою виконавчою директоркою Ofcom.

Фото: офіційний сайт Ofcom

Тим часом на офіційному веб-сайті британського регуляторного органу розміщено цитату Джонатона Окслі, тимчасово виконуючого обов’язки виконавчого директора Ofcom, де він запевняє, що регулятор поділяє прагнення уряду гарантувати безпеку користувачів у мережі Інтернет і вітає наміри доручити таку важливу місію, як регулювання щодо недопущення шкоди в онлайн світі, Ofcom. Також пан Окслі зазначив, що регулятор готовий до співпраці з урядом із метою забезпечення ефективного захисту користувачів у режимі онлайн, а також прагне долучитися до розроблення механізмів, заснованих на принципах добровільності, до того часу, коли закон буде ухвалений. 

[1] Біла книга (White paper) – офіційний урядовий документ, що надається Палаті громад Британського Парламенту.

Джерело The Guardian