22 вересня Верховна Рада України ухвалила Закон «Про державну підтримку кінематографії в Україні», який має стати локомотивом для зростання виробництва вітчизняного кіно- і телепродукту, а також посилює відповідальність за порушення законодавства у сфері авторського і суміжного права, в тому числі і в мережі Інтернет.
Закон пропонує кілька новел, зокрема запроваджує механізм державної підтримки кіноіндустрії, повернення частини кваліфікованих витрат на виробництво фільмів, які пройшли «культурний тест», боротьби з піратством, в тому числі в мережі Інтернет, визначає критерії для бального оцінювання національних фільмів.
Державна підтримка кінематографії здійснюється за кошти Державного фонду підтримки кінематографії України, управління яким здійснює Державне агентство України з питань кіно. Розпорядником коштів Фонду стане новостворена Рада з державної підтримки кінематографії у складі дев’яти осіб, яка ухвалює рішення про надання державної підтримки.
Законодавчий акт передбачає виділення Державному фонду коштів у розмірі 0,2% видатків загального фонду Державного бюджету України за попередній рік. Крім того, фонд може формуватися і від грантів, дарунків, благодійних внесків, пожертвувань і коштів місцевих бюджетів, інших джерел, не заборонених законодавством.
Державна підтримка надається суб’єктам кінематографії незалежно від форми власності. Вона реалізовується в таких формах:
– публічних закупівель для виробництва документальних, просвітницьких, анімаційних фільмів, фільмів для дитячої аудиторії (з урахуванням художньої та культурної значущості), фільмів художньої та культурної значущості (авторських фільмів) та фільмів-дебютів у обсязі до 100 відсотків включно загальної кошторисної вартості виробництва фільму;
– надання державної субсидії на створення фільму (ігрового, анімаційного тощо), обсяг якої не може перевищувати 80 відсотків загальної кошторисної вартості виробництва фільму;
– надання державної субсидії на виробництво телевізійного фільму чи серіалу, обсяг якої не може перевищувати 50 відсотків загальної кошторисної вартості виробництва телевізійного фільму чи серіалу;
– надання державної субсидії для повернення частини кваліфікованих витрат, здійснених суб’єктом кінематографії при виробництві фільму тощо.
Закон наводить визначення, що є національним фільмом. Це – створений суб’єктами кінематографії фільм, виробництво якого повністю або частково здійснено в Україні, основна (базова) версія мовної частини звукового ряду якого створена українською або кримськотатарською мовою, та який при цьому набрав необхідну кількість балів відповідно до оцінних елементів бальної системи. Такі оцінні елементи закон визначає для ігрових, анімаційних і документальних фільмів.
Коли йдеться про надання державної субсидії для повернення частини кваліфікованих витрат, до зазначених творів застосовується оцінювання в рамках культурного тесту, який містить культурні і виробничі критерії.
Ухвалення цього законодавчого акта, як зазначено в пояснювальній записці до законопроекту, дасть змогу збільшити обсяг виробництва в Україні фільмів, у тому числі національних, і їх трансляції на телеканалах України; збільшити частку українських фільмів у касових зборах України із сьогоднішніх 2,5% до 25%; збільшити частку українських фільмів і серіалів в ефірі загальнонаціональних телеканалів у 3 рази. Великі сподівання і на залучення іноземних виробників контенту.
Відповідно до перехідних положень Закону доповнено Кодекс України про адміністративні правопорушення новими статтями 16417 і 16418, які стосуються порушення умов і правил, що визначають порядок припинення порушення авторського права та/або суміжних прав із використанням мережі Інтернет і наведення завідомо недостовірної інформації у заявах про припинення авторського права та/або суміжних прав, вчинених з використанням мережі Інтернет. Ці порушення тягнуть за собою накладення штрафу в одному разі на суму від п’ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в іншому – від тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Зазначений Закон став результатом опрацювання двох запропонованих раніше законодавчих актів, розроблених народним депутатом Миколою Княжицьким і «КіноКраїною» – об’єднанням великих вітчизняних виробників кіно- і телепродукції.