Новий етап розвитку медіареформи: органи співрегулювання, публічні медіа, конкурси для медіа – про рішення Національної ради від 16 жовтня

16.10.2023

Національна рада своїми рішеннями 16 жовтня дала поштовх новому етапу реформ медіасфери. Вона затвердила документи, необхідні для реформування комунальних медіа в публічні, проголосила початок процедури, яка розпочне формування органів спільного регулювання у трьох сферах медіа, затвердила за результатами громадського обговорення зміни до нормативно-правових актів. Також медіарегулятор визначив постачальника послуг у МХ-7 і дату проведення конкурсу на мовлення у цій цифровій мережі. Додатково оголошено ще два конкурси для місцевого, регіонального мовлення. Про рішення, ухвалені на засіданні Національної ради 16 жовтня, – далі.

Національна рада затвердила зміни до Порядку подання до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення заяв щодо ліцензування суб’єктів у сфері медіа. Пропозицій і зауважень до цього проєкту акта не надходило. Також затверджені зміни до Порядку функціонування Реєстру суб’єктів у сфері медіа і Порядку подання до Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення заяв щодо реєстрації суб’єктів у сфері медіа – з урахуванням пропозицій і зауважень, що надійшли від фізичних та юридичних осіб і їх об’єднань.

Крім того, медіарегулятор ухвалив документи, необхідні для реформування комунальних медіа в публічні. Так, були затверджені:

  • Типовий статут суб’єкта у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа;
  • Типовий трудовий контракт із керівником суб’єкта у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа;
  • Порядок проведення конференцій громадських об’єднань та обрання членів наглядових рад підприємств, що є суб’єктами у сфері місцевих публічних аудіовізуальних медіа.

Комунальні медіа мають реформуватися у публічні після завершення дії правового режиму воєнного стану, однак охочі матимуть змогу це зробити уже зараз.

Розпочинається процедура створення органів спільного регулювання у трьох сферах – онлайн-медіа, аудіовізуальних медіа-сервісів та аудіальних медіа-сервісів. Регулятор отримав ініціативні звернення від суб’єктів у сфері медіа, які дають змогу запустити цей процес. Незабаром відповідні рішення Національної ради будуть оприлюднені на сайті. Водночас розпочнеться 30-денний термін, упродовж якого прийматимуться заяви від суб’єктів медіа про участь в робочій групі зі створення органу спільного регулювання. Відповідне оголошення буде опубліковане додатково. Ознайомитися з процедурою створення органів спільного регулювання можна у презентації.

Регулятор провів два конкурси і визначив переможців.

У конкурсі на отримання ліцензії на постачання послуг ефірної багатоканальної електронної комунікаційної мережі МХ-7 із загальнонаціональною категорією покриття переможцем визначено Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення. Він був єдиним учасником конкурсу. Побудована ним мережа, за словами технічного директора Концерну Сергія Семерея, охоплюватиме понад 90% території України. Це підтверджують і виміри УДЦР, зроблені в кількох областях. Ємність МХ-7 – 12 телепрограм. У мережі 158 передавачів (135 – без урахування тимчасово окупованих територій). До 31 січня 2024 року Концерн РРТ має намір ввести мережу МХ-7 в експлуатацію.

Також визначили компанії, що мовитимуть у цифрі в Калуші Івано-Франківської області на 43 ТВК. На 1-й програмі працюватиме Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина» (логотип: «Галка в короні з печатки Ярослава Осмомисла»), м. Івано-Франківськ, а на 3-й – ТОВ «Телерадіокомпанія Раі» (логотип «РАІ»), м. Бурштин Івано-Франківської області.

Водночас Національна рада вирішила на відкритому засіданні 31 жовтня 2023 року провести конкурс на отримання ліцензії на мовлення в багатоканальній електронній комунікаційній мережі із загальнонаціональною категорією покриття МХ-7.

До конкурсу було допущено 9 претендентів:

  • ТОВ «Солар медіа», с. Софіївська Борщагівка Києво-Святошинського району Київської області;
  • ПП «Тюсо», м. Київ;
  • ТОВ «Ісландія», м. Буча Київської області;
  • ТОВ «Ми – Україна», м. Київ;
  • ДП «Парламентський телеканал «Рада», м. Київ;
  • ТОВ «Дідживан», м. Київ;
  • ТОВ «Віжн 2+2», м. Київ;
  • ТОВ «Віжн 3», м. Київ;
  • ТОВ «ТРК «Корисне ТБ», м. Київ.

Не допустили до участі в конкурсі два канали суспільного мовника – «Суспільне Новини» і «Суспільне Спорт», оскільки НСТУ не подало повний пакет документів до заяви.

Національна рада також оголосила два нові конкурси на мовлення.

На місцеве мовлення у стандарті DVB-T2:

  • на 48 ТВК (3-я програма) у містах Камінь-Каширський і Любомль та 47 ТВК (3-я програма) у с.Топільному та смт Цумані Волинської області;
  • на 47 ТВК (2-а і 5-а програми) у Дніпрі.

Для регіональних і місцевих каналів у мережі МХ-5:

  • у шести населених пунктах Волинської області – Горохові, Ковелі, Луцьку (Підгайцях), Любешеві, Нововолинську і Шацьку (1 програма).

Із умовами конкурсів можна буде незабаром ознайомитися на сайті регулятора.

Британський канал Extreme Sports Channel зареєстрований як іноземне лінійне медіа. Його правовласником є компанія зі Сполученого королівства Великої Британії та Північної Ірландії. Це – спортивний телеканал, зосереджений на активних видах спорту і стилі життя. Він орієнтований на глядачів Європи і території Близького Сходу. Програми ідуть чотирма мовами із субтитруванням на ще п’ятьох мовах.

Медіарегулятор розглянув 4 заяви про видачу дозволів на тимчасове мовлення у період дії воєнного стану. На підставі отриманих дозволів програми «Перець FM» і «Стильное» (ТОВ «Радіокомпанія «Клас», м. Київ) та «Радіо НВ» (ТОВ «ТРК «Радіо-Ера», м. Київ) будуть доступними у м. Гірнику Донецької області. А три програми суспільного мовника – «Українське радіо», «Радіо «Промінь» і «Радіо «Культура», а також «Radio Hit» (ТРК «ТВК» у формі ПП, м. Охтирка Сумської області) транслюватимуться зі збільшеною потужністю передавачів. Тимчасові дозволи діють упродовж одного року.

Національна рада поповнила перелік зареєстрованих суб’єктів у сфері медіа новими медіа. Цього разу зареєстровано 51 друковане видання – 13 збірників, однакова кількість – 12 – збірників наукових праць і газет, 9 журналів, 3 наукові журнали та 1 науково-практичний журнал і 1 бюлетень. Найбільшу кількість видань одразу подав до реєстру Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського – 12 збірників і 2 журнали, що поширюються на території України українською й англійською мовами, а один збірник – ще й польською. А Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут» одночасно зареєстрував 9 збірників наукових праць, 1 науковий журнал і 1 науково-практичний журнал, які розповсюджуватимуться як на теренах України, так і в зарубіжжі.

Також регулятор додав до уже зареєстрованих онлайн-медіа ще 10. Серед реєстрантів – ютуб-канал «Понятная Кухня Любомиров» БО Благодійного фонду «Від щирих Сердець» із Харківської області та кулінарний портал «Клопотенко» фізичної особи-підприємця Клопотенка Є. В. Подалися також 4 вебсайти, 2 інформаційних онлайн-медіа, 1 інформаційний інтернет-сайт і 1 суспільно-політичний онлайн-журнал.

Послуги цих онлайн-медіа доступні як в Україні, так і за її межами.

Потрапили до реєстру і 5 провайдерів аудіовізуальних сервісів, які надають свої послуги на території України:

  • ТОВ «Телекомунікаційна мережа «Оріон» забезпечує трансляцію 59 теле- і радіоканалів у м. Долині Івано-Франківської області і таку ж саму кількість теле- і радіоканалів поширює у містах Дрогобичі й Самборі Львівської області. Для доступу до послуг застосовує кабельну аналогову й кабельну цифрову (DVB-C) технології;
  • ТОВ «Віртуальні телекомунікації» із Одеси налічує 49 теле- і радіоканалів, працюючи на території України за технологією Інтернет (ОТТ);
  • ТОВ «Телерадіокомпанія «Вікторія» поширюватиме 67 теле- і радіоканалів за кабельною аналоговою технологією у Красилові Хмельницької області;
  • ТОВ «Телекомпанія «Ліс» із Одеси надаватиме свій сервіс у Білгород-Дністровському, застосовуючи для надання доступу кабельну аналогову, кабельну цифрову (DVB-C) та інтернет- (ІРТV) технології.
  • ТОВ «Астрал КТВ» вказала, що має 61 теле- і радіоканал та поширює сервіс у Бердичеві Житомирської області за кабельною аналоговою технологією.

Окрім того, до переліку зареєстрованих медіа додано ТОВ «Контент менеджмент груп» із Луцька Волинської області, яке здійснює мовлення без використання радіочастотного спектра (лінійне медіа). Компанія мовитиме за технологіями: кабельне аналогове, кабельне цифрове (DVB-C), інтернет-мовлення (IPTV). Територія мовлення – місцева, формат загальної тематики.

Національна рада анулювала ліцензію на мовлення приватного акціонерного товариства «Телеканал «Інтер», м. Київ (НР № 00291-м від 01.07.2015), — у зв’язку з вивільненням аналогових частот задля розбудови цифрового мовлення.

Також було скасовано реєстрацію двом суб’єктам у сфері медіа:

  • ТОВ Тернопільської телерадіокомпанії «ТАКТ», м. Тернопіль (лінійне медіа);
  • ФОП Подхалюзіна В. Є., м. Білозерське, м. Добропілля Донецької області (провайдер аудіовізуальних сервісів).

Перейти до вмісту