Обговорено співпрацю українського регулятора із Проектом «Захист свободи ЗМІ в Україні»

12.09.2017

У Національній раді 12 вересня з метою обговорення співпраці у сфері захисту журналістів та зміцнення свободи слова відбулася зустріч із експертами Проекту «Захист свободи ЗМІ в Україні», який реалізується громадською організацією «Інтерньюз» за сприяння Бюро демократії, прав людини та праці Держдепартаменту США.

У зустрічі взяли участь члени Національної ради Валентин Коваль і Сергій Костинський, проект репрезентували Сьюзен Ебботт – спеціаліст у сфері міжнародного розвитку громадських організацій, університетів та аналітичних центрів, Дуглас Гріффін – експерт із комунікацій та медіастратегій, права і політики, зокрема, у конфліктних, пост-конфліктних та перехідних умовах і Ольга Лучка – координатор проекту.

Учасники обговорили можливості долучення Національної ради до розробки рекомендацій щодо захисту свободи медіа в умовах конфлікту для України. Загальна мета Проекту – запропонувати чіткі рекомендації й досягти консенсусу щодо прав журналістів та їхнього захисту в умовах конфлікту в Україні, ґрунтуючись на міжнародних практиках, національній нормативно-правові базі та відомих прикладах. У цих питаннях досвід регуляторного органу, його практичні напрацювання й авторитет у суспільстві могли би сприяти досягненню поставлених цілей.

Дослідження, які проводитимуться у рамках зазначеного проекту, мають проаналізувати ті стандарти, які вже існують в Україні. Буде зроблено огляд політичного поля та важливих документів, що отримали схвалення публічного сектору. Розглядатиметься практика регулювання в умовах конфлікту в історичному контексті. З цією метою наводитимуться корисні приклади та аналізуватимуться ситуації стосовно того, як працювали з викликами щодо свободи слова і доступу до інформації в умовах конфлікту на інших територіях. У підсумку, враховуючи найкращі європейські практики, буде вироблено план дій для подальшої підтримки демократичних перетворень у сфері медіа в Україні й надано відповідні рекомендації.

Передбачається, що напрацьовані рекомендації можуть також містити механізми, як українські суб’єкти можуть впливати на європейську політику та ухвалення рішень для впливу на європейське право і європейські інституції.

Окрім цього, проект передбачає напрями щодо прозорості медіавласності, саморегулювання, співрегулювання і регулювання медіагалузі. Адже розуміння та посилення саморегуляції є ключем до ефективнішої діяльності медіа, конструктивного самоаналізу і зрештою кращого функціонування національних регуляторів.

Сторони обговорили попередньо сформовані 8 пунктів напрямів, за якими триватиме робота проекту. Члени Національної ради акцентували на важливості дослідження аспектів, що пов’язані із веденням гібридної війни, а саме поширення мови ворожнечі, закликів до порушення територіальної цілісності тощо. Також було звернено увагу на необхідність проведення конкретних заходів – навчань і тренінгів, спрямованих на професійне зростання журналістів, особливо місцевих ЗМІ. Було прокоментовано і зусилля щодо активнішого впровадження співрегулювання й саморегулювання галузі, зокрема щодо можливості запровадження Кодексу мовлення.

Члени Національної ради надали роз’яснення щодо функціонування ЗМІ на непідконтрольних територіях, на які українська влада не має впливу. Охарактеризовано зусилля держави на забезпечення інформацією населення, що живе на лінії розмежування.

Представники проекту пообіцяли врахувати всі пропозиції, що почули від членів Національної ради, та запевнили, що ця співпраця матиме конкретне вираження у рекомендаціях, які будуть у підсумковому документі проекту, та сприятиме подальшому зміцненню свободи слова в Україні.